Nahyan sonunda resmen başkan

Nahyan sonunda resmen başkan

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşik Arap Emirlikleri fiili lideri olan Abu Dabi Şeyhi Muhammed bin Zayed el Nahyan, üvey abisinin vefatı üzerine bu misyona resmen seçildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halifa bin Zayed el Nahyan’ın evvelki gün 73 yaşında yaşama veda etmesinin ardından Zayed el Nahyan’ın 61 bu misyona seçildiği duyuru edildi. Halifa el Nahyan’ın 2014 senesinde inme geçirmesinin ardından ülkenin yönetimi büyük miktarda Zayed el Nahyan’a geçmişti.

- WikiLeaks’in sızdırdığı Amerika Birleşik Devletleri diplomatik evraklarında Nahyan, ‘karizmatik, zeki ve Batı ile rahat ilişki kurabilen’ bir şahıs olarak tarif ediliyor.

HELİKOPTER KAPTANI

- Kısaca ‘MbZ’ olarak anılan Zayid el Nahyan, Batı’ya yakın bir ad olarak öğreniliyor. İngiltere’nin seçkin Sandhurst askeri yüksekokulundan mezun Nahyan, helikopter kaptanı.

- Birleşik Arap Emirlikleri’nin Suudi Arabistan ile Yemen’de savaşa girmesinde tesirli olan MbZ, aynı zamanda Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yakın bir ad. Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen savaşının uzaması üzerine askerlerin büyük bir kısmına sürüklemişti.

- Birleşik Arap Emirlikleri aynı zamanda El-Dhafra hava üssünde 3500 Amerikan eforuna konut sahipliği yapıyor. Keza Dubai’de de Amerika Birleşik Devletleri donanmasına hizmet veriliyor. 

Nahyan sonunda resmen başkan Birleşik Arap Emirlikleri lideri Şeyh Halifa bin Zayed bin Nahyan’ın vefatı üzerine ülkede sancaklar yarıya indirildi.                   

ERDOĞAN GİDECEK

- Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Baharı’nı ve Müslüman Kardeşler hareketini ve İran’ın kuvvetlenmesini iktidarına müteveccih bir tehdit olarak idrak etmişti. Katar’ın Türkiye ve İran ile yakınlığı ise Arap dünyasında ayrılınmaya neden olmuş, bu yarıyılda Türkiye ile ilişkiler gerilmişti.

- Daha Önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın teşebbüsüyle 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında imza atılan İbrahim Uyuşması ise Körfez ülkeleri ile İsrail arasında yeni bir sayfa açarken Başkan Joe Biden yarıyılında da bu yaklaşım sürdü.

- Suriye, Doğu Akdeniz krizi gibi mevzularda değişik noktalarda olan Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında buzlar erirken Zayed el Nahyan, kasım ayında krizli yarıyılın ardından Ankara’ya ilk ziyaretine reelleştirmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri’li mevkidaşı Şeyh Abdullah bin Zayed El Nahyan’a taziye dileklerinde bulunurken Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü Birleşik Arap Emirlikleri’ye taziye ziyaretine gideceğini belirtti.

FUTBOLA, ŞİİRE, BİSİKLETE MERAKLI

- 11 Mart 1961 doğumlu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu Şeyh Zayed bin Sultan el Nahyan’ın üçüncü oğlu.

- Hava Güçleri komutanlığından kısa vakitte Genelkurmay Başkanlığı’na yükseldi.

- 2014 senesinden bu yana ülkenin fiili lideri. Ülkenin ticari ve politik ehemmiyetinin çoğalmasında tesirli olduğu belirtiliyor.

- Muhafazakâr komşu ülkelere karşın daha hoşgörülü bir ülke imajı yarattı.

- Al-Ain futbol kulübünün başkanı. Futbola çok meraklı.

- Avcılık ve şiir hobileri arasında. Abu Dabi’de arada kaskla bisiklet sürerken de görülüyor.

- Şahika Salama bint Çiğden el Nahyan ile konutlu. 4 oğlu, 5 kızı var.