NASA açıkladı... Mars yüzeyinde çöp bulundu!

NASA açıkladı... Mars yüzeyinde çöp bulundu!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından Mars'a sevk edilen uzay taşıtı Perseverance, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde insan çöpleri tespit etti.

Perseverance takımı, Salı günü Twitter'da paylaştıkları iletide taşıtın Mars yüzeyine inişinde fazla hava metamorfozlarından korunması için üzerine sarılan termal battaniyenin parçalarına tesadüftüklerini açıkladı.

Robotun geçen sene iniş yaptığı noktanın 2 km uzaklığında bu manzarayla karşılaştıklarını belirten takım "Bunu burada bulmuş olmak çok afallatıcı. Bu parça iniş sırasında mı buraya geldi yoksa rüzgâr mı buraya taşıdı?" ifadelerini kullandı.

Mars'ın yüzeyinde insan çöpüne ilk defa tesadüfülmüyor. Nisan ayında Ingenuity adlı helikopter, hem kendisinin hem de Perseverance'ın inişi için kullanılan teknik malzemeden geride kalan çöpleri görüntülemişti.

Perseverance uzay taşıtı, Şubat 2021'de yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp Mars'a galibiyetli iniş yapmıştı.

Uzayda çöp izlerine tesadüfülmesi uzay müesseseleri açısından giderek daha büyük kaygı yaratıyor.

Uzay misyonlarından geride kalan bot, kürek, Apollo uzay taşıtının Ay yüzeyinde vazgeçtiği taşıtlar gibi parçalar bakir olan gezegen yapılarının kirlenmesine yol açabiliyor.

Dünya'nın yörüngesi de uydular ve uzay çöpü sebebiyle kalabalıklaşırken Dünya'dan uzaya yapılacak yolculuklar da daha riskli bir hal alıyor.

Ayrıca Dünya'yı çevreleyen bozulmuş uydular, tornavidalar, paraşütler ya da geride kalan öbür artıklar Beynelmilel Uzay İstasyonu için de büyük tehlike yaratıyor.

Buna rağmen uzayı lekelilikten gözetmek için alınan önlemler çok hudutlu. Uzayla alakalı mevcut yasalar 1967'de imza atılan Dış Uzay Anlaşması'nın çok ötesine geçebilmiş gidişatta değil.

San Francisco Üniversitesi'nden astronomi profesörü Aparna Venkatesan, uzayda etraf lekeliliğinin önlenmesi için alınacak temkinlerin uzayı insanlığın ortak serveti olarak tanımlamaktan geçtiğini söylüyor.

Perseverance uzay taşıtı, Şubat 2021'de yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp Mars'a galibiyetli iniş yapmıştı. Bir ton ağırlığındaki taşıt, milyarlarca sene evvel dev bir göl olduğu düşünülen Jezero isimli kratere inmişti.

 

Taşıt, Kızıl Gezegen'de geçmiş yaşam izlerini inceliyor. Üzerindeki teçhizat sayesinde mikroskobik görüntü elde edebilen Perseverance'ın elde ettiği bilgiler Dünya'ya sevk edilerek değerlendiriliyor.

Perseverance'tan evvelki Mars vazifelerinde daha çok gezegenin yaşanabilirliği üzerine araştırmalar yapılmıştı.

2000'li yıllarda gezegende araştırmalar yapan Spirit ve Opportunity ile yakın zaman evvel Curiosity, Mars'ın bir zamanlar daha sıcak ve ıslak bir gezegen olduğunu ortaya koymuştu.