NASA duyurdu: Dünyaya benzeyen 'tuhaf' bir gezegen bulduk!

NASA duyurdu: Dünyaya benzeyen 'tuhaf' bir gezegen bulduk!

ABD Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA yaptığı açıklamayla dünya dışı hayatla alakalı kritik bir müjdeyi paylaştı. NASA, Dünya'ya benzeyen 'enteresan bir gezegen' keşfettiğini duyurdu.

NASA, yaptığı bültenle New Mexico Üniversitesi ile asıllaştırdıkları ortak bir çalışmada yeni bir gezegen bulunduğunu müjdeledi. Gezegene ''TOI-1231 b'' adı verilirken tüm 'acayip' güzergahlarına karşın Dünya'ya benzediği açıklandı.

Independent'ta yer alan habere göre NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı JPL ile New Mexico Üniversitesi işbirliğiyle yapılan çalışmalar sırasında yeni bir gezegen keşfedildi.

Bulunan bu yeni gezegen dünyaya çok benziyor ve güneşin çevresinde dönmesi yalnızca 24 gün sürüyor. Bu da gezegende zamanın çok süratli geçeceği ve üzerinde yaşayan bir insanın çarçabuk ihtiyarlayacağı anlamına geliyor.

Bir senenin yalnızca 24 gün sürdüğü TOI-1231b adı verilen gezegen, kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor ve boyutları Neptün'e benziyor.

Son dakika haberi... Dev proje hayata geçiyor: NASAnın istikameti bu kez de VenüsSon dakika haberi... Dev proje yaşama geçiyor: NASA'nın güzergahı bu defa da Venüs!

Yeni gezegen, kendi yıldızına Dünya'nın güneşe olan mesafesinden sekiz kat daha yakın. Banal şartlarda bu yakınlık gezegeni yaşanmaz kılmaya yetecek türden. Ancak Kırmızı Cüce'nin enerjisi bizim Güneş'imize oranla çok daha düşük olduğundan TOI-1231b'nin sıcaklığı Dünya'yla oldukça benzer

NASA duyurdu: Dünyaya benzeyen tuhaf bir gezegen bulduk

Boyutları Neptün'e benzeyen gezegenin büyük bir hidrojen veya hidrojen-helyum atmosferine veya daha yoğun bir su buharı atmosferine sahip olabileceği varsayım ediliyor. Bilim insanları 'enteresan' olarak belirledikleri gezegenin atmosferinde su ve bulutlar olabileceğini düşünüyor.

Atmosferi takribî 57 derece sıcaklığa sahip TOI-1231b için NASA Jet İtki Laboratuvarı'nda görevli Jennifer Burt, “Bu yeni gezegenin gelecekteki gözlemleri, bu ılıman gezegenlerin etrafında su bulutlarının oluşmasının ne kadar yaygın veya ender olduğunu belirlememize izin verecek” dedi.

Burt, "Son yirmi senedeki ötegezegen biliminin en alaka çekici neticelerinden bkocaman, şimdiye kadar keşfettiğimiz yeni gezegen sistemlerinin hiçbirinin kendi güneş sistemimize benzememesidir" ifadesini kullandı. Bu gezegenler güneşe en yakın gezegen olan Merkür'ünkinden kısa yörüngelerde dönüyor ve Dünya ya da Neptün büyüklüğünde gezegenler.