NASA ve Space X'ten ses getirecek proje: Uzaya taze meyve, deniz canlısı ve pamuk fidesi yolladılar!

NASA ve Space X'ten ses getirecek proje: Uzaya taze meyve, deniz canlısı ve pamuk fidesi yolladılar!

NASA ismine uzay taşımacılığı yapan SpaceX, Beynelmilel Uzay İstasyonu’na ISS kargo taşıyan roketini fırlattı. ISS’e sevk edilen kargonun içinde ise alışılmamış malzemeler bulunuyor. Bu enteresan…

NASA ismine uzay taşımacılığı yapan SpaceX, Beynelmilel Uzay İstasyonu’na ISS kargo taşıyan roketini fırlattı. ISS’e sevk edilen 3 bin 300 kiloluk kargonun içinde deneylerde kullanılmak üzere su ayıları olarak öğrenilen 20 bin tardigrad, 128 kısa kuyruklu kalamar, ayrıca Şili biberi nebatları ve pamuk fideleri bulunuyor.

Space X’in Falcon 9 roketiyle hakikatleştirdiği kargo vazifesinin, Elon Musk’ın işletmesinin bu seneki 17’nci uzay taşımacılığı vazifeyi olduğu açıklandı. ISS’in gıda tedarikini yenilemenin yanı gizeme kargo misyonunda, uzaya su ayıları olarak öğrenilen 20 bin tardigrad, 128 kısa kuyruklu kalamar, ayrıca Şili biberi nebatları ve pamuk fideleri götürüldü. Bilim insanları, bu malzemelerle yapılacak deneyler neticesinde uzun süreli uzay yolculuğu sırasında astronotların sıhhatli kalmasına dayanakçı olacak neticeler elde etmeyi planlıyor.NASA ve Space Xten ses getirecek proje: Uzaya taze meyve, deniz canlısı ve pamuk fidesi yolladılarFalcon 9 roketi Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldı. İstasyonun yedi astronotu için taze limon, soğan, avokado ve kiraz domatesleri de kapsayan 3 bin 300 kglık sevkiyat gelecek cumartesi günü ISS’ye erişecek.

DENEYİN, UZAY KONAKLAMALARINA IŞIK TUTMASI BEKLENİYOR

ISS’te yapılacak deneylerde kullanılacak 20 bin tardigradın dondurularak götürüldüğü ve uzay istasyonunda çözülerek yine canlandırılacağı belirtildi. Bu deney neticesinde bilim insanları; hayvanların geçim sağlama becerisinin arttaki genleri belirleyerek, uzun uzay konaklamaları sırasında insan bedenindeki stresleri daha iyi kavramayı umuyor.NASA ve Space Xten ses getirecek proje: Uzaya taze meyve, deniz canlısı ve pamuk fidesi yolladılarPamuk fideleri ise uzaydaki gibi mikro yerçekiminde hangi etrafsal etmenlerin ve genlerin kök gelişimini hakimiyet ettiğini belirlemeye çalışan deneylerde kullanılacak. Bu deneyler sonucunu bilinecekler ‘daha az su ve böcek ilacı kullanımı gerektiren pamuk çeşitleri geliştirmek için bir başlangıç olacağı’ düşünülüyor.

Elde taşınan ticari Butterfly IQ Ultrason makinesinin de, Dünya'dan acil tıbbi dayanağının bir alternatif olmadığı uzun süreli uzay uçuşlarında tayfaya kritik tıbbi dayanak sağlaması umuluyor.NASA ve Space Xten ses getirecek proje: Uzaya taze meyve, deniz canlısı ve pamuk fidesi yolladılar

 

UZAYA GÖNDERİLEN 'TARDİGRAD' CANLISI NEDEN EHEMMİYETLİ?

Dünyanın servetçisi olarak adlandırılan tardigrad, sekiz bacaklı mikroskobik bir canlı cinsi. Hem suda hem de karada yaşayabiliyor. Aynı zamanda çok yüksek tazyike de direnebiliyor. 30 sene süresince yemek yemeden yaşamda kalabilen tardigradların dondurucu soğuğa Eksi 270 dereceye kadar, yakıcı ısıya Artı 150 dereceye kadar ve yüksek ışınıma da sabredebildiği belirtildi. Bu ufak canlıların sabredebildiği ışınım ölçüsünün 5000 – 6200 gy doz olduğu tanımlandı. Bu bazı kemoterapi rehabilitasyonlarında uygulanan dozla aynı. 1 milimetrenin altında bir ebada sahip olsa da su ayıları dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülüyor.NASA ve Space Xten ses getirecek proje: Uzaya taze meyve, deniz canlısı ve pamuk fidesi yolladılarİngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, su ayılarının meteor çarpması, süpernova yıldız patlaması ya da gama ışını patlamaları gibi her türlü faciaya sabredebileceğini ve en az 10 milyar sene daha çevrede olabileceklerini bildirdi. Bu surattan da uzaya taşınan bu canlıların insanlığın uzaydaki geleceği için kilit ehemmiyette olacağı zannediliyor.