NASA yarışmasında birinci olmuştu! MSB'den Van Gölü paylaşımı

NASA yarışmasında birinci olmuştu! MSB'den Van Gölü paylaşımı

Ulusal Korunma Bakanlığı MSB, Van Gölü'nün Göktürk uydusu tarafından çekilen resmini paylaştı. Paylaşımda "NASA'nın tertip ettiği müsabakada birinci olan Van Gölü'ne bir de uzaydaki gözümüz…

Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, "Geçtiğimiz günlerde NASA'nın tertip ettiği müsabakada birinci olan Van Gölü'ne bir de uzaydaki gözümüz Göktürk'şan nesnelinden bakalım... Tüm Vanlı hemşehrilerimizi uzaydan selamlıyoruz." ifadelerine yer verildi.

NASA'NIN YARIŞMASINDA BİRİNCİ OLMUŞTU

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, "Dünya Turnuvası" isimli çevrim içi resim müsabakası tertip etmişti.

Müsabaka kapsamında 8 Mart'ta görücüye çıkan ve tamamı astronotlar tarafından çekilen 32 kare, "earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth" internet sitesinden oylamaya sunulmuştu.

Astronot Kate Rubins tarafından 12 Eylül 2016'da çekilen Van Gölü resmi, finalde astronot Don Pettit'in 2012'de sürüklediği Amerika Kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların bulunduğu kareyi geride vazgeçerek birinci seçilmişti.