NASA'nın Mars'a indirdiği mini helikopter Ingenuity ilk fotoğraflarını gönderdi

NASA'nın Mars'a indirdiği mini helikopter Ingenuity ilk fotoğraflarını gönderdi

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansının NASA, bulgu taşıtı Perseverance ile Mars'a yolladığı mini helikopter Ingenuity'nin sürüklediği ilk resimler dünyaya erişti.

NASA'nın internet sayfasından yapılan açıklamada, Ingenuity'nin 22 Nisan'daki ikinci uçuşunda sürüklediği Mars'ın yüzeyini gösteren renkli 2 resim paylaşıldı.

Takribî 1,8 kg ağırlığındaki Ingenutiy'nin yerden 5,2 metre yükseklikte 80 saniye etrafında uçtuğu ve üzerindeki renkli kamera ile ilk görüntüleri aldığı kaydolundu.

Ingenuity, 19 Nisan'da hakikatleştirdiği takribî 1 dakikalık ilk zaferli uçuşu ile "başka bir seyyarede uçurulan ilk hava taşıtı" olarak tarihe geçmişti.

İngenuity'nin ilk uçuşuna ait görüntüler, uydu aracıyla dünyaya iletilmişti.

Mars'taki atmosfer yoğunluğunun Dünya'nın takribî yüzde 1'i kadar olması sebebiyle NASA mühendisleri, Ingenuity'yi yerden kaldırmak için ultra hafif malzemeler ve Dünya'da gerekenden daha süratli dönen her biri 123 santimetre uzunluğunda 4 adet pervane kullanmışlardı.

NASAnın Marsa indirdiği mini helikopter Ingenuity ilk fotoğraflarını gönderdi

Üçüncü uçuşunu 25 Nisan'da asıllaştıran Ingenuity'nin, dördüncü uçuşunu da bu hafta sonuna doğru yapacağı bilgisi paylaşıldı.

PERSEVERANCE, MARS'A SEVK EDİLEN EN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERE SAHİP TAŞIT

NASA'nın California'daki Jet Itki Laboratuvarında inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance, Mars'a sevk edilen taşıtlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasını öğreniliyor.

Uzay müesseseyi, Kızıl Gezegen'deki yeni misyonun reelleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, taşıtın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını muhtemel kılan sistem için de 300 milyon dolar tüketildiğini açıklamıştı.

Perseverance, Mars'ta ilk sürüsünü 6 Mart'ta hakikatleştirmişti.

NASAnın Marsa indirdiği mini helikopter Ingenuity ilk fotoğraflarını gönderdi