NATO tatbikatı Rusya’ya mesajla bitti: Karadeniz kimseye ait değil

NATO tatbikatı Rusya’ya mesajla bitti: Karadeniz kimseye ait değil

Ukrayna ve NATO’nun ortaklaşa yürüttüğü, Türkiye’nin de katıldığı ‘Sea Breeze’ tatbikatı dün sona erdi. Amerika Birleşik Devletleri’li komutan John D. John, “Karadeniz ve beynelmilel suları…

RUSYA ile Ukrayna arasındaki krizin gölgesinde Karadeniz’de iki haftadır süren ‘Sea Breeze 2021’ Deniz Meltemi tatbikatı dün sona erdi. NATO ve Ukrayna’dan 30 savaş gemisi ve 40’a yakın savaş uçağının katıldığı tatbikat Rusya’ya müteveccih iletiyle son buldu.
NATO tatbikatı Rusya’ya mesajla bitti: Karadeniz kimseye ait değil
DESTROYERDEN İLETİ VERDİ

Tatbikata katılan Amerikan destroyeri USS Ross’un komutanı John D. John, savaş manevralarının emelinin katılımcı ülkelerin teçhizat ve personelinin beraber çalışabilmesini iyileştirmek olduğunu söyledi. John D. John, “Herkese, beynelmilel cemiyete, hiçbir ülkenin Karadeniz’i ya da beynelmilel suları sahiplenemeyeceğini göstermek istedik. Bu sular, uluslarararası cemiyete aittir ve tüm ülkelerin bu su yollarına erişimini sağlamayı vaadine bağlıyız” diye konuştu.

RUSYA YAKIN TAKİPTE

Rusya Korunma Bakanlığı da tatbikatı yakından takip etti. Rus ordusu, Karadeniz ve Rusya’nın güneybatısında savaş uçakları ve uzun erimli füzelerle atış alıştırmayı yaptı. Geçen ay, Rusya, 2014’te tek taraflı ilhak ettiği Kırım’ın sarihlerinden geçen İngiliz HMS Defender destroyerine ihtar ateşi açtığını duyurmuştu. Amerikalı komutan John, tatbikatı, “Karadeniz havzasının güvenliği ve kararına müteveccih taahhütün kati bir ispatı” olarak niteledi.