NATO’da alarm: Erdoğan’ın sözleri tartışılıyor

NATO’da alarm: Erdoğan’ın sözleri tartışılıyor

Türkiye’nin, günler içinde NATO’ya azalık müracaatı yapmaya hazırlanan Finlandiya ve İsveç’e müteveccih itirazı İttifak azalarında afallamışlığa neden oldu. Mevzunun çözülmesi için temas trafiği sürat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsveç ve Finlandiya’nın NATO aboneliğine pozitif bakmadığını açıklaması, başta bu iki ülke olmak üzere NATO cephesinde geniş yankı uyandırdı. Beynelmilel medyada Erdoğan’ın, terör örgütleri PKK/YPG ve FETÖ, ayrıca Türkiye’ye F-35 satışı gibi mevzularda bazı tavizler almayı kastettiği yorumları yapıldı. Batı medyasında, Erdoğan’ın açıklamalarının iki ülkenin katılımına müteveccih ilk itiraz olduğuna dikkat çekilerek, Avrupa Birliği içinde Rusya’ya petrol ambargosu uygulanmasını yasaklayan Macaristan’ın Ankara’yı izleyebileceği kaydolundu. Erdoğan’ın iki İskandinav ülkesinin aboneliğine kapıyı tümden kapamadığı da vurgulandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Erdoğan cuma günü yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya ile alakalı büyümeleri takip ediyoruz ama pozitif bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin sanki misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKP-C’si İsveç’te Hollanda’da yuvalanmış vaziyette” dedi. Erdoğan, geçmişte Yunanistan’ın aboneliğine yeşil ışık yakılmasını da “yanlış” olarak niteledi.

Amerika Birleşik Devletleri: KAVRAMAYA ÇALIŞIYORUZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in iki ülkenin “çok süratli” katılımı için çalıştıklarını açıkladığı, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin İttifak’a kabul hakikatleşene kadar bu iki ülkeye güvenlik garantileri verdiği bir civarda gelen itiraz dikkat çekti. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Dayanakçısı Karen Donfried, “Finlandiya ve İsveç’in NATO aboneliğine verdikleri dayanağın sürdüğünü” bildirirken, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Türkiye’nin tavrını netleştirmeye çalışıyoruz” dedi. Pentagon Sözcüsü John Kirby de Rusya ve Ukrayna arasında diyalog sağlanmasına uğraşan Türkiye’nin “bedelli bir bağlaşık” olduğunu kaydolarak, “Şu safhada Türkiye’nin duruşunu kavramaya çalışıyoruz” dedi.

NATO’da alarm: Erdoğan’ın sözleri tartışılıyor İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin

İSVEÇ: İTİRAZ GELMEDİ

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö geçen nisanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapmış ve “Türkiye, Finlandiya’nın amaçlarını destekliyor” tweet’ini atmıştı. Finlandiyalı yetkililer, Ankara’nın itirazının daha çok İsveç’e müteveccih olduğu görüşünde.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise ülkesinin azalık mevzusunda “ehemmiyetli ülkelerin son derece güçlü dayanağına sahip olduğunu” kaydoldu ve “bu ülkelerle iyi ilişkileri sürdürmenin Türkiye’nin çıkarına olacağı” yorumunu yaptı. Linde, Türkiye’nin daha evvel İttifak’a katılımla alakalı bir itiraz iletmediğini de kaydoldu.

ALMANYA’DAN TEPKİ

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türkiye’nin itirazı karşısında “donakaldığını” söyledi. Almanya’da yapılan G7 Dışişleri Bakanları buluşması sonrası konuşan Baerbock, ülkesinin İsveç ve Finlandiya’nın adaylığına bütün destek verdiğini kaydoldu. Aynı buluşmada Türkiye’nin itirazı sorulan Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, “İçinde bulunduğumuz koşullarda güvenlik garantileri bekleyen İsveç ve Finlandiya için yalnızca azalık değil, süratli bir azalık dileğimiz var” cevabını verdi. Finlandiya’nın İttifak’a katılım güzergahında ilk resmi adımı bugün atması bekleniyor.

TÜRKİYE, 2009’DA DA ‘VETO’ DEDİ

Türkiye, 2009 senesinde de veto kartını masaya sürmüştü. Ankara, Hazreti Muhammed’i alaya alan karikatürler ve terör örgütü PKK’nın yayınları mevzusundaki yaklaşımı sebebiyle Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreteri olmasını veto etme düzeyine gelmişti. Mülakatlar sonucunda Türkiye’nin bazı koşullarının karşılanması üzerine vetosunu geri sürüklemişti.

NATO’da alarm: Erdoğan’ın sözleri tartışılıyor

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: KONUŞMAYA HAZIRIZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Berlin’de tertip edilen NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Buluşması kapsamında Finlandiyalı mevkidaşıyla toplandı. Çavuşoğlu, NATO azalığı mevzusunda Finlandiya ve İsveç ile konuşmaya hazır olduklarını belirterek “İsveç ve Finlandiya teröre sarihçe destek vermektedir. Bağlaşık olacak ülkenin sarihçe PKK/YPG terör örgütlerine destek vermiyor olması gerekir” dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise bu cins vaziyetlerde sabırlı olunması gerektiğini, Türkiye’nin itirazına çözüm bulma mevzusunda ‘kendilerindenden emin olduklarını’ söyledi.

BAKANLARLA ÜÇLÜ ZİRVE

Çavuşoğlu, Berlin’deki her iki ülkenin de dışişleri bakanıyla dün akşam tertip edilen çalışma yemeğinin ardından üçlü bir zirve asıllaştırdı. Ann Linde üçlü zirvenin resmini “Buluşmada NATO’nun sarih kapı siyasetini ele aldık” anekdotuyla paylaştı.