Nazi hazinesinin ipucu bulundu

Nazi hazinesinin ipucu bulundu

Nazi altınlarının peşine düşen Polonya merkezli bir vakıf, 200 milyon Sterlin kıymetindeki efsane hazineyle alakalı bir kutu buldu.

NAZİLERİN, İkinci Dünya Savaşı sırasında yağmaladığı ve savaşın bitiminden beri hazine avcılarının peşine düştüğü kayıp Nazi altınlarına bu kez çok yanaşılmış olabilir. Silesian Bridge Vakfı’ndan tahlilciler yaptıkları geniş çaplı çalışmanın neticesinde Polonya’nın güneyindeki Minkowskie köyünde umutlarını çoğaldıran bir kutu keşfetti. Bölgede 18’inci asırdan kalma bir sarayın limonluğunda, jeo-radar taramalarının neticesinde 50 cm genişliğinde bir kutu bulundu.

Nazi hazinesinin ipucu bulundu

10 TON ALTIN

Bölge, bir Nazi SS subayının günlüğü ile bir başka subayın çizdiği harita sayesinde tanımlandı. Naziler tarafından gömüldüğü düşünülen kolinin bubi tuzağıyla döşenmiş olması olasılığından dolayı, kazı yapmadan evvel askeri yetkililerden izin alınması gerekiyor. SS askerleri tarafından genelev olarak kullanıldığı belirtilen sarayın çevresindeki arazideki 10 ton altının 200 milyon Sterlin bedelinde olduğu düşünülüyor. Vakfın eline geçen günlükte ayrıca Fransa’daki koleksiyonlardan çalındığına inanılan beynelmilel ehemmiyete sahip 47 sanat yapıtının da bölgedeki zulalarda bulunduğuna işaret eden tarifler var. Botticelli, Rubens, Cezanne, Carravagio, Monet, Dürer, Rafael ve Rembrandt gibi dünyaca ünlü adların yapıtlarının bölgedeki zulalarda bulunduğuna inanılıyor.

Nazi hazinesinin ipucu bulundu