‘Nazik devi’ Türk astrofizikçi tanıttı

‘Nazik devi’ Türk astrofizikçi tanıttı

2019’da elde edilen ilk karadelik görüntüsünden 3 sene sonra biliminsanları Samanyolu galaksisinin merkezinde yer alan karadeliği görüntülemeyi muvaffak oldu. Sagittarius A adlı karadelik, Dünya’ya 27

GALAKSİMİZ Samanyolu’nun merkezinde, Güneş’deri 4 milyon kat daha büyük kütleye sahip karadelik ilk kere görüntülendi. Arizona Üniversitesi’nde misyon yapan Türk astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel, Amerika Birleşik Devletleri Washington’da tertip edilen basın buluşmasında, ‘Sagittarius A’ adlı süper kütleli karadeliğin görüntüsünü dünyayla paylaştı. 2019’da Messier 87 galaksisindeki karadeliği ilk kere görüntülemeyi başaran takımda da yer alan Özel, yeni görüntüyü paylaşırken karadeliği “galaksimizin merkezindeki nazik dev” olarak adlandırdı.

‘Nazik devi’ Türk astrofizikçi tanıttı

27 BİN IŞIK SENEYİ UZAKTA

Biliminsanlarının varlığını 1974 senesinde keşfettiği Sagisttarius A’nın görüntüsü, dünya çapında sekiz senkronize radyo teleskobundan oluşan Event Horizon Teleskopu’yla EHT tutuldu. Sagittairus A, Dünya’ya takribî 27 bin ışık seneyi uzaklıkta yer alıyor. Bu uzaklıktaki karadeliği mercekte tutmak ve fotoğraflamak ise fantastik görüntü çözünürlüğü gerektiriyor. EHT’nin topladığı bilgileri resme dönüştürmek için ‘süper bilgisayarlar’ kullanılıyor.

İLK KARADELİK 2019’DA GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

İlk karadeliğin resmi, 2019’da Messier 87 M87 galaksisinin merkezinden çekildi. Dünya’dan takribî 52 milyon ışık seneyi uzaklıktaki Messier 87 galaksisinin merkezindeki karadeliğin ebadı, Güneş’deri 6.5 milyar kat daha büyük. Biliminsanları Sagittarius A ve Messier 87 karadeliklerinin görüntülerini karşılaştırarak sırlı karadelikler hakkında daha çok bilgi sahibi olmayı umuyor.

‘Nazik devi’ Türk astrofizikçi tanıttı