Ne eve ne arsaya artık yatırım buna! Satışlar pandemiyle 3 katı arttı... Talep yağıyor

Ne eve ne arsaya artık yatırım buna! Satışlar pandemiyle 3 katı arttı... Talep yağıyor

Salgınla beraber bir hayli alışkanlık değişti. Özellikle konaklama açısından doğada müddet geçirmek isteyenler karavanları seçim etmeye başladı. Peki karavanda yaşam kolay mı, pandemi nasıl…

Koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle kalabalıktan uzaklaşmak, doğada müddet geçirmek isteyenler karavana yöneldi. Otobüslerden ve minivanlardan kendi karavanlarını oluşturanların yanı gizeme karavan satın alanların da rakamında çoğalış yaşandı.

SATIŞLAR 3 MİSLİ ARKASIYDI

Karavana arzın her zaman olduğunu belirten Pino Karavan Kurucusu Faruk Karatan, pandemiyle beraber yoğunluğun 3 misli çoğaldığına vurgu yaptı. Karavanları handmade yaptıklarını belirten Karatan, imal sürecinin çok daha teknik ilerleyişle ilgili olduğunu ifade etti.

Tatile çıktığı karavan hayatını değiştirdi Günde sadece 1 tane üretiyorTatile çıktığı karavan yaşamını değiştirdi! Günde yalnızca 1 tane üretiyor

Karina Karavan’dan Yüksek Mimar Yavuz Gülhan da karavan arzının salgınla çoğalışına vurgu yaparken, daha öncekine göre arzda değişiklikler olduğunu da ifade etti. Gülhan, “ Daha Öncekinden insanlar çok daha ekipmanlı karavan yaptırıyordu. Daha şuurunda ilerliyordu süreç. Artık yaptığımız karavanların donanım yoğunluğu çok az. Şimdi herkes karavan yaptırıyor. Bu da nitelik anlamında bazı kasvetlere neden oluyor ” dedi.

Aydos Karavan’dan görüştüğümüz Oğulcan Özgöz ise karavan arzında ciddi bir çoğalış yaşandığını belirtirken, daha öncekinden özellikle ithal karavanlarda satışların yoğun olduğunu şimdi ise neredeyse tamamında arzın çoğaldığını ifade etti.

Ne eve ne arsaya artık yatırım buna Satışlar pandemiyle 3 katı arttı... Talep yağıyor

SÜRECİ ETKİLEYEN EN EHEMMİYETLİ ŞEY MOBİLYA

Karina Karavan’dan Yüksek Mimar Yavuz Gülhan, karavan üretim süreciyle alakalı da ehemmiyetli ayrıntıları sıraladı. Özellikle mobilya kısmının imal sürecini etkileyen bir ayrıntı olduğunu belirten Gülhan, “ Hangi karavanın yaptırıldığı çok ehemmiyetli. Bunun yanı gizeme dönüştürülen karavan çok ehemmiyetli. Mobilya cinsi dolaysız müddeti etkileyen bir unsur. Laminant var. Dolaysız kesip biçip karavanı yapıyorsunuz. Ancak yat cinsi daha süreci etkileyen bir arz. Cilalanması ve mobilyası oldukça uzun sürüyor” ifadesinde bulundu.

KARAVAN ALACAKLAR DİKKAT

Karavan alacaklara nasihatlerde bulunan Pino Karavan Kurucusu Faruk Karatan özellikle tüm karavan alacakların sipariş verince fotoğraflardan bakarak karavan aldıklarını, bunun yanlış olduğunu belirtti. Karatan, “Sipariş sürecinde imal ve niteliği kesinlikle görmeliler. İmal bantlarını görmeliler. Ömrü ne kadar sürer, garantisi ne kadar, malzemeleri neler öğrenmeliler. Ayrıca imal çalışmalarını görmeliler. Mesela biz ömür boyu tavandan su sızdırmazlık garantisi veriyoruz. Bu çok ehemmiyetli. Ayrıca 3 ısı izolasyon özelliğimiz var. Avrupa ülkelerinde bu yok. 4 mevsimi yaşadığımız için ülkemizde karavan tercihinde bu da göz önüne alınmalı ve alt taban polyester kaplı olmalı” dedi.

Ne eve ne arsaya artık yatırım buna Satışlar pandemiyle 3 katı arttı... Talep yağıyor

Karina Karavan Yüksek Mimar Yavuz Gülhan da 2 mevzuya dikkat çekti. Gülhan karavan alacakların gereksinimlerini doğru tanımlaması gerektiğini ifade ederken, doğru bütçenin de çok ehemmiyetli olduğunu söyledi. Gülhan, tüm bunlar göz önüne alınarak en uygun karavanın yaptırılması gerektiğini ifade etti.

Aydos Karavan’dan görüştüğümüz Oğulcan Özgöz de karavan alacakları birkaç mevzuda uyardı ve karavancılığın değiştiğini ifade etti. Elektrikli ve yerden ısıtmalı karavanlara dikkat toplayan Özgöz, “3 sistem buzdolabı bütün otomatik çalışan bir kamp alanı haricinde konaklayabileceğiniz bir sistem sunuyor. Bu cins mevzulara dikkat edilmeli” dedi.

Ne eve ne arsaya artık yatırım buna Satışlar pandemiyle 3 katı arttı... Talep yağıyor

KARAVANDA YAŞAM NASIL?

Rotasız Baran @rotasizbaran

Neden karavan? Karavan yapma safhasındaki güçlükler nelerdir?

Ben zati yıllardır doğada kamp yapan, her fırsatta şehirden uzaklaşan bir insandım. Giderek gezgin bir biçimde yaşam sürebilme fikri cazip gelmeye başladı. Doğa ile her an iç içe olma hayali ile çıktım yola. Bu yaşamı tecrübelemeye ufak bir minibüs alıp karavana çevirerek başladım. Ancak daha sonra kısa süreli değil de tamamen yollarda bir yaşam sürdürmeye karar verdim. O surattan böyle büyük bir taşıt alarak tüm gereksinimlerimi karşılayacak biçimde yine planladım. Şimdi tekerlekler üzerine inşa edilmiş konutumla beraber her yerdeyim ve bunun zevkini yaşıyorum.

Pandemide karavanın güçlükleri ve kolaylıkları neler oldu?

Pandemi, herkesin yaşamında bir kırılma yarattı bence. Senelerce ruhu doğaya tutkun olan insanlar da içlerinden gelen sesi dinlemeye başladılar. Bu anlamda sevindirici, insanların doğaya ve portatif yaşamlara ilgi duyması... Üstelik hem ruh hem beden sıhhati için de bu sürecin en büyük ilacı gibi görünüyor. Bu sebeple belki de karavanda yaşam bir tek bu süreçte meselesiz, daha doğrusu konuttaki yaşamdan çok daha mutlu edici bir seçenek oldu. Natürel ki işin ekonomik yanı da ehemmiyetli. Bu yaşam için bir hudut yok. Hayalleriniz için tek hudut usunuz, reelleşmesi için ise hudut, imkânlarınız. Bu iki koşul aynı yarıyılda olgunlaşıyorsa eşsiz bir tecrübenin yaşanabileceğini düşünüyorum. Azıcık daha az konforlu ya da değil, kendinizle çıkacağınız bir yolculuk olması onu değerli yapan şey…

Ne eve ne arsaya artık yatırım buna Satışlar pandemiyle 3 katı arttı... Talep yağıyor

Sizin çevrenizde gördüğünüz, pandemi yarıyılında karavana alaka çoğaldı mı?

Natürel ki oldukça arkasıydı. Her yaz beni takip eden arkadaşlarımdan bilgi edinmek için yazanlar olurdu. Ancak pandemi ile beraber her mevsim karavan yaşamı ile alakalı sualler alıyorum. Güç yanlarının yanı gizeme şehirlerden kaçmanın yolu olarak görülüyor gezgin yaşamlar. Başka Bir Deyişle şehirde yaşamak, her gün işe gitmek, zamansızlık, teminatsızlık ve en ehemmiyetlisi artık mutlu olamamak… ve daha bir çok şey… Kendi yaşadıklarım ile yola çıkıyorum ve diyebilirim ki karavana artan alaka ile insanların mutluluğu arasında ters bir orantı var. İnsanlar onları çevreleyen duvarlardan kaçıyorlar, zira umut orada değil. Umut doğa da mı peki? Bu da tartışılır ama emin ki arayış devam ediyor. Umut veren şey de bu. Karavan yaşamı da arayışta olanlar için gözde alternatif oluyor.

Karavan park alanlarında yoğunluk nasıl, problem yaşıyor musunuz?

Kendimizi konutumuzda sezmenin bir ayağı yaşam alanımızı yanımızda taşımak iken, değişik ayağı; nitelikli müddet geçireceğimiz, kendimizi ve konutumuzu güvende sezeceğimiz yerlerdir. Hem yalnızca konaklamak için değil evin gereksinimlerini gidermek için de ergonomik duraklar olmalıdır karavan alanları.  Biz karavan yaşamları yaşayan insanlar olarak, karavan alanlarının büyümesi ismine, fikirlerimizi paylaşmaktan mutluluk dinleriz. Yeter ki fikrimiz sorulsun, tekliflerimiz ve arzlarımız dinlensin…

Ne eve ne arsaya artık yatırım buna Satışlar pandemiyle 3 katı arttı... Talep yağıyor

KARAVAN PARK YERLERİNİN MALİYETLERİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü'nün bilgilerine göre karavan park yerlerinde maliyetler şu biçimde:

Maliyetler 1 Haziran ve 30 Eylül tarihleri arasında alttaki biçimde günlük olarak işlenmektedir. Ancak bu tarihler arasındaki bir tarihte karavanınızla park etmeye giderseniz yüzde 50 oranında bir indirim uygulanıyor.

İstanbul: Çilingöz Tabiat Parkı: 50 TL

Kocaeli: 

Beşkayalar Tabiat Parkı: 45 TL

Eriklitepe Tabiat Parkı: 45 TL

Kuzuyayla Tabiat Parkı: 45 TL

Ormanya Uzuntarla Tabiat Parkı: 45 TL

Tekirdağ:  Çamlıköy Tabiat Parkı: 50 TL

Edirne: Gökçetepe Tabiat Parkı: 50 TL

Bursa: Uludağ Tabiat Parkı: 35 TL

Bilecik: Küçükelmalı Tabiat Parkı: 35 TL

Balıkesir: Darıdere Tabiat Parkı: 35 TL

Manisa: Spil Dağı Ulusal Parkı: 45 TL

Aydın: Tavşanburnu Tabiat Parkı: 35 TL

İzmir

Gümüldür Tabiat Parkı: 45 TL

İzmir Karagöl Tabiat Parkı: 45 TL

Muğla

Çubucak Tabiat Parkı: 65 TL

Katrancu Koyu Tabiat Parkı: 55 TL

Afyonkarahisar

Akdağ Tabiat Parkı: 25 TL

Erkmen Tabiat Parkı: 25 TL

Frig Vadisi Tabiat Parkı: 25 TL

Eskişehir:  Musaözü Tabiat Parkı: 30 TL

Antalya

İncekum Tabiat Parkı: 80 TL

Beydağları Sahil Ulusal Parkı / Göynük Çomaklar Çadırlı Kamp Alanı: 80 TL

Isparta: Başpınar Tabiat Parkı: 45 TL

Adana: Aladağlar Ulusal Parkı: 40 TL

Kayseri: Aladağlar Ulusal Parkı: 40 TL

Niğde: Aladağlar Ulusal Parkı: 40 TL

Mersin: Talat Göktepe Erdemliçamlığı Tabiat Parkı: 40 TL

Osmaniye

Çiftmazı Tabiat Parkı: 25 TL

Karatepe-Aslantaş Ulusal Parkı: 40 TL

Konya

Beyşehir Gölü Ulusal Parkı: 25 TL

Yakamanastır Tabiat Parkı: 25 TL

Ankara: Şahinler Tabiat Parkı: 45 TL

Bolu

Abant Gölü Tabiat Parkı: 50 TL

Ayıkayası Tabiat Parkı: 45 TL

Beşpınarlar Tabiat Parkı: 45 TL

Bolu Karagöl Tabiat Parkı: 45 TL

Göksu Tabiat Parkı: 45 TL

Kargalı Gölcük Tabiat Parkı: 45 TL

Sülüklügöl Tabiat Parkı: 45 TL

Sünnet Gölü Tabiat Parkı: 45 TL

Yedigöller Ulusal Parkı: 50 TL

Çankırı: Kadınçayırı Tabiat Parkı: 45 TL

Düzce

Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı: 45 TL

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı: 45 TL

Kırşehir: Aşıkpaşa Tabiat Parkı: 45 TL

Bartın: Küre Dağları Ulusal Parkı: 45 TL

Kastamonu

Yeşilyuva Tabiat Parkı: 45 TL

Şehit Şerifebacı Tabiat Parkı: 45 TL

Küre Dağları Ulusal Parkı: 50 TL

Ilgaz Dağı Ulusal Parkı: 50 TL

Dipsizgöl Tabiat Parkı: 45 TL

Samsun

Amazon Tabiat Parkı: 70 TL

Bayraktepe Tabiat Parkı: 70 TL

Sarıgazel Tabiat Parkı: 70 TL

Şahinkayası Kanyonu Tabiat Parkı: 70 TL

Vezirsuyu Tabiat Parkı: 70 TL

Amasya: Boraboy Tabiat Parkı: 70 TL

Çorum

Çatak Tabiat Parkı: 55 TL

Sıklık Tabiat Parkı: 85 TL

Ordu

Çınarsuyu Tabiat Parkı: 85 TL

Ulugöl Tabiat Parkı: 70 TL

Tokat

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı: 85 TL

Zinav Gölü Tabiat Parkı: 55 TL

Artvin

Altıparmak Tabiat Parkı: 35 TL

Balıklı ve Güneşli Şelaleleri Tabiat Parkı: 35 TL

Borçka Karagöl Tabiat Parkı: 45 TL

Cehennem Deresi Kanyonu Tabiat Parkı: 35 TL

Hatila Vadisi Ulusal Parkı: 45 TL

Kaçkar Dağları Ulusal Parkı: 40 TL

Karagöl-Sahara Ulusal Parkı: 45 TL

Tavşan Tepesi Tabiat Parkı: 35 TL

Giresun

Koçkayası Tabiat Parkı: 40 TL

Köroğlu Tabiat Parkı: 30 TL

Kuzalan Tabiat Parkı: 40 TL

Yeldeğirmenler Tabiat Parkı: 35 TL

Rize

Handüzü Tabiat Parkı: 45 TL

Kaçkar Dağları Ulusal Parkı: 40 TL

Tunca Vadisi Tabiat Parkı: 25 TL

Ardahan: Cemal Tural Tabiat Parkı: 25 TL

Erzincan: Dumanlı Tabiat Parkı: 25 TL

Elazığ: Hazar Gölü Tabiat Parkı: 30 TL

Kahramanmaraş: Yavşan Yaylası Tabiat Parkı: 30 TL

Tunceli

Munzur Vadisi Ulusal Parkı: 35 TL

Örenönü Tabiat Parkı: 30 TL

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara