Nedim Şener: FETÖ'nün inine girildi

Nedim Şener: FETÖ'nün inine girildi

Milletin özverileriyle eğitilen, devletin emanet ettiği üniforma, yetki ve görevleriyle doğup geliştiği ülkesine ihanet eden asker, polis, hâkim kılığına bürünmüş Fetullahçı Terör Örgütü’nün…

‘HAŞHAŞİ’ FETÖ ‘ALAMUT KALESİ’NDE VURULDU

Bu yazımda vakalarla birlikte 5’inci senesinde FETÖ ile mücadelenin biraz sayısal ebadına değinmek istiyorum. Sondan başlayayım, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Kırgızistan’dan getirdiği FETÖ’nün Orta Asya imamı Orhan İnandı’nın tutulması teşkilat içinde moralleri altüst etti. Zira, FETÖ’nün kendini en güvende hissettiği yerlerin başında Amerika Birleşik Devletleri’den sonra Kırgızistan geliyordu.

Haşhaşi benzetmesi yapılan FETÖ’cüler için Kırgızistan sanki “Alamut Kalesi” idi. MİT, İnandı harekâtıyla, FETÖ’cüleri kendilerini en güvende ve rahat hissettikleri kalelerinde vurdu.

FETÖ bürokraside, yargıda, siyasette, medyada, iş dünyasında sahip olduğu eforla Kırgızistan hükümetlerinde bakanlık alıyordu. Gün gelip iktidar değiştiriyordu. Bir yarıyıl Cumhurbaşkanı Atambayev düzeyinde sarihçe korunuyordu. FETÖ’nün Orta Asya imamı Orhan İnandı, Kırgızistan yurttaşlığı da alarak “koruma zırhı” giymişti. Hem siyasi hem hukuki koruma altında olduğu Kırgızistan’dan, FETÖ’nün en önemli isimlerinden birinin Türkiye’ye getirilmesinin FETÖ’nün gözeticisi ve kullanıcısı Amerika ve Almanya açısından ne kadar şok edici olduğunu da görmüş olduk.

Amerikan medyası yanında Alman hükümeti de İnandı’nın peşine düşüp Kırgızistan hükümetine sanki hesap sordu. Hep bir ağızdan Türkiye’nin yasadışı bir operasyon yaptığı palavrasını yaydılar. Oysa Türkiye bugüne kadar 32 ülkeden 142 FETÖ üyesini getirirken, karşı ülkenin egemenlik haklarına, hukukuna ve yetkilerine saygı çerçevesinde işbirliği ile netice almayı muvaffak oldu. 5 seneden beri bu 32 ülkeden tersi bir açıklama olmaması bunu gösteriyor.

Bu operasyon, FETÖ’nün reel suratını dünyaya gösterecek. Zira İnandı’nın Türkiye’ye getirilmesinden sonra, milletin yüzde 80 reyiyle Cumhurbaşkanı olan Sadır Caparov, FETÖ’cüler tarafından maksada kondu. Kırgızistan İstihbarat ve Milli Güvenlik Başkanı, Caparov’a karşı darbe tehdidi olduğunu açıkladı. Kırgızistan’da gelecek günlerde yaşanacak gelişmeler ülkede Amerika’nın taşeronu FETÖ’nün reel suratını tüm dünyaya gösterecek. Ya Caparov ülkesini FETÖ’cülerden temizleyecek ya da onlar Caparov iktidarına son verecek.

Nedim Şener: FETÖnün inine girildi

MENFEZ PAŞASI

FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’daki ‘imam’larından biri de eski astsubay Zekeriya Kuzu’ydu. ‘Paşa’ lakaplı Kuzu 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminin ardından menfezde böyle tutulmuş ve ‘menfez paşası’ olarak anılmıştı.

Nedim Şener: FETÖnün inine girildi

YÜZDE 40’I İTİRAFÇI OLDU

Detaylarını tablolardan görebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekiyor, teşkilatın mahrem yapılanması ancak 15 Temmuz sonrası FETÖ üyelerinin itiraflarıyla ortaya çıkarıldı.

Bu sayılara erişilmesinde, teşkilat personellerinin itirafları yanında 2017 senesinden itibaren başlayan ve yine itiraflarla ortaya çıkan “ankesörlü hat” harekâtları büyük rol oynadı. Yalnızca Türk Silahlı Kuvvetleri’da değil, Emniyet, Maliye, akademisyen, TÜBİTAK ve yargı yapılanmasında da “ankesörlü hat” harekâtları gerçekleşti. Bu harekâtlarda gözaltına alınanların yüzde 40’ı da itirafçı oldu. Hem FETÖ’cülerin “dili çözüldü” hem de mahrem yapının deşifre edilmesiyle teşkilatın şifreleri sarihe çıkarıldı. 5’inci senede bu sayılara erişildi, gelecek günlerde hem yurtiçinde hem de dışında FETÖ ile mücadelenin geliştiğini göreceğiz. Bu sayılar tehlikenin ne kadar büyük olduğunu ama mücadelenin de neden gerekli olduğunu gösteriyor. FETÖ’cüler dünyanın neresine saklanırsa saklansın, yurtiçinde hangi gaybubet evine gizlenirse gizlensin, devlette ve medyada hangi kılığa bürünürse bürünsün bu savaşı kaybedecekler. 251 şehidimiz için, 2 bin 194 gazimiz ismine ihanete uğramış Türk milleti bunun hesabını FETÖ’cülere soracak. 

Nedim Şener: FETÖnün inine girildi

MAHREM YAPI ÇÖZÜLDÜ

FETÖ ile gayrette en önemli alan, “teşkilatın mahrem yapılanmasına” yönelik harekâtlardı. Her kurumdaki teşkilat üyeleri bu mahrem imamlardan aldıkları talimatları yerine getirdi. Teşkilatın beyin ekibi bu mahrem imamlardan oluşuyordu. FETÖ’nün işleyişi de mahrem imamların itiraflarıyla çözüldü.

Şöyle bir benzetme yapsam yeridir: FETÖ’nün ini beynidir, beyin ekibi de mahrem imamlardan oluşur. Diğer teşkilat azalari ise bu mahrem imamlardan aldıkları talimatları yerine getirir. Devlet, mahrem yapılanmayı çözerek bir anlamda FETÖ’nün inine de girmiş oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sayılarına göre, 6 bin 632 mahrem imam tespit edildi. Bunların 4 bin 956’sı gözaltına alındı. 4 bin 376’sı tutuklu. 96’sı hür vazgeçilirken, 486’sı ise mahkemelerin adli hakimiyet kararı ile vazgeçildi.

Tespit edilenler arasında teşkilatın şemasında Türkiye imamı, Tayin ve İstişare Kuruli imamları, il imamları ve takviyecileri, ilçe imamları, Sağlık, Milli Eğitim yanında; Emniyet, MİT, yargı, asker, Mülkiye gibi müesseselerde görev yapan FETÖ’cülerin bağlı olduğu 5 bin 89 mahrem imam bulunuyor.

Devletin en önemli müesseselerinde görev yapanların bağlı olduğu mahrem imamlardan 3 bin 901’i gözaltına alındı. 3 bin 525’i hali hazırda tutuklu.

Kamuoyunda zaman zaman “gariban hocalarin hapsedildiği” algısı yaratılıyor. MİT, Emniyet, Mülkiye ve yargı gibi kritik görevlerdeki FETÖ’cülerin bağlı olduğu mahrem imamlardan başı sürükleyenler, o “gariban” denilen hocalar.

Emniyet mahrem yapılanmasında görev yapan 4 bin 672 FETÖ üyesinden 4 bin 202’si hoca, 19’u polis, 53’ü akademisyen, 22’si hekim, 2’si din adamı, 137’si ise sivillerden oluşuyor.

MİT içindeki FETÖ üyelerinin bağlı olduğu 14 mahrem imamdan 1’i emekli asker, 2’si hâkim ve savcı, 6’sı sivil, 5’i de kamu görevlisi...

642 BİN 166 ŞAHIS HAKKINDA HAREKÂT YAPILDI

Şimdi gelelim Türkiye’ye; 2014 senesinde Milli Güvenlik Heyeti kararı ile Paralel Devlet Yapılanması/FETÖ olarak gayret kararı alınan teşkilatla hakikat savaş 15 Temmuz sonrası yaşandı. Devletin FETÖ ile hakikat mücadelesi 15 Temmuz darbe girişimi ile başladı dersek yanıltıcı olmaz. 5 senede erişilen sayıları özetlemek gerekirse; toplam 294 bin 490 soruşturma açıldı. Toplam 642 bin 166 kişi hakkında işlem yapıldı. Bugüne kadar 207 bin dosya hakkında karar verildi ve 132 bin kişi hakkında adli hakimiyet kararı alınırken, 144 bin kişi tutukluluk ve nezaret sonrası tahliye edildi. Hali Hazırda 26 bin 900 kişi hakkında tutma kararı bulunuyor. Şu anda hakkında karar verilmiş ya da karara bağlı olarak 23 bin 950 FETÖ üyeyi cezaevinde yakalanıyor. Bunlar arasında ihraç edilen Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet, yargı üyeleri, vali ve kaymakamlar, hemen her bakanlıktan bürokratlar bulunuyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara