Nedir bu Macron’un yeni Avrupa önerisi

Nedir bu Macron’un yeni Avrupa önerisi

Macron’un AB azası olamayan ülkeler için önerdiği Avrupa Politik Topluluğu hayli bir kavga mevzusu oluyor.

Avrupa coğrafyasında yaşanan süratli ve radikal farklılıklar Avrupa Birliği’nin geleceğine müteveccih değişik yöntemlerin öne çıkmasına neden oluyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hafta başında gündeme getirdiği, hakikatinde esası 1989’da yarıyılın Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın “konfederal Avrupa” teklifine sabreden, Avrupa Politik Topluluğu Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket bunlardan biri. Şu safhada net olmaktan uzak ve AB azalarının gözü kapalı kabul edeceği cinsten olmayan teklif, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

NEDEN ŞİMDİ

AB’nin genişleme tutkusunun en düşük, aza olmaya arzulu ülkelerin rakamının ise yüksek seviyede olduğu bir yarıyıl mevzubahisi. Rusya’nın hamlesi sonrası Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın azalık için müracaat yapmasıyla liste iyice uzadı. Bu ülkelerin hiçbirinin kısa vakitte aza olması olası değil. Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket, Batı Balkan ülkelerinin ve yeni müracaat yapanların aboneliği beklerken AB’den uzaklaşmalarını önlemek için ara yöntem olarak görülüyor.

AB’YE SEÇENEK DEĞİL

Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket, AB azalığından bağımsız olarak düşünülen bir proje. AB gayesini, bedellerini ve prensiplerini paylaşan demokratik ülkelerle tüm tarafların çıkarına olan alanlarda daha derin işbirliği ve koordinasyonu amaçlıyor. Bir ülkenin Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket’ye dahil olması o ülkenin AB azalığından bıraktığı anlamına gelmeyeceği gibi AB azalığının garanti olduğu anlamına da gelmeyecek. Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket’de olmak AB’nin karar mekanizmasında yer almak anlamı da taşımayacak.

İŞBİRLİĞİ ALANLARI

Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket’yle siyaset, güvenlik, enerji, eriştirme, yatırım, bireylerin özgür dolaşımı alanlarında ileri seviyede işbirliği tasarlanıyor.

HERKESE AÇIK MI

Kimin Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket’ye girebileceği henüz net olarak belirlenmedi. Macron’un açıklamalarından, Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket’nin geniş kapsama alanına sahip olmasını istediği anlaşılıyor. Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve Batı Balkan ülkeleri öncelikli.

TÜRKİYE’NİN GİDİŞATI

Macron açıklamalarında Türkiye’ye doğrudan vurgu yapmadı. Şu ana kadar yapılan vurgular görüşme sürecindeki AB adayı Türkiye’ye, en azından teorik olarak kapıların kapalı olmadığına işaret ediyor. Bununla beraber Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket’nin gerçek önceliği Türkiye değil. Türkiye, Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket için sıralanan işbirliği alanlarında uzun müddettir AB’yle doğrudan ve derinlemesine çalışıyor. Bu alanlarda Yüksek Seviyeli Diyalog mekanizması devrede. Bu da teklifin Ankara açısından cazibesini düşürüyor. Türkiye’nin Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket’ye ait yaklaşımını teklifin netleşmesinden ve içinin doldurulmasından sonra tanımlaması bekleniyor.