Nefes borusuna su kaçan Zeynep Mira'yı 'Heimlich manevrası' ile kurtardı

Nefes borusuna su kaçan Zeynep Mira'yı 'Heimlich manevrası' ile kurtardı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde yükselen ateşini düşürmek için annesi banyo yaptırırken soluk borusuna su kaçması neticeyi şuurunu kaybeden Zeynep Mira Çay'ı 2, götürüldüğü eczanede, eczacı teknisyeni

Beyazıt Mahallesi'nde oturan Aleyna Çay 22, kızı Zeynep Mira Çay'ın yükselen ateşini düşürmek için ona banyo yaptırmak istedi. Banyo sırasında soluk borusuna su kaçan Zeynep Mira, soluk alamaz hale gelip, şuuru kapandı. Vaziyeti fark eden Aleyna Çay, konutta bulunan eniştesi Onur Köntenci'den dayanak istedi. Köntenci, baygın haldeki çocuğu kucağına alarak konutlarının yakınında bulunan sağlık ocağına götürdü.

Nefes borusuna su kaçan Zeynep Mirayı Heimlich manevrası ile kurtardı
Öğle tatili sebebiyle sağlık ocağının kapalı olduğunu gören Çay ve Köntenci, hemen yakındaki eczaneye gitti. Eczanede teknisyeni Rabia Gürsül, şuuru kapalı Zeynep Mira'ya müdahale etti. Gürsül, küçük kızı kucağına alıp, ' Heimlich manevrası ' ile sırtına vurdu. Zeynep Mira, kusup yine soluk almaya başladı.

Zeynep Mira Çay, daha sonra sağlık ocağında yapılan müdahalesinin ardından ambulansla Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada zorunlu hakimiyetleri yapılan Zeynep Mira Çay, ardından evine sevk edildi.

Nefes borusuna su kaçan Zeynep Mirayı Heimlich manevrası ile kurtardı

O ANLAR GÜVENLİK KAMERASINDA

Ailenin, baygın haldeki Zeynep Mira ile beraber yaşadığı panik bölgedeki güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde anne ve kızının eczaneye girdiği, eczacı teknisyeni Rabia Gürsül’nam Zeynep Mira'ya müdahale ettiği görüldü. Gürsül'nam eczane dışını da taşan müdahalesi sırasında ise etrafta bir araya gelenlerin panik yaşadığı yer aldı.

Nefes borusuna su kaçan Zeynep Mirayı Heimlich manevrası ile kurtardı

'TERS ÇEVİRİP HEİMLİCH MANEVRASI YAPTIM'

2 senelik eczacı teknisyeni 2 çocuk annesi Rabia Gürsül, "Öğlen arasıydı, sesleri dinleyince kapıya yöneldim. Birden kapıya çıkınca kucakta baygın halde bir çocuğu gördüm ve çocuğu kucağıma verdiler. İlk etapta ne olduğunu kavrayamadım. Saçlarının ıslak olduğunu görünce su yuttuğunu düşündüm. Ters çevirip hemen Heimlich manevrası yaptım. Gözleri kaymış ve baygın haldeydi. Müdahalenin ardından öksürüp kendine geldi. Ardından sağlık ocağından hekimler geldi. Sağlık ocağına götürdük. Kendisine oksijen verildi. Ambulansla Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne götürüldüğünde şuuru sarihti. Çok şükür doğru ve zamanında yapılan ilk dayanak sayesinde ufak çocuğumuz kurtuldu. Bizler de insanlık misyonumuzu yerine getirmiş olduk" diye konuştu.

Nefes borusuna su kaçan Zeynep Mirayı Heimlich manevrası ile kurtardı

'KIZIMI TEKERRÜR YAŞAMA BAĞLADI'

Bir fabrikada çalışan Oktay Çay ile konut bayanı eşi Aleyna Çay, tek çocukları Zeynep Mira'yı yaptığı manevra neticeyi yaşama döndüren Gürsül'e teşekkür etti. Ateşi çıktığı için çocuğuna banyo yaptırmak istediğini söyleyen Aleyna Çay, "Akrabalarımızla konutta oturduğumuz esnada kızımın ateşinin yükselmesi üzerine banyo yaptırmak istedim. Banyoda üstüne su döktükten sonra kızımın soluğunun kesildiğini ve morarmaya başladığını fark ettim. Paniğe kapılarak konutta bulunan eniştem Onur Könteci'den dayanak istedim. Bir vakit kendi mücadelelerimizle kızımı kendisine getirmeye çalıştık. Naçar kalınca eniştem kızımı kucağına alarak sağlık ocağına götürmek istedi. Sağlık ocağının da öğle tatilinde olduğunu görünce eczaneden dayanak istedik. Eczanede bulunan Rabia Gürsül'nam müdahalesi ile çok şükür çocuğumuz kendisine geldi. Daha sonra sağlık ocağına götürerek hava verdiler. Çocuğumun vaziyeti çok şükür iyi. Onu tekerrür yaşama bağlayan Rabia Gürsül'e ve herkese teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı.