Nefes kesen anlar! Hürkuş da katıldı

Nefes kesen anlar! Hürkuş da katıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin konut sahipliğinde jetler, helikopterler ve kurtarma timleriyle ortak hava yer entegrasyonu görevlerini kapsayan senaryoların icra edildiği 'Uluslararası Anadolu…

Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda asıllaşan ve 24 Mayıs'ta başlayan 'Uluslararası Anadolu Ankası -2021 Tatbikatına, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Kara, Deniz, Hava , Jandarma ve Özel Kuvvet Komutanlığı ile Azerbaycan, Katar ve KKTC silahlı kuvvetlerine ait unsurları katıldı. Daha evvel açıklanan programa göre katılması beklenen Amerika Birleşik Devletleri, tatbikata katılmadı. Slovakya ise tatbikatın 5'inci gününde böldü. Her iki ülkenin de hiçbir bahane göstermediği belirtildi.

2009 SENESİNDEN İTİBAREN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

2009 senesinden itibaren senede 2 kere yapılan tatbikatın biri, 2012 senesinden itibaren değişik ülkelerin katılımına reelleştiriliyor. Jetler, helikopterler, HİK Havadan Erken İhbar uçağı, eriştirme uçakları, İHA İnsansız Hava Taşıtı ve personel kurtarma timlerinin katıldığı tatbikatta; harekat civarında icra edilecek ortak personel kurtarma usulleri sınanmakta, geliştirilmekte ve komuta hakimiyet sürecinin faallikle işletilmesi kastedilmektedir. Aynı zamanda ortak veya birleşik harekat kapsamında, personel kurtarma, yakın hava desteği, dinç amaçlama, zamana duyarlı amaçlama gibi görevler tatbikat senaryolarına dahil edilerek icra ediliyor. Tatbikatın amacı da, reele yakın harekat civarında katılımcı ülkelerin personel kurtarma unsurları arasında eğitim, iş birliği ve beraber çalışabilirliği geliştirmek.

4 Haziran'da sona erecek olan tatbikatın bugün tertip edilen basın gününde, silahlar sergilendi. 3'üncü Hava Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlu olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın akrobasi timi Türk Yıldızları ve Solo Türk eğitim uçuşu yaptı.Nefes kesen anlar Hürkuş da katıldı
HÜRKUŞ UÇAĞI DA İLK DEFA KATILDI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ tarafından tasarlanan Hürkuş'un yeni modernize edilen HYEU Hava Yer Entegrasyon Uçağı uçağı da ilk defa resmi bir tatbikatta görev aldı.

Projeyle alakalı konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Ürün Direktörü Edep Güneri Orbay, şunları söyledi:

" Bugün de ilk defa bir tatbikata katılmış oluyor. Bugün katılan versiyonumuz, hava yer entegrasyon uçağı olarak adlandırdığımız görev eğitim versiyonu Hürkuş'un. Biliyorsunuz Hürkuş, aslında bir eğitim uçağı olarak tasarlandı fakat pek çok versiyon üzerinde bizim çalışmalarımız devam ediyor. Hava Kuvvetlerimizin muhtelif lüzumlarına müteveccih olarak lüzumlu modifikasyonları yapıyoruz. Burada uçağın tasarım datasının bizde olması çok büyük bir avantaj. İstediğimiz farklılıkları, Hava Kuvvetlerimizin önceliklerini dikkate alarak üzerine reelleştirebiliyoruz. Bu uçaklarımızın her bir kanadında üçer tane olmak üzere kuvvetlendirilmiş istasyonlar bulunmakta. Lüzuma müteveccih olarakta değişik değişik istasyonlar takılabilir. Toplamda 7 tane istasyon var. Kanadını istediğimiz gibi kuvvetlendirebiliyoruz. İstediğimiz misyona da dönüştürebiliyoruz. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’mızın gereksinimleri ne istikamette olursa bize neyi işaret ederlerse biz ona göre tasarım olarak uçağımız dönüştürme hünerine sahibiz."

‘ULUSLARARASI ALANDA ÖNÜ SARİH’

Hürkuş’un uçuş test kaptanı Barbaros Demirbaş da, "Buradaki faaliyette senaryodaki kazazedelerin öncelikle yerinin tespit edilmesi, bunların kurtarmaya uygun olup olmadıklarını anlaşılması ve oraya onları kurtarmaya gelecek olan helikopterin kutusunu ve onların himayelerini bölgede koordinasyonunu ve kurtarma harekatını havadan temsil edecek. 135 Filo Komutanlığı bu tatbikatın konut sahipliğini yapıyor. 135 Filo Komutanlığı Türkiye de tek ve yeniden NATO’da da çok özel bir filomuz. Görevi personel kurtarma ve yakın hava desteği görevleri. Kısa vadede eğitim cephaneyi ve lazer operasyonlarını desteklemek için de bir amaçlama kodu ve MAM-L kodu olacak. Proje Hürkuş için yeni bir rol. Uluslararası alanda da önü çok sarih. Hava yer entegrasyon uçakları 135 Filo özelinde ve Konya’da olacak. Şu an için bizim asıl çalışmamız eğitim rolünde. 135'inci Filo için bir eğitim yardımcısı olmak üzere" dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün de izlediği tatbikatta, senaryo gereği, F-16'lar, Özel Kuvvetler ve 135'inci Muharebe Arama Kurtarma Filosu tarafından işaretlenen maksatları vurdu. Daha sonra 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan 3 helikopter, yaralı askeri kurtarmak için alana geldi. Hava unsurlarının alana hakimiyetli inmesinin ardından personel, etraf güvenlik tedbirlerini alarak yaralı askeri helikoptere taşıdı. Helikopterlerin havalanması sırasında, düşman kuvvetlerinin piyade askerlerince ateş açılması sonucu helikopterler top atışıyla karşılık verdi. Kurtarma sahneleri, atış sahasındaki gözlem istasyonundan alakalılarca dikkatle izlendi. Tatbikat galibiyetle bitirildi. Senaryo gereği 4 asker düşman tehlikesinden kurtarılırken, niyetler F-16'lar tarafından yıkım edildi.

TATBİKATA KATILAN UNSURLAR

Tatbikata; Hava Kuvvetleri’nden 6 adet F-16uçağı, 1 adet E-7T awacs, 1 adet ANKA-S İHA İnsansız Hava Taşıtı, 1 adet Casa CN- 235 uçağı, 2 adet AS-532 helikopteri, 3 personel kurtarma timi, 1 Jtac İleri Hava Kontrolörü timi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 1 adet AS-532 ve 2 adet T-129 SALDIRI helikopterleri ve 1 tim, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 SAT görev timi, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 1 adet S-70 helikopteri ve 1 tim, Özel Kuvvet Komutanlığı'ndan 1 adet S-70 helikopteri ve 1 tim, Azerbaycan'dan 2 adet Mi-17 helikopterleri ve 3 tim, Katar'dan 2 adet AW-139 helikopterleri, 1 adet C-130 ve 1 adet C-17 uçağıı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden 1 adet AS-532 helikopteri ve 1 tim katıldı.