Neşet Ertaş'ın kız kardeşinden 'vasiyet' iddialarına tepki

Neşet Ertaş'ın kız kardeşinden 'vasiyet' iddialarına tepki

KIRŞEHİR'de, ünlü millet ozanı merhum Neşet Ertaş'ın kız kardeşi Nadiye Ertuğrul, abisinin vasiyeti üzerine film yapılmasına ait izninin olduğuna dair çıkan haberlerin reeli yansıtmadığını söyledi. Ertuğrul,

'Bozkırın Tezenesi' olarak tanınan millet ozanı Neşet Ertaş’ın durumu üzerine yaşamının film yapılacağına müteveccih çıkan haberlere Neşet Ertaş’ın kız kardeşi Nadiye Ertuğrul, tepki gösterdi. Abisinin, filminin çekilmesini istemediğini belirten Ertuğrul, "Abim filminin çekilmesini istemedi. Bizler, ailesi olarak vasiyetini yerine getirmek için film çekilmesine izin vermiyoruz. Abimin yakın dostları da var. Abim ismine yayınlanmış kitaplar da var ama ailenin onayı olmadığı için onlar da filme onay vermediler. O kitap yazarları da vasiyeti öğrenmelerinden kaynaklı filme onay vermediler" diye konuştu.

Aile ismine yaşanan süreçle alakalı yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Hiçbir biçimde iznimiz olmadan ve onayımız alınmadan çekilmekte olan Merhum Neşet Ertaş’ın, vasiyeti de çiğnenerek, yaşamının mevzu edileceği duyurulan sinema filminde, Neşet Ertaş’ın yapıtlarının ve icralarının kullanılmasının önlenmesi için açtığımız davamızın yalanlandığına dair medyada çıkan haberler reeli yansıtmamaktadır. Davamız hali hazırda yerel duruşma safhasında devam etmektedir. Medyaya yansıyan İstinaf Duruşması kararı, yalnızca Yerel Duruşma tarafından daha evvel verilmiş olan bir ihtiyat kararının kaldırılmasına aittir. Geçici kalitedeki temkinin bu safhada kaldırılmasına ait verilen istinaf kararı son bir karar değildir. Buna karşın, kararın bazı basın uzuvlarına davanın temelden yalanlandığı biçiminde yansıtılması davalıların başından bu yana devam eden yanıltıcı ve makûs gayeli tavırlarını hukukileştirme mücadelelerinden ibarettir"