Nesli tükenen vaşağa işkence

Nesli tükenen vaşağa işkence

Niğde’de ayakları ve ağzı bağlı biçimde eziyet edilerek öldürülmüş bir vaşak bulundu. Nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan vaşağın öldürülmesi herkesin tepkisini çekti. Doğa Koruma ve Ulusal…

Niğde Aladağlar’da dağcıların fotoğrafladığı, ayakları ve ağzı bağlanmış, eziyet edilerek öldürülmüş vaşağın görüntülerinin sosyal medyada dağılması üzerine herkes vakaya tepki gösterdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Azası yaban yaşam uzmanı Yasin İlemin, “Vaşaklar çok özel bir cins, av yasağı var. Ulusal Parklar Müdürü Sait Karaman ile görüştük. Kendisi vakanın takipçisi olacağını söyledi. Hayvanın cesedini bölgeden aldırttılar. Mevzuyla alakalı bugün soruşturma başlayacak. Jandarma vakanın izini sürecek” dedi.

VAŞAK ÖLDÜRME RAKAMI ARKASIYDI

Mevzuya tepki gösteren adlardan hekime çalışmasını vaşaklar üzerine yapmış olan Leibniz Yaban Yaşam Enstitüsü’nde tahlilci ve biolog olan Deniz Mengüllüoğlu vaşak vefatlarının nedenlerini anlattı: “Türkiye’de 2000’lerden sonra vaşak öldürme rakamı arkasıydı. Yavru vaşaklar 10-11 aylık oldukları zaman mart nisan ayları gibi annelerini ufalar. Bu yavrular için çok ehemmiyetli bir yarıyıl zira avlanmayı ve yaşamda kalmayı bilmeleri gerekli. İşte o yarıyıllarda insanlara yanaşabiliyorlar. Kümese ya da ağıllara girebiliyorlar. Vaşaklar bazen bu nedenlerle öldürülüyor bazen de firari avcılık nedeniyle... Vaşaklar bayağı koşullarda insanlara görünmezler. Yetişkin vaşaklarda da hasta ya da yaralı vaşaklar insana görünür. Yeterince avlanamamış demektir. Bu tip cılız düşmüş ya da hasta vaşakların rehabilitasyon merkezlerine eriştirilip sıhhatine kavuştuktan sonra tabiata vazgeçilmesi ehemmiyetli. Benim hipotezim can vermiş olarak bulunan vaşak da avlanmayı yeni yeni bilirken insanları korkutacağı bir yere girdi. Ama bu yapılan vahşet. Firari avcılık nedeniyle vaşağın ana av cinsi olan tavşan devamlı baskı altında. Genç vaşaklar yeterince av bulamayınca yetişkinlerin aksine insanlara yanaşmak zorunda kalıyorlar. Bu tip gidişatlarla karşılaşma olasılığına karşı kırsal bölgede yaşayan insanlara eğitimler verilmeli, bilgilendirme yapılmalı. İnsan öğrenmediği canlıdan korkar ve ürker. Tanımak gerekiyor. Kapınıza yaralı bir köpek geldiğinde hemen ona saldırıyor muyuz? Ona yemek veriyoruz.”

HEMEN DKMP’YE HABER VERİLMELİ

Vaşaklar şayet insana görünürse hemen Doğa Koruma ve Ulusal Parklar DKMP şefliklerinin ve jandarmanın aranması gerektiğini söyleyen Mengüllüoğlu, “Jandarma içerisinde şu anda yaban yaşamından mesul timler var. Yaban hayvanlarına netlikle hasar vermemeli” dedi.

Aynı zamanda yeni kurulan Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Bilim Heyeti azası olan Mengüllüoğlu, Niğde’deki ve Türkiye çapındaki bu tip hadiseleri yakından takip ettiklerini ve yinelenmemesi için herkesin elinden geleni yapacağını belirtti.