Nesli tükenme tehlikesi altında... Antalya'da ölü bulundu

Nesli tükenme tehlikesi altında... Antalya'da ölü bulundu

Antalya'nın Demre ilçesinde, nesli tükenmekte olan yeşil deniz kaplumbağasının chelonia mydas denizde ölüsü bulundu. Takımlar tarafından karaya çıkarılan ölü kaplumbağa, sahildeki uygun alana…

Demre'nin Sülüklü sahilindeki 4 yıldızlı otelin çalışanları, dün Sülüklü Plajı'na yakın noktada, denizde hareketsiz duran yeşil deniz kaplumbağasını gördü. Çalışanlar, gidişatı Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları İzleme ve Araştırma Merkezi ve merkezi Antalya'da bulunan Likya Doğa Sporları Kulübü Derneği misyonlularına haber verdi. Enes Karadaş başkanlığındaki 3 karakter takım, bölgeye geldi. Suya giren Karadaş, yeşil deniz kaplumbağasının can verdiğini tanımladı. Kaplumbağa ölüsü, kıyıya çıkarıldı ve yapılan ilk analizin ardından kıyıdan uzak noktaya taşındı. Burada ölçümleri yapılıp, bedeni araştırılan deniz kaplumbağası, uygun alana gömüldü.

Nesli tükenme tehlikesi altında... Antalyada ölü bulundu

'MOTORLA HIZLI GİTMEYİN, KAPLUMBAĞALARIN YUMURTLAMA YARIYILI'

Enis Karadaş, "Otel çalışanlarının verdiği bilgi yönünde Sülüklü Plajı'na geldik. Deniz kaplumbağasının can verdiğini tespit ettik. Takımımızla karaya çıkararak, analiz yaptık ve gömdük. Kaplumbağanın 70 santim boyunda takribî 60- 65 kilo ağırlığında olduğunu tanımladık. Bir motor çarpması neticeyi can verdiğini düşünüyoruz. Nesli tükenmekte olan yeşil bir kaplumbağa. Türü de 'chelonia mydas'. Buradan seslenmek istiyorum. Kıyılarda motorla hızlı gitmeyin. Bütün kaplumbağaların yumurtlama yarıyılı" dedi.

Nesli tükenme tehlikesi altında... Antalyada ölü bulundu