Netanyahu'nun aşı oyunu İsrail'i karıştırdı

Netanyahu'nun aşı oyunu İsrail'i karıştırdı

İsrail medyası, hükümetin ülkelere büyükelçiliklerini Kudüs'e taşımaları karşılığında Kovid-19 aşısı vermeyi planladığını duyurdu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Honduras, yakın vakitte İsrail stoklarından 5 bin Kovid-19 aşısı alacak.

Haberde, ismini vermek istemeyen bir kaynağın Honduras'tan bir uçağın aşıları almak için yakında geleceğini, yeniden benzeri şekilde Guatemala ve Çekya'nın da bir miktar aşı alacağını ilettiği belirtildi.

Aynı kaynak, Guatemala'nın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'den sonra büyükelçiliğini Kudüs'te açan ikinci ülke olduğunu anımsadarak Honduras ve Çekya'nın da benzeri adımları atacağı ile ilgili söz verdiklerini vurguladı.

Diğer taraftan Savunma Bakanı Benny Gantz ise Başbakan Binyamin Netanyahu'nun böyle bir adım atmasını gayrimeşru bir iş olarak niteledi.

Gantz Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Gerçek şu ki Netanyahu, İsrail yurttaşlarının ödediği vergilerle alınan aşılar üzerinden hesapsız bir ticaret yapıyor belli ki kendisi bir devleti değil, bir krallığı yönettiğini sanıyor" ifadelerini kullandı.

Böyle bir adımın hükümet tarafından tartışılarak onaylanması gerektiğine işaret eden Gantz, "Ancak güvenlik, siyasi veyahut sıhhat ile ilgili mecburi bir vaziyet böyle bir adım atmaya gerekçe olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu'nun medya büronundan bir gün evvel yapılan yazılı izahta, geçen aydan bu yana kullanılmayan hudutlu miktarda aşı biriktiği, dolayısıyla Filistin'e tıbbi ekipman ve İsrail'e müracaat eden birkaç ülkeye de sembolik miktarlarda aşı sağlanacağı bildirilmişti.