Netanyahu’nun eski bakanının ses kaydı sızdı: O diktatör ve zorba

Netanyahu’nun eski bakanının ses kaydı sızdı: O diktatör ve zorba

İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Netanyahu'nun ortak yönetim hükümeti kurmak için görüştüğü, Yamina-Sağ’a partisi liderlerinden Ayelet Şaked’in gece yarısı medyaya sızdığı…

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, 6 Nisanda hükümet kurmak için İsrail Başbakan Benyamin Netanyahu’ya verdiği vakit sonda erdi.

Netanyahu'nun ortak yönetim kurmak için görüşme ettiği Yamina-Sağa partisinin önde gelen temsilcilerinden ve Netanyahu'nun 2015-2019 senelerindeki bakanlar kurulusunda Adalet Bakanlığı misyonunu yürüten Ayelet Şaked’in ses kaydı medyaya sızdı.

Gece yarısı sızan ses kaydında Şakedin Netanyahu ve eşi Epilepsi hakkında, ’iktidar şehvetinden gözleri dönmüş diktatörler ve zorbalar’ diye laf ediyor.

<strong>Netanyahu</strong>’nun eski bakanının ses kaydı sızdı: O diktatör ve zorba
'NETANYAHU SANKİ DİKTATÖR VE ZORBA'

Şakedin Netanyahu hükümeti hakkında konuştuğu ses kaydında "İktidarda kalmak istiyor. Onun Netanyahu ve karısı Epilepsi efor hevesi var. Sanki Diktatörler! Hatta bir gibiler. Kenara çekilmeye hiç hazır değiller. Biz öyle değiliz. Netanyahu’nun artık gitmesi gerektiği doğrudur. Artık gitmek zorunda. Ama Yeni Umut lideri Gideon’a Sa’ar’a dedim ki, ’İdarenmesi gereken bir ülke var. Peki şimdi ne olacak? Sırf Netanyahu’nun gitmesi gerekiyor diye şu bu partiye bu absürt ortak yönetimi mi kuracaksın?’ ifadelerine yer verild

Öte yandan, 71 yaşındaki Netanyahu, 2009’dan beri misyonda ve 1990’larda da üç sene misyon yaptı.

HÜKÜMET KURMA SÜRECİ

İsrail'de 23 Martta tertip edilen 2 sene içindeki 4. erken genel tercihte, hiçbir partinin hükümeti kurmak için lüzumlu 61 milletvekili rakamına erişememesi üzerine Başbakan Netanyahu, ortak yönetim hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

Netanyahu’ya verilen vakit dün sona erdi. Cumhurbaşkanı Rivlin’in, 23 Mart tercihlerinde Likud partisinden sonra ikinci sırada gelen Yesh Atid Gelecek Var partisinden 57 yaşındaki Yair Lapid liderine görevlendirilebileceği üzerinde duruluyor.