Netanyahu’nun kaderi yarın belli olacak

Netanyahu’nun kaderi yarın belli olacak

İsrail’de muhalefet liderleri, aralıksız 12 yıldır başbakanlık koltuğunda oturan Binyamin Netanyahu yarıyılını sona erdirecek bir ortak yönetim yöntemi bulmak için görüşmelerini sürdürüyor.

Hükümet kurulabilmesi için son tarih yarın. Dün merkez sol Yeş Atid partisi lideri Yair Lapid, fazla sağcı Yamina partisi lideri milyoner Naftali Bennett ile görüştü. Lapid, koltuğa evvel Bennett’in oturacağı mutasyonlu bir başbakanlık yöntemi ve yetki paylaşımı öneriyor.
Netanyahu’nun kaderi yarın belli olacak
BENNETT’IN ADI ÖNE ÇIKIYOR

49 yaşındaki daha önceki Korunma Bakanı Bennett, İsrail’in yeni başbakanı olarak gösteriliyor. Bir yarıyıl Netanyahu ile beraber çalışan Bennett, Batı Şeria’daki Filistin topraklarının ilhakını korunuyor. Fakat Netanyahu’nun devre dışı vazgeçileceği bir yöntem için partiler, hükümet etme çoğunluğuna ulaşmak isminde İsrail meclisi Knesset’te daha geniş bir tabanda uzlaşı aramak zorunda. Bu reele dikkat toplayan Bennett, hem sağ hem sol kanat partilerin ideolojik prensiplerinden tavizler vermek zorunda kalacağını söyledi. Yair Lapid’in yarın akşama kadar hükümet kuramaması gidişatında erken tercih kararı alınması bekleniyor. Bu vaziyette İsrail ulusu, Nisan 2019’dan bu yana beşinci kere sandık başına gitmiş olacak.
Netanyahu’nun kaderi yarın belli olacak