Netanyahu'ya yol göründü! İşte uzun skandallar listesi

Netanyahu'ya yol göründü! İşte uzun skandallar listesi

Hükümet krizinin yaşandığı İsrail'de kritik pozisyondaki fazla sağcı lider Naftali Bennett, Binyamin Netanyahu'nun 12 senelik iktidarına son verecek birlik hükümetine destek vereceğini açıkladı.…

İsrail'de fazla sağ görüşleriyle öne çıkan Yamina Partisi lideri Naftali Bennett Netanyahu'nun siyasi kariyerini derinden etkileyecek bir karara imzalaydı.

Bennett, ülkenin önünde ya yeni bir tercihe gitmek ya da 'metamorfoz blok'uyla milli birlik hükümeti kurmak olduğunu ifade etti. Başka bir deyişle Bennett, Netanyahu'nun 12 senelik iktidarına son verecek birlik hükümetine destek vereceğini açıkladı.

İktidarının sonuna gelen Netanhyahu'nun 30 senelik politik kariyeri pek çok skandala ve iddiaya konut sahipliği yapıyor.

İLK YARGILAMA 30 SENE EVVEL GELDİ

1990'larda Netanyahu'nun politik destek karşılığında bir başsavcı cetmesi yapmaya çalıştığı iddia edilmişti. Savcılar, Netanyahu'nun bu adımlarını 'afallatıcı' olarak nitelendirmiş, ancak yargılamada bulunmamıştı.

HEDİYE TARTIŞMAYI

Aynı yarıyılda, Netanyahu ve eşi Sara'nın, dünya liderlerinden pek çok hediye aldığı iddia edilmişti. Bu hediyelerin devlet mülkü olarak kabul edilmesi sebebiyle çift uzun zaman tenkitlerin amacında yer almıştı

Netanyahu'ların aynı senelerde bir müteahhitten bir 'iyilik' kabul ettiğinden de şüphelenildi. Her iki dava da yargılama olmadan kapatıldı.

Netanyahuya yol göründü İşte uzun skandallar listesi

Netanyahu, 2000'li senelerde maliye bakanı ve muhalefet lideriyken seyahat giderlerini çifte faturalandırmaktan ve ailesinin seyahatlerini karşılamak için devlet fonlarını kullandığı iddiası ile gündeme gelmişti.

O yarıyıl basının manşetlerine taşıdığı bu iddia uzun bir soruşturmanın ardından başsavcı tarafından dava açılmaya değer görülmedi.

YEMEĞİ YAKAN MİSYONLUYU KOVDU

Netanyahu'nun eşi Epilepsi de pek çok kez acayip iddialar ile gündeme geldi. Vazifedeki ilk yarıyıllarında, ailenin dadısı, Netanyahu'nun karısı tarafından bir tencere sebze çorbasını yaktığı için işten kovulduğunu söyledi.

Genç kadın, giysileri ve pasaportu olmadan ailenin evinden atıldığını ve daha sonra ön kapının dışına atılan eşyalarını almasının buyrulduğunu söyledi.

TAZMİNATA MAHKUM EDİLDİ

Geçtiğimiz senelerde Kudüs iş duruşması, First Lady'nin daha önceki bir çalışanına mobbing uyguladığı iddiası üzerine 30 bin dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

KUAFÖR İÇİN 1600 DOLAR

2016'da resmi bir tüketme raporu, Netanyahu'nun altı günlük New York gezisinde 600 bin dolardan fazla kamu fonu tükettiğini ve bunun 1.600 dolarının şahsi bir kuaföre böldüğünü gözler önüne sermişti.

Netanyahu'nun üç sene evvel, İngiltere'nin başşehri Londra'ya giden bir uçakta özel bir uyku kabini için 127 bin dolar kamu fonu tüketmesi de o yarıyıl tenkit oklarının niyeti olmuştu.

GÖZDE DONDURMASI İÇİN 2 BİN 700 DOLAR

2013'te Netanyahu’nun devlet bütçesinden senelik 2 bin 700 dolarlık dondurma tüketmesi yapması ülkede büyük tepki sürüklemiş, gelen tepkiler sonrası bu uygulamaya son verilmişti.

EGEMEN KARŞISINA ÇIKAN İLK LİDER

İsrail başsavcısı geçen güzde, başbakanın resmi evinde özel yemeklere kamu fonlarında 100 bin doların üzerinde tüketme yaptığı iddiasıyla Netanyahu'yu rüşvet, dolandırıcılık ve güveni makûsa kullanmakla yargılamayı düşündüğünü duyurmuştu.

Yolsuzluk yargılamasıyla egemen karşısına çıkan Netanyahu, yargılamaların politik motivasyonla yürütüldüğünü korundu. Netanyahu, misyondayken bir ceza davasında zanlı olarak egemen karşısına çıkan İsrail'in ilk lideri oldu.