New York Times 'gizli düşman' diye duyurmuştu... Zelenski'den flaş karar

New York Times 'gizli düşman' diye duyurmuştu... Zelenski'den flaş karar

Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı Ivan Bakanov ve Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova’yı yayınladığı kararname ile görevden aldığını duyuran Zelenski'den flaş bir karar daha geldi. İşte Zelenski'nin

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat sabahı başlayan savaş son hız devam ediyor.

Ülkenin kalbi Kiev'i abluka eten ancak tüm mücadelelere karşın düşüremeyen Rusya hedefine Ukrayna'nın batısını koymuş ve tüm eforu ile bu bölgeyi hedef almıştı.

Bu strateji farklılığının meyvelerini toplayan Rusya kritik ehemmiyete sahip kentleri birer birer ele geçirirken Ukrayna radikal kararlara imza atmaya devam ediyor.

Zelenski, Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı Ivan Bakanov ve Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova’yı yayınladığı kararname ile görevden aldığını duyurarak dikkatleri bir kere daha üzerine sürüklemişti.

New York Times NYT bu büyümeyi 'Zelenski saklı düşmanı hedef aldı' başlığı ile okurlarına duyurmuş ve haberde bunun Zelenski'nin Ukrayna'nın savaş mücadelelerini baltalayan unsurlara karşı daha kızgın bir yaklaşım içerisine girdiğinin sinyali olduğu yorumuna yer vermişti.

NYT'nin bu bu yorumu haklı çıktı. Haberin yayınlanmasından saatler sonra Zelenski aldığı yeni kararları kamuoyu ile paylaştı.

New York Times gizli düşman diye duyurmuştu... Zelenskiden flaş karar 16 Temmuz'da çekilen bu karede Ukraynalılar Rus füzelerinin hedefi olan binanın enkazında arama yapıyor... Resim: AP

Al Jazeera'da yer alan habere göre, Zelenski, her gece yaptığı video konuşmasında, Ukrayna Güvenlik Servisi'nde SBU 'personel teftişinin' devam ettiğini ve 28 yetkilinin görevden alınmasına karar verildiğini söyledi.

'Değişik seviyeler, değişik odak alanları. Ancak nedenler eş' diyen Zelenski, görevden alınan bireylerin çalışmalarının beceriksiz olduğunun altını çizdi.

Zelenski ayrıca Ukrayna silahlı güçlerinin işgal altındaki bölgelerde Rus eforlarına ehemmiyetli kayıplar verdirdiğini belirtti.

Rus lojistik hatlarını hedef alan hücumlar hakkında konuşan Zelenski şu ifadeleri kullandı;

'Adım adım ilerliyoruz. İşgalcilerin erzaklarını ellerinden alıyoruz, işbirlikçileri ortaya çıkarıyor ve tesirsiz hale getiriyoruz. Netice belirli; Ukrayna sancağı tüm şehirlerimizde ve köylerimizde olacak. Bu yalnızca bir an sorunu.'

1028 mesken yerinin Rus işgalcilerden kurtarıldığını belirten Ukrayna lideri 2 bin 621 mesken yerinin hala düşman hakimiyetinde olduğunu açıkladı.