Nezleyi taklit etse de hâlâ öldürücü

Nezleyi taklit etse de hâlâ öldürücü

Son yarıyılda koronavirüs teşhisi konanların büyük kısmında nezle bulguları görülüyor. Ancak uzmanlar uyarıyor: “Hastalığın nezle gibi izlediği algısı yanlış, zira COVID-19 öldürüyor.”

Baharla beraber sağlık kurumuna müracaat etip COVID-19 teşhisi alanların büyük kısmında nezle bulgusu görülmesi uslarda sual işareti yarattı. Uzmanlar bu gidişatın yol açtığı “Pandemi rahatlıyor” görüşünün çok riskli olduğu ihtarı yaptı.

ARTIK DAHA AĞIR

Prof. Dr. Levent Akın: COVID-19 nezle-grip eşi semptomlar gösterebilir. Zamanla semptomlarında metamorfoz da olabilir. Şu an korona çok yaygın şekilde, eş süratlerle hastalık alana getiriyor. Ağırlaşma süresi süratlendi. Vefatlarda çoğalış da mevcut. Güney Afrika mutantında da çoğalış var. Bunun rakamının çoğalması temkinleri daha dikkatli almamız gerektiğini gösteriyor. Zira bu mutantta aşıya karşı mukavemet de var. COVID-19 pandemisi tüm yakıcılığıyla devam ediyor. Bulaş tehlikeyi de arkasıydı. Sırası gelen yurttaşlar beklemeden aşı olmalı.  

GENÇLERE DİKKAT

Prof. Dr. İsmail Balık: Şu anda COVID-19 bulguları sebebiyle hastalığın nezle gibi izlediği algısı var. Ancak İngiliz varyantının daha az hastalık yaptığı, daha az vefata neden olduğunu söylemek muhtemel değil. Çocuklarda ve gençlerde çoğalış var. Dolayısıyla ‘Hastalık nezle bulgusu gösteriyor. O zaman olağanlaşma başlayacak’ algısı yanlış. Semptomlar nezle-grip eşi olsa dahi unutmayalım bu hastalık öldürüyor.”

TÜRKİYE'DE 49 BİN 584 YENİ HADİSE

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye'de son 24 saatte 271 bin 547 Kovid-19 testi yapıldı, 49 bin 584 şahsın testi pozitif çıktı, 211 şahıs hayatını yitirdi, hasta rakamı 2 bin 3 oldu.
Son 24 saatte 28 bin 498 şahsın Kovid-19 rehabilitasyonu ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen rakamı 3 milyon 159 bin 475'e yükseldi.

Toplam test rakamı 40 milyon 83 bin 142'ye erişti, hadise rakamı 3 milyon 579 bin 185, ölüm rakamı 32 bin 667, ağır hasta rakamı 2 bin 477 oldu.

Haftalık bilgilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,1, yatak doluluk oranı yüzde 55,7, yetişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,5, ventilatör doluluk oranı yüzde 33, vasati temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.