Nilüfer Açıkalın: Mimik oyuncunun silahı

Nilüfer Açıkalın: Mimik oyuncunun silahı

Oyuncu Nilüfer Açıkalın, Akyaka’da verdiği pozlarla senelere alan okuduğunu ispatladı. Oyuncuların suratlarına müdahale ettirmeden ihtiyarlaması gerektiğini söyleyen Açıkalın, “Mimik oyuncunun silahı,

TÜRK sinemasında bir yarıyıla damgasını vuran Nilüfer Açıkalın, hoşluğuyla senelere alan okuyor. Sanatçı, Akyaka’nın natürel civarında verdiği pozlarla bir kere daha isminden laf ettirdi. En son “Benim Yaşamım” ve “Yeşilçam” dizileriyle ekranda olan Açıkalın, hoşluğunun gizemlerini de anlattı. “Hoş enerji ve iyi amaç insana zati hoşluk katıyor” diye konuşan oyuncu, laflarını şöyle sürdürdü: “Derler ya ruhu suratına yansımış diye, bu sebeple oyuncunun kendi ruhsal yolculuğunu doğru yapması gerektiğini düşünüyorum. Yeni nesil oyunculara ilk beklentim dış görünüşlerinden ziyade, iç dünyalarına yatırım yapmaları. İnsanın içi iyiyse, o dışına kesinlikle yansıyor. Bunu gözeten genç dostlarımız var ve galibiyetleriyle çok mutlu oluyorum.”

YAŞIMIN HOŞU OLMAYI SEÇİM EDERİM

Laflarını, “Yaradan ince ince işlemiş, hatalarımla birlikte beni var etmiş” biçiminde sürdüren Açıkalın, “En küçük bir şeye müdahale edersem tam denge bozulacak diye ödüm kopuyor. Hem ne gerek var. Yirmi yaşındaki roller için yirmi yaşında şahane hoşlar var. Ben yaşımın hoşu olmayı seçim ederim” dedi. Oyuncuların suratlarına müdahale ettirmeden ihtiyarlaması gerektiğini dile getiren Açıkalın, “Mimik oyuncunun silahı, mimiğini kaybeden oyuncu ekranda korunmasız kalır” diye konuştu.

ZAMANI KENDİME OYUNCAK YAPTIM

Hoşluğu ikinci tasarıda idrak ettiğini söyleyen oyuncu, kendisi için birinci tasarıda pakliğin olduğunu ifade etti: “Pak bir vicdan, acımalı bir kalp kendini gözler aracılığıyla muhakkak eder. Gözlerin estetiğe de kostüme de lüzumu yok. Zaman kavramı üzerine çok fazla düşündüm. Ve zamanın doğrusal bir biçimde aktığının yanı gizeme eğilip büküldüğünü, bazen de kırılıp döküldüğünü gördüm. Zamanı kendime oyuncak yaptım oynuyorum.”