Nisan ayında kar sürprizi

Nisan ayında kar sürprizi

Balkanlar üzerinden gelen kar yağışı ve soğuk hava, Trakya'da tesirli oldu. Edirne ve Tekirdağ'ın yüksek kesimlerinde kar kalınlığı, yer yer 10 santimi buldu. Yamaç paraşütü yapılan Uçmakdere…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Varsayım ve Erken İhtar Merkezi'nden yapılan ihtarın ardından Balkanlar üzerinden gelen kar ve soğuk hava, Trakya'da tesirini göstermeye başladı. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ın yüksek kesimleri, kar yağışıyla beyaza büründü.

Hava sıcaklığının 6 dereceye düştüğü Edirne'nin yüksek kesimlerinde kar yağışı tesirli oldu. Lalapaşa ilçesine bağlı Bulgaristan'a hudut Vaysal, Hamzabeyli, Süleymandanışment ve Hacıdanışment köylerinde kar kalınlığı, yer yer 10 santime erişti. Ormanlık alanlarda, baharda çiçek açan ağaçların üzerine düşen karlar, görsel hoşluk oluşturdu.

ÇİFTÇİNİN SURATI GÜLDÜ

Kar yağışı, buğday üreticileri tarafından keyifle karşılandı. Hacıdanışment köyünde çiftçilik yapan İsmail Dağlar, kar yağışının çiftçinin suratını güldürdüğünü belirterek, "Çok zamandan beri yağmıyordu ama bu sene yağdı, kar neşeyi yaşıyoruz. Bizim için çok hoş oldu, çiftçinin suratı güldü. Bu sene iyi yağış aldık ekinlerimizde hoş, allahın izniyle hasatta hoş hasılat elde ederiz. Nisan ayında hep yağmur yağar, bu sene kar yağdı" dedi.

Mestan Baştepe ise kar yağışının buğdaya çok iyi geldiğini söyleyerek, "Bizim buralara nisanda klasikte kar yağar, 3-4 senede bir ama bu kadar tesirli olmuyor. En son 13 Nisan 1997'de bu kadar tesirli oldu. O seneden sonra yağdı ama bu kadar tesirli olmadı" diye konuştu.Nisan ayında kar sürprizi
TEKİRDAĞ'IN YÜKSEKLERİ BEMBEYAZ

Tekirdağ'da ise kar yağışı, yüksek kesimlerde tesirli oldu. Hava sıcaklığının eksi 3 derece olduğu Ganos Dağı'nda sabah saatlerinden itibaren tesirli olan kar yağışı, bölgeyi beyaza bürüdü. Çiçek açan erik ağaçları, karla kaplandı. Yamaç paraşütü yapılan Uçmakdere bölgesine uçuşa giden uçuş eğitmeni Kadir Aksoy, kar manzarası eşliğinde uçmak istediklerini ancak kar yağışı ve rüzgar sebebiyle iptal ettiklerini söyledi. Aksoy, kamerası ile kar altında kalan Ganos Dağı ve uçuş pisti etrafını görüntüledi.

Kırklareli'nin yüksek kesimlerinde de kar yağışı tesirli oldu.