Nobel ödüllü Malala'dan Afganistan uyarısı: 'Harekete geçmezsek...'

Nobel ödüllü Malala'dan Afganistan uyarısı: 'Harekete geçmezsek...'

Nobel Barış Mükâfatı sahibi Pakistanlı Malala Yusufzay, Afganistan'da kız çocuklarının eğitiminin barış ve güvenliğin inşasında güçlü bir vasıta olduğunu belirterek beynelmilel cemiyet harekete geçmezse

Afganistan'daki büyümeleri görüşen BM Güvenlik Konseyine seslenen Yusufzay, beynelmilel cemiyete Afgan bayanları ve kız çocuklarının haklarının korunması çağrısında bulundu.

Yusufzay, “Ben tüm kız çocuklarının mektebe gitmesi için sesimi yükselttim. Silahlı bir adamın mektep otobüsümü durdurup, bana seslenip üzerime ateş açtığına tanık oldum. Harekete geçmezsek bir hayli Afgan kızı da benimle aynı hikayeyi paylaşabilir.” dedi.

Kız çocukların eğitimini korunan Malala Yusufzay, 9 Ekim 2012'de ülkenin kuzeyindeki memleketi Svat Vadisi'nde mektebine gitmek için bindiği otobüste hamleye uğramıştı. Otobüse binen bir Taliban militanı Malala'ya ismini sormuş, daha sonra genç kıza üç kere ateş etmişti.

Başından yaralanan Malala, hücumdan 6 gün sonra rehabilitasyon için İngiltere'ye götürülmüş, Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Sağlık Kurumunda takribî 3 ay kalmış ve kafatasına metal bir plaka yerleştirilmişti. Mart 2013'te taburcu edilen Malala, ailesiyle Birmingham'a yerleşmiş ve tekerrür mektebe başlamıştı.

2014'te 17 yaşında Nobel Barış Mükâfatı'nü kazanan en genç birey olarak tarihe geçen Malala Yusufzay, kazandığı 8 milyon kronluk mükâfatı Pakistan'daki mekteplere bağışlayacağını açıklamıştı.

Özellikle kız çocuklarının eğitimi mevzusunda simge ad haline gelen Malala, kendi ismine açılan vakıf aracıyla kalkınmakta olan ülkelerin bir haylisinde kızların mektebe gidebilmesi için çalışmalar yapıyor.