Numan Kurtulmuş'tan bildiri tepkisi! "Kimse milletin aklıyla alay etmesin" dedi ve ekledi "Ne manaya geldiğini çok iyi biliyoruz"

Numan Kurtulmuş'tan bildiri tepkisi! "Kimse milletin aklıyla alay etmesin" dedi ve ekledi "Ne manaya geldiğini çok iyi biliyoruz"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bazı emekli amirallerin açıklamasına ait, "Kimse ulusun usuyla alay etmesin, Türkiye'de bu cins deklarasyonların ne mantığa geldiğini hepimiz çok…

Kurtulmuş, A Haber'de katıldığı canlı yayında, gündeme ait sualleri cevapladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup buluşmasındaki "Emekliler dünyanın neresine darbe yapmış" laflarının sorulması üzerine Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bu ülkede, 71 senelik çok partili politik yaşamımızda 5 tane darbe oldu, çok rakamda darbe girişimi oldu ve bu darbelere hazırlayan süreçler içerisinde bu cins çok rakamda deklarasyonla Türkiye muhatap oldu. Başka Bir Deyişle Türkiye'de hiç darbe yokmuş, 12 Mart muhtırası yokmuş, 27 Nisan muhtırası yokmuş, 28 Şubat postmodern darbesi yokmuş gibi, başka bir deyişle uzayda bir yerde yaşıyoruz, burası sanki Norveç, İsveç ve İsviçre hiç bu cins fantastik müdahaleler olmamış gibi 'efendim ne darbesi' demek Türkiye'nin politik tarihini öğrenmemek demektir. Ya da darbecilerin amaçlarının üstünü örtmek demektir."

Kurtulmuş, bazı emekli amirallerin açıklamasına ait, "Bu, darbe evvelinin hazırlıklarının bir parçasıdır" dedi ve bunun bunu çok sarih görülmesi gerektiğini aktardı.

Kurtulmuş, "Bunun 'Efendim neresi darbe' demek Türkiye'yi öğrenmemektir, politikayla alakası olmamak demektir ya da darbecilerin amaçlarının üstünü örtmek demektir ve onlara kol kanat germek demektir. Kimse ulusun usuyla alay etmesin, Türkiye'de bu cins deklarasyonların ne mantığa geldiğini hepimiz çok iyi öğreniyoruz ve buna karşı da Türkiye politikasının hep beraber karşı çıkması gerekli, temennimiz budur. Cumhuriyet Halk Partisi de burada çok sarih bir biçimde deklarasyonun içeriğine sahip çıkıyor olsa bile deklarasyonun biçimine, yayınlanma saatine, giderekmesine ve bu deklarasyonun emekli amiraller tarafından yayınlanmasından dolayı buna karşı çıkması gerekirdi." diye konuştu.

Mevzuya ait, "Bu bir fikir hürlüğü sorunudur" denildiğine dikkati sürükleyen Kurtulmuş, insanların fikirlerini beyan etmelerinin yolları bulunduğunu, basın açıklamalarında, konferanslarda görüşlerin dile getirilebileceğini ya da politikaya girilerek görüşlerin dile getirilebileceğini anlattı.

Kurtulmuş, "Ama gece yarısından sonra bütün de böyle muhtıra mahiyetindeki bir deklarasyon yayınlayacaksınız, diyeceksiniz ki 'Fikir hürlüğü var'. Niçin gündüz sürelerini beklemediniz? Niçin alanlarda ya da işte birtakım medyayla alakalı yerlerde bunları kamuoyu ile paylaşmadınız? Giderekmesi haysiyetiyle, mahiyeti haysiyetiyle, stili haysiyetiyle son derece makûs amaçlı, sarihçe bir fantastik yarıyıl çağrışımı barındıran bir metindir. Bunun hiçbir biçimde mantıklı görülmesi muhtemel değildir." diye konuştu.

"Bu bireylerin üzerlerinden üniformalarını çıkardıklarını, ancak sivil isteme sahip olmadıklarını" kaydolan Kurtulmuş, "Ama kimse parmak sallayarak, had bildirmeye çalışarak, halka 'Aksi halde' diyerek doğrultu vermeye kalkmasın. Bu halka bir daha kimse parmak sallayamaz, böyle bir şey yok. Bu 15 Temmuz gecesi Türk politik tarihinin geçmişine vazgeçildi. Halkımız demokrasisine sahiptir, sonuna kadar da sahip çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

"HERKES HER ŞEYİN FARKINDADIR"

"Nerede emeklilerin darbe yaptığı görülmüştür" diyenlere tenkitlerde bulunan Kurtulmuş, şunları kaydoldu:

"Bu ulus emekli muvazzaf subay ya da sivil birtakım bürokrat ve birtakım etrafların antidemokratik etrafların, çok rakamda işbirliklerine tanıktır, geçmiş yarıyıllarda. Dolayısıyla burada ulus neyin ne olduğunu öğreniyor. Herkes her şeyin farkındadır, bunun üstünü örtmeye gerek yoktur. Bu aynen mahiyeti itibariyle 12 Mart'a eş, 27 Nisan sürecine eş bir süreci hareketlendirmek. Belki bu süreci hareketlendirerek Türkiye'de fantastik halin kapısını açmak amacını taşıyan bir bildirilir. Çok daha sarih ifade etmek gerekirse 7 Şubat 2012'den itibaren devam eden Türkiye'yi krize, kargaşaya ve birtakım kavga civarlarına çekmenin, hatta Türkiye'nin idarenemez bir ülke algısına doğru gelmesini temin etmek için sürdürülen sistematik harekâtların bir parçasıdır, bir halkasıdır."

Kimsenin kendi istemini ulus isteminin üzerinde görme istisnayı bulunmadığını ifade eden Kurtulmuş, "Herkes haddini öğrenecek, herkes durduğu yerde duracak. Şayet politika yapmak istiyorlarsa emretsinler Türkiye'de bu kadar çok politik parti var. Şayet hoşlanmıyorlarsa yeni politik parti kursunlar. Mevzuat buna müsait. İstediği politik partileri kurarlar. Bir arzuhal vermeye bakar. Çıkın milletin önüne ulustan rey isteyin. Sırtınızda üniformalar da olmadığına göre zati rahatlıkla politika yapabilecek vaziyettesiniz. Neresinden baksanız kabul edilemez. Bunu mantıklı ve yasal görmeye çalışan hiçbir isteme ben demokratik istem demem." diye konuştu.

SALGIN ÖNLEMLERİ

Salgın sebebiyle alınması beklenen ihtiyatlara ait sual üzerine Kurtulmuş, "Muhtemelen Ramazan dolayısıyla birtakım ilave temkinler ya da ilave birtakım nasihatler ortaya çıkacaktır" dedi.

Kurtulmuş, mevzunun muhtemelen gelecek hafta asıllaştırılacak Kabine Buluşmasında ele alınacağını ifade etti.