Nuri Alço Cüneyt Arkın'la olan set anılarını anlattı

Nuri Alço Cüneyt Arkın'la olan set anılarını anlattı

Eskişehirli olan Yeşilçam'ın ünlü adlarından Nuri Alço, kısa vakit evvel ölüm eden bir öbür Eskişehirli Yeşilçam efsanesi Cüneyt Arkın'la olan hatıralarını anlattı.

 Cüneyt Arkın adıyla öğrenilen Fahrettin Cüreklibatır, 28 Haziran 2022 tarihinde yaşama 85 yaşında gözlerini yummuştu. Aksiyon filmi denince akla gelen efsanenin vefatı, sanat camiası başta olmak üzere ülke genelinde yeisle karşılandı.

Kendisi gibi Eskişehirli ve Yeşilçam efsanesi olan Nuri Alço, Cüneyt Arkın hakkında konuştu. Dünya aksiyon filmi denildiğinde rahatlıkla ikinci sırada olabilecek bir duayeni kaybettiklerini ifade eden Alço, "Öncelikle başımız sağ olsun. Kaybettiğimiz insan yalnızca Eskişehir'in değil Türkiye'nin duayeni ve çok büyük bir üstad, çok büyük bir oyuncu. Şu anda dünyada avantür filmlerde Jackie Chan'den sonra ikinci gelen bir oyuncu. İşi hoşlandığı için hekimliği vazgeçip, kendisi oyunculuğa soyunan bir insan, kendisi gibi çocuklarını da yetiştiren çok da hoş bir aile babası" diye konuştu.

Nuri Alço, Cüneyt Arkınla olan set anılarını anlattı

"Haftada bir öldürüyorlardı"

Cüneyt Arkın ile olan arkadaşlığına değinen Nuri Alço, son zamanlarda Cüneyt Arkın'ın hakkında çıkan palavra vefat haberlerinden dolayı daha çok irtibatta olduklarına değindi. Yeşilçam efsanesinin dublörsüz aksiyon filmlerinde oynadığını andırdıran Alço, "Cüneyt ağabey anlatmakla bitmez, onu yaşamak gerekli, onu yaşayan öğrenir. Benim onunla çok hoş bir arkadaşlığım vardı, hem Eskişehirli olması sebebiyle de. Hanımı, Betül Hanım ile aralıksız görüşüyorum. O beni arıyordu, ben onu ararım. Başka Bir Deyişle her hafta görüşürdük, zira son zamanlarda öyle yazılar çıkmaya başlamıştı ki, sabah uyanıyoruz 'Cüneyt Arkın son soluğunu verdi' haftada bir öldürüyorlardı adamı. Allah rahmet eylesin, çok hoş bir insandı. Vicdanı hoştu, bir hayli filmde birlikte oynadık, set hatıralarımız çok fazla. Cüneyt ağabey gençliğinde gerçekten yakalanamayan bir insandı. Filmlerde dublör kullanmadığından dolayı da omurgasındaki eklemlerin kayması hasebiyle birtakım güçlükler çekti. Beden çöktü, kilo aldı kortizon iğnelerinden dolayı, yürürken zorlanıyordu" diye konuşarak Arkın'ın yaşadığı rahatsızlıkları dile getirdi.

Nuri Alço, Cüneyt Arkınla olan set anılarını anlattı

"Onunla çalışmak çok tatlıydı"

Cüneyt Arkın' gibi Yeşilçam efsanesi olan Nuri Alço, birlikte hatıralarından bahsetti. Bir filmde yaşadığı aksiyonlardan bahseden Alço, "Cüneyt ağabeyle biz Katiller De Ağlar filmine sürüklerken Kilyos'ta çalışıyorduk. Hiç unutmuyorum Kilyos'ta kaçarken ben helikoptere sıçrıyorum, helikopterin bacağından tırmanıyorum kendisi koşarak geliyor helikopterin bacağına tutunuyor havadayken ve kendisini helikopterin üzerine çıkarıyordu. Düşünebiliyor musunuz? Hiç dublör kullanmadan, o bedende bir insan, öyle bir insandı. Ve helikopterin üzerinde kendisi ile tartışma ediyoruz. Helikopter bir bina boyunda kalktı. Altta güvenlik olarak o zamanın tekniği ile yalnızca karton paketler, üzerinde yatak branda var. Tartışma edeceğiz, o bana yumruk atacak ben o yumruğu alacağım ve alta düşeceğim. 'Kalk kalk kalk' dedi bana Cüneyt ağabey, ondan sonra bir müzakereye başladık. Bana bir yumruk vurdu ben attım kendimi alta. Attım ama öyle cingöz ki her şeyin aslını yapmak istiyor, çok hoşlanıyor. Münazaraların provalarında 'sağ vuracağım' deyip sol vuran bir insan. Attım alta kendimi hemen kendisi de sıçradı üzerime, başka bir deyişle üzerime düşse kemiklerim kırılır. Hemen yuvarlanarak kaçtım, 'Ne açıkgözsün, nasıl kaçıyorsun' dedi. Böyle anlar yaşadık, onunla çalışmak çok tatlıydı. Finalde de kazanç gülerdik, kahkaha filan, böyle hoş bir insandı" diyerek Arkın'ın çevikliğinden bahsetti.

"Betül abla hemen beni aradı"

Son olarak Cüneyt Arkın'ın vefat haberini nasıl aldığını anlatan zaferli oyuncu, "Onun vefat haberini aldığımda Kuşadası'ndaydım, Çeşme'ye geçmiştim. İlk dinlediğimde inanamadım, Betül abla hemen beni aradı. Ben aradım telefon yanıt vermedi, Murat'ı arıyorum, Murat yurtdışından geliyor, uçakta olduğunu öğreniyorum. Tam halk beni arıyor. İnanmıyorum zira daha evvel kezlerce eşi haberleri gördüğüm için. Sonunda eriştim ve hemen İstanbul'a geldim, cenazesinde bulundum" ifadelerine yer vererek yaşadıklarını anlattı.