Nuri Şahin anlattı: Çok önemli bir oyuncudan ciddiyetsiz olduğu için vazgeçtik

Nuri Şahin anlattı: Çok önemli bir oyuncudan ciddiyetsiz olduğu için vazgeçtik

Antalyaspor Futbol Mesulü Nuri Şahin, Akdeniz Üniversitesi’nde katıldığı oturumda, spor yaşımını ve yaşadıklarını anlattı. Şahin, "Öğretmenlik vazifeyi verildiğinde ben asla Antalyaspor’u bir basamak

AÜ Spor Bilimleri Fakültesi ve Egzersiz ve Spor Psikolojisi Derneği’nin bu sene 6’ncısını tertip ettiği Beynelmilel Egzersiz ve Spor Psikolojisi Kurultayı, 11-13 Mayıs 2022 tarihleri arasında Spor Bilimleri Fakültesi ve Hukuk Fakültesi konferans salonunda hakikatleştirildi. Kurultayın açılış konuşmasını yapan AÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aktop, kurultayın ana temasının pandemi sırasında ve sonrasında yaşananlar olduğunu belirtti.

"TERBİYEYE VE DİSİPLİNE ÇOK ÖNEMSERİM"

Kurultayda ’Sporcu ve Alıştırman Gözüyle Değişik Kültürlerde Sporcu Psikolojisine Bakış’ mevzulu sohbete katılan Antalyaspor Futbol Mesulü Nuri Şahin, "Sahada futbol oynamak bu işin en kolay tarafı diyebilirim. Hakikat güç olan sevgi ve hürmeti gözetmek, insan ilişkilerini iyi idareyebilmek" dedi. Şahin, laflarını şöyle sürdürdü: "Ben bizzat terbiyeye ve ciddiyete çok umursuyorum. Bizim kültürümüzde bu iki mevzu çok ehemmiyetlidir. Başka kültürlerde belki bu o kadar ehemmiyetli olmayabilir. Fernando ile transfer sürecinde görüştüğümüzde 2 saat süresince aile ilişkilerinden, yeme içme alışkanlıklarından, günlerini nasıl geçirdiği gibi vaziyetlerden konuştuk ve görüşmeyi futbolla alakalı tek kelime konuşmadan sonlandırdık. Konuşmamızda hiç futbol sözcüğü geçmedi ama hakikatinde hep futbolla alakalı konuştuk diyebilirim. Zira dediğim gibi futbolun sahadaki kısmı bizim için en kolayı. Hakikat güç olan onun evvelinde ve sonrasında olanlar başka bir deyişle kamera art diyebilirim." dedi.

"ÇOK EHEMMİYETLİ BİR OYUNCUYLA TRANSFER GÖRÜŞMESİNİ İKİ DAKİKADA SONLANDIRDIK"

Ad vermeden bir başka transferle alakalı bir hatırasını da paylaşan Nuri Şahin, "Çok ünlü tanınmış yıldız bir oyuncuyla da uzaktan irtibat ile görüştük. Gayri ciddi tavırları sebebi ile kendisine teşekkür ettik ve görüşmeyi 2 dakika içerisinde sonlandırdık. Ciddiyete ve disipline çok önemserim. Bana karşı da ekip dostlarına karşı da gayri ciddi tavırlar sergileyecek ekibin ruhuna çepere verecek insanlarla çalışmak istemem" diye konuştu.

"ANTALYASPOR’U BİR BASAMAK OLARAK GÖRMEDİM"

Antalyaspor’da ehemmiyetli niyetleri olduğunu vurgulayan Nuri Şahin, "Öğretmenlik vazifeyi verildiğinde ben asla Antalyaspor’u bir basamak olarak görmedim. Arka tasarıda değişik hesaplar yapmadım. Tüm benliğimle Antalyaspor’u zafere eriştirmek ve Antalyaspor’la zafere erişmek istiyorum. Bunu da muvaffak olabileceğimize gerçekten inanıyorum. Bunun için de hem idareyicilerimizden hem ekip dostlarımdan bir kader istedim. Sağ olsunlar şimdi birlik ve beraberlik içerisinde çok güçlü bir bağ kurduk. Kendime ve ekibime çok güveniyorum. Antalyamızın hayal edemeyeceği büyük zaferlere imza atacağımıza canı gönülden inanıyorum" dedi.

"OYUNCULARIMIZLA GEÇİM İÇERİSİNDEYİZ"

Aynı ekipte oyunculuktan teknik direktörlüğe geçmenin güçlükleriyle alakalı da konuşan Nuri Şahin, Elbette bu güç bir vaziyet. Ekip dostlarım açısından da baktığımda kolay bir vaziyet olmamıştır diye düşünüyorum. Ama ben ilk başta hepsini topladım ve bir kader istedim. Onları çok iyi kavradığımı ifade ettim ve birlik ve beraberlik içerisinde çok çalışırsak çok büyük zaferlere imza atabileceğimizi anlattım. Şimdi her biriyle gayet geçim içerisinde çalışıyoruz" dedi.

"Her türlü mevzuda kendilerine kapım her zaman sarih. Bunu onlar da çok iyi öğreniyor. Her tasa ve kasvetlerinde yanlarında olmaya çalışıyorum" diyen Şahin, strateji ve maçların yönetine oyuncuları karıştırmadığını ifade etti. Şahin, "Nasıl ben diyetisyenimizin işlerine karışmıyor ve oyuncularımın beslenme kumpaslarıyla alakalı tam insiyatifi ona vazgeçiyorsam kendi yaptığım işe de kimseyi karıştırmıyorum" dedi.

Henüz teknik direktörlük kariyerinin başında olduğunu da ifade eden Şahin, başta Liverpool Teknik Direktörü Jürgen Klopp olmak üzere çalıştığı öğretmenlerinin deneyimlerinden, geçmişteki kendi tecrübelerinden çok yararlandığını, oyunculuk yarıyılında aldığı anekdotların ya da çıkarımların çok bereketini gördünü de dile getirdi.

"EHEMMİYETLİ OLAN ÇOK ÇALIŞMAK"

Kurultayın ’Beklenmeyen Gidişatlarda Zafer: Bir Olimpiyat Öyküsü’ mevzulu oturumuna katılan 2020 seneyi Olimpiyat Dünya Şampiyonu Ulusal Okçu Mete Gazoz, Okçuluk Alıştırmanı Göktuğ Ergin, Ulusal Okçu Yasemin Ecem Anagöz ve Ulusal Okçu Gülnaz Büşranur Coşkun, deneyimlerini aktardılar. Oturumda konuşan Mete Gazoz, kendisine yöneltilen "Olimpiyat şampiyonu olmak üzerinde bir yük mü? Bu seni nasıl etkiliyor?" sualine dürüstlükle yanıt verdi. Ulusal okçu Gazoz, "İlk başlarda omuzlarımda bundan sonra girdiğim her müsabakayı kazanmalıyım gibi bir yük hissettim ama sağ olsun Göktuğ öğretmenim bunun doğru bir inanış olmadığını, insanın girdiği her müsabakayı kazanmasının muhtemel olmadığını anlattı. Şimdi disiplinli bir biçimde çalışmaya devam ediyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Natürel Olimpiyat Şampiyonu olmak çok iftihar verici ve kendime güvenimi artıran bir şey oldu. Ama dediğim gibi ehemmiyetli olan disiplinli bir biçimde çok çalışmak. Herkese de bunu nasihat ederim. Bunun arttan zafer kesinlikle gelecektir" diye konuştu.