O dansa beraat

O dansa beraat

Kadıköy’de, Şili’deki kadınların tacize ve cinayetlere karşı yaptıkları danslı protesto eylemi Las Kuruluş’e destek için dans eden ve şarkısını söyleyen 6 kadına açılan dava beraatla sonuçlandı.…

Şili’de kadınların 2019 senesinde tacizler ve kadın cinayetlerine dikkat toplamak için yaptıkları Las Kuruluş tezler dansı kısa müddette tüm dünyada simge oldu. İstanbul Kadıköy’de 8 Aralık 2019 günü kadın cinayetlerini protesto etmek için bir araya gelen kadınlar da Las Kuruluş dansı yaparak şarkısını söyledi. Şarkıdaki lafların kabahat kapsadığını ileri süren polis ekipleri kadınlardan parçalamalarını istedi. Kadınlar parçalamayınca da 6’sı nezaretine alındı. Adliyeye sevk edilen kadınlar, adli hakimiyet koşuluyla hür kaldı ancak haklarında 3’er seneye kadar mapus istemiyle dava açıldı.

KABAHAT TİPİNE UYMUYOR

İstanbul Anadolu 29. Asliye Ceza Duruşması’nde dün görülen davaya suçlanan kadınlar ile avukatları katıldı. Hâkim, kadınlar hakkında polisin ihtarına karşın ufalamamaktan dava açıldığını ancak yapılan eylemin bu kabahat tipine uymadığını belirtip topluca beraatlarına karar verdi.

O dansa beraat

MECLİS’E DE TAŞINMIŞTI

Las Kuruluş protestosu, 6 kadının nezaretine alınmalarını protesto eden CHP’li kadın milletvekilleri tarafından Meclis sıralarına da taşınmıştı. Kadın vekiller 15 Aralık 2019’daki bütçe görüşmeleri sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Las Kuruluş’le protesto etmişti.