O gecenin kaderini değiştiren kahramanlar

O gecenin kaderini değiştiren kahramanlar

Çocukken nerede bir asker görse selam verirdi... Oyunlarında hep askerlik vardı. Derler ya, sanki ‘asker doğmuştu’.

Sait Ertürk, 13 yaşında askeri lise imtihanlarını kazandı. 1990’da teğmendi. 1999’da Harp Yüksekokulu’ni 3’şancılıkla tamamladı. Artık kurmay subaydı. ABD’de 2 sene yüksek lisans yaptı, Genelkurmay Başkanlığı’nda, Napoli’deki NATO Karargâhı’nda, Afganistan’da çalıştı. Son vazife yeri ise 3. Kolordu Komutanlığı Yarbaşkanlığı idi. İşindeki zaferlerine karşın Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ unsurları terfisinin önünde maniydi.

AİLESİNİN YANINA GİDECEKTİ

15 Temmuz 2016 gününe dönelim.

Sait Ertürk vazifeden gelmiş, her şeyden habersiz akşam yürüyüşüne çıkmıştı. Telefonu çaldı. Arayan eşi Ceylan Ertürk ve kızı Zeynep Ceren’di. Televizyonda haberleri izlemişler, Ankara ve İstanbul’daki askeri hareketliliği, son dakika haberlerini görmüşler, telaş içinde telefona sarılmışlardı. Öyle ya, eşi ve iki evladı Akçay’da tatildeydi. O da ertesi gün onların yanına gidecekti. 4-5 yıldır beraber tatil yapamamışlardı. Telefonun ardından hemen lojmanın yolunu yakaladı. Televizyonda izlediği haberler, bir kalkışmanın işaretiydi. İşlem Takviyeci Başkanlığı misyonunu sürdürdüğü 3. Kolordu Komutanlığı’na gitmek istedi. Ancak lojman önündeki polisler buna izin vermiyordu. Bir yandan da televizyondan büyümeleri takip ediyordu. Darbe teşebbüsünün Fetullahçıların bir kalkışması olduğunu kavramıştı. Hemen güvendiği meslektaşlarını aramak için telefona sarıldı. Albay Davut Ala onlardan biriydi. 66. Zırhlı Tugay’a gitmeye karar verdiler. Zira orası darbe teşebbüsünün kilit üslerinden biriydi. Özellikle İstanbul’un Avrupa yakasında caddelere çıkan tankların, darbeci askerlerin kullandığı silahların, cephanelerin çıkış noktasıydı. Bir an evvel orası hakimiyet altına alınmalıydı. Albay Ala uzaktan akrabası olan bir vali takviyecisini aradı. Lojmandan çıkış izni ve destek istedi. Azıcık sonra Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü’nden gelen iki polis memuru ile beraber Davut ve Sait Albay 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na gitmek için yola koyulmuşlardı dahi...

O gecenin kaderini değiştiren kahramanlarŞehit Kurmay Albay Sait Ertürk

ŞEHADET ANDI ETTİLER

Her ikisi de 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nı çok iyi öğreniyordu. Yanlarındaki polis memurlarıyla beraber hareket stillerini tanımladılar. Onlara iki uzman çavuş da eşlik edecekti. İki koldan iki ayrı time böldüler. Ne gözlerinde ne vicdanlarında fobi vardı. Şehadet andı edip, tugaya girdiler. Darbeci subaylar, onların tugaya girdiğinden anında haberdar olmuştu. Evvel karşılıklı bağrışmalar, ardından geceyi delen mermiler... Çalıların arkasında mevzilenmiş adiler, Sait Ertürk’şan “Teslim olun” emrini dinlemiyordu. Aralarından biri, “Sen albaysan ben de albayım. Sana teslim olmam” diyordu. Kurşunlar yağmur gibi havada uçuşuyordu.

FETÖ’nün kahpe elinde ateşlenen silahta kurşunun ilk gayeyi polis memuru Serdar Gökbayrak oldu. Kurmay Albay Sait Ertürk, hem çatışıyor hem de yanı başında kanlar içinde uyuyan Gökbayrak’a doğru hücum yapmaya çalışıyordu. Ancak kurşunların gayeyi bu defa kendisiydi. Bir saat evveline kadar birbirlerini tanımayan bir polis memuru ile bir albay yan yana, omuz omuza uyuyordu... Vatan için vücutlarını siper etmiş, şehit olmuşlardı. Albay Ala da ağır yaralanmıştı.

O gecenin kaderini değiştiren kahramanlarO gece, Albay Davut Ala ağır biçimde yaralandı. 7 mermi yarası almıştı. Günlerce komada kaldıktan sonra yaşama tutundu.

15 Temmuz 2016 gecesi 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda bulunan Albay Sait Ertürk, Albay Davut Ala, polis memuru Serdar Gökbayrak ve birkaç adsız kahraman darbecilerin işgalini önleyerek hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin mukadderatını değiştirdi...

O gecenin kaderini değiştiren kahramanlarHenüz nişanlıyken Sait Ertürk’şan müstakbel eşine söylediği, “Her şeyden evvel vatan, sonra annem babam, sonra sen geliyorsun” lafları kulaklarında hâlâ Ceylan Ertürk’şan...

: İlginize Sürükleyebilir Rize'deki trajedi gün ağarınca ortaya çıktı! 3 Bakan bölgede...Hiç usumdan çıkmayan 7 simge resim karesi!15 Temmuz'dan 5 sene sonra... Din kisvesine geçit yok!