O polisin iddianamesi hazır! Savcılık: Öldürmeye çalıştı

O polisin iddianamesi hazır! Savcılık: Öldürmeye çalıştı

Sedefnur Çağlar’ın sevgilisi polis memuru Ahmet Ata’nın evinde kuşkulu bir biçimde balkondan düşerek ağır yaralanmasına dair soruşturma bitirildi. Ata hakkında ‘isteyerek öldürmeye girişim’ kabahatinden

Sedefnur, Sivas’taki Çağlar Ailesi’nin en ufak kızıydı. Anadolu Hoca Lisesi’ni tamamladıktan sonra içmimarlık okumak için Kocaeli’ne geldi. 4 sene kız yurdunda kaldı. Mektebi uzayınca Elif isimli dostuyla konuta çıktılar. Ara gizeme iki ablası da ziyarete geliyordu. Harçlığını çıkarmak için bir kafede çalışıyordu. Bir dost etrafında da polis memuru Ahmet Ata ile tanışıp sevgili oldular.

İlişkileri iki yıldır devam ediyordu. 9 Ocak gecesi, polis dostları Orhun Çetinkaya ve onun kız dostu Elif Şenli ile beraber Ahmet Ata’nın evine gitti. Gece içki içip eğlendiler. Soruşturma dosyasındaki kamera kayıtlarına göre, sabah saatlerinde Sedefnur, 7. kattaki evin balkonundan düştü. Ahmet Ata ifadesinde “Telefonumda kızlarla yazışmalarımı görmüş. Ağlayarak beni uyandırdı, tartıştık, sonra balkondan sıçradı” dedi. Konuttaki Orhun Çetinkaya ve Elif Şenli de “Uyuyorduk, bir şey görmedik, Ahmet’in haykırışlarıyla uyandık” diye ifade verdi.

Ahmet Ata savcılıkta verdiği ifadesinde de Sedefnur’un daha evvel de iki defa intihara girişim ettiğini iddia etti. Sedefnur’un yakın dostları ise ifadelerinde Ahmet Ata’nın, Sedefnur’a konutluluk için uzun zamandır baskı yaptığını anlattı.

‘ANDIRMIYORUM’

Sedefnur olaydan sonra yoğun bakıma alındı. Ancak 3 ay sonra kendine gelebildi. İlk ifadesinin alınması için 4 Mart’ta polisler sağlık kurumuna gitti. Sedefnur’un boğazına takılı traeostomi borusu kapatıldı. Sedefnur eforlukla birkaç tümce edebildi: “Olay anını ve o sırada konutta kimler olduğunu andırmıyorum” dedi. Sedefnur kısa bir müddet sonra Kocaeli’ndeki sağlık kurumundan taburcu edildi, Sivas’a ailesinin yanına götürüldü. El ve ayaklarını kullanamıyordu. Rehabilitasyonu yatalak halde evinde devam etti. 29 Mart’ta tekerrür ifadesine müracaat etildi. Sedefnur bu ifadesinde de “Belleğimi kaybettim, olaya dair bir şey andırmıyorum” dedi.

15 SENE MAPUSU İSTENDİ

İddia Belgesi hazırlandı. Savcılık Ahmet Ata’nın Sedefnur’u balkondan itekleyerek alta düşürdüğü kuşkusuyla dava açmaya yetecek yeterince kanıt olduğunu belirtti. Savcıya göre Sedefnur 06.23’te alt düştü. 06.31’e kadar yanına kimse gelmedi. İlk gelenler de polis memurlarıydı. Yeniden savcıya göre Sedefnur düştükten sonra Ahmet Ata yanına gelmemiş, ilk destek için kimseyi de aramamıştı. Konuttaki kırık bir kadehte kuşkulunun parmak izinin bulunması, ifadelerindeki paradokslar, olay anında içkili olması ve bedeninde uyuşturucu artıklarının tespit edilmesi de dikkate alındı. Kuşkulu Ahmet Ata’nın ‘isteyerek öldürmeye girişim’ kabahatinden 15 seneye kadar mapusu istendi.

O polisin iddianamesi hazır Savcılık: Öldürmeye çalıştı

‘NE YAPTIM BEN SANA’

Soruşturmada görüntü kayıtları, telefonlar ve bilgisayarlar incelendi. Olaydan iki gün evvel Sedefnur’un yazdığı “Haykırıp çağırdığın insanı tekerrür göremeyebilirsin. Üç günlük dünyada ne yaptım ben sana, bu kadar hır gür çıkaracak ne söyledim. Beni kıskanç, manipülatif, vesveseli bir şizofren gibi görmeye başladın” biçimindeki WhatsApp iletiyi de dosyaya koyuldu. İfadelerdeki paradokslar da değerlendirildi.