Öğrencileri kefil oldu

Öğrencileri kefil oldu

Dünyaca şanlı keman virtüözü Prof. Dr. Ali Cihat Aşkın’ın, kendisini cinsel tacizle yargılayan daha önceki talebesi Ezgi L.’ye açtığı manevi tazminat davasında üç talebesi şahit olarak dinlendi.…

Prof. Dr. Ali Cihat Aşkın, 3 sene evvel, İstanbul Asliye Hukuk Duruşması’ne müracaat eterek, daha önceki talebesi Ezgi L.’nin 30 kendisine cinsel taciz ve aşağılayıcı bir kabahatle kötüle attığını iddia ederek 100 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Prof. Dr. Aşkın’ın avukatı arzuhalinde, Ezgi L.’nin savcılığa yaptığı şikâyetin takipsizlikle sonuçlandığını belirterek, “Üniversite idaresinin başlattığı soruşturma devam ettiği için Ali Cihat Aşkın misyonundan uzaklaştırılmıştır. Bu ağır kötüle sebebiyle Prof. Aşkın’a ‘reaktif bunalım’ teşhisi konulmuş olup hali hazırda rehabilitasyonu devam etmektedir. Aile huzuru bozulmuştur” denildi.

‘ÖĞRETMENYA İLGİSİ VARDI’

Davanın mahkemesinde, Prof. Aşkın’ın şahitleri dinlendi. Aşkın’ı 9 yıldır tanıdığını ve talebesi olduğunu belirten Aslınaz T., “Ezgi L. beni arayarak Cihat öğretmenin kendisine tacizde bulunduğunu söyledi. Ben bu gidişata inanmadım. Soruşturmada misyon alan 3 öğretmen tarafından bana baskı yapıldı. Doğruyu söylemezsem mektepten atılacağımı söylediler. Ben, Ezgi L.’nin Cihat öğretmene karşı alakasının olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘AMACI KARALAMAK’

Değişik talebe Zeynepnaz Y. ise, “Ben Cihat öğretmenden böyle bir şey beklemiyorum. Mektepten uzaklaştırıldıktan sonra çok mutsuzdu. Sanatçı kimliği de yaralanmıştı. Ezgi L. daha evvel de değişik öğretmenlerle muhtelif problemler yaşadı. Emelinin Cihat öğretmeni karalamak olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘MAĞDURİYET YAŞADI’

Ali Ozan G. de kendisinin orkestra idareyicisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ben orkestra idareyicisiyim. Cihat öğretmeni 15 yıldır tanırım. Taraflar arasında duygusal bir bağ olması muhtemel değildir. Cihat öğretmenin Türkiye’de tanınan bir sanatçı olmasından dolayı hadise dinlenince iptal edilen konserleri oldu. Parasal-manevi büyük mağduriyet ve yeis yaşadı.” Mahkeme, değişik şahitlerin dinlenmesi için ertelendi.