Öğrenciye barınma rehberi! İşte il il kira fiyatları

Öğrenciye barınma rehberi! İşte il il kira fiyatları

Üniversite talebeleri önümüzdeki günlerde konut ya da yurt arayışına başlayacak. Ancak sayılar çok iç açıcı değil. Bir Hayli şehirde hem kira hem de özel yurt maliyetleri arkasıydı. 100 metrekare…

Pandemi sebebiyle uzaktan eğitimle geçen bir senenin ardından, üniversitelerin 13 Eylül’de açılacağı açıkladı. Hem pandemi sebebiyle konutlarını boşaltanlar hem de bu sene imtihana girenler önümüzdeki günlerde konut arayışına başlayacak. Ancak kiralık konut piyasasında tablo korkunç. Yeni inşaatların eksilmesi ve pandemide kimi şehirlerin yoğun arz görmesi sebebiyle kiralık evde talep eksildi, maliyetler uçtu. Görünen o ki, imtihan stresini geride vazgeçenler için şimdi konut bulma imtihanı başlayacak.

CİDDİ ÇOĞALIŞ

TSKB Gayrimenkul Kıymetleme tarafından Hürriyet okurları için yapılan araştırmaya göre pandemi süreciyle üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmiş olması sebebiyle, kiralamalara olan arz düşmüştü. Kiralar 2020 senesinde, 2019 senesindeki neredeyse eş biçimde devam ederken bu sene ise ciddi çoğalışlar gözlemlendi. TSKB Gayrimenkul Kıymetleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, pandeminin ve zelzele deneyimlerimizin çoğalması ile beraber bireylerin ev seçimlerinin değiştiğini, bununla beraber özellikle bazı konum ve özellikteki evlerin kira kıymetlerinin çoğaldığını söyledi. Üniversite bölgeleri için yapılan araştırmada da Antalya, Muğla, Mersin gibi bölgelerde çoğalışın yüksek olduğunu belirten Maya, “Pandemi ile beraber bu bölgelerde belki de ilk kez bu kadar uzun zaman yaşanma vakitlerine erişilmesi kira çoğalışında tesirli oldu. Eylülde üniversitelerin surat surata eğitime geri dönmesi ile beraber sayılar bir ölçü daha çoğalabilir” dedi.
Öğrenciye barınma rehberi İşte il il kira fiyatları
EN PAHALI İSTANBUL

Yapılan araştırmaya göre azami kirayı İstanbul’da eğitim gören talebeler ödeyecek. 100 metrekare bir konut için Beşiktaş’ta 3 bin 900 lira, Kadıköy’de 3 bin 700 lira arz ediliyor, Avcılar’da sayı 2 bin liraya kadar geriliyor. İzmir’de aynı büyüklükteki bir evin kirası bin 200 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişirken, Ankara’da bin 600 liradan başlıyor, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Ülke genelinde aynı büyüklükteki bir konut için en düşük kirayı ise Çorum, Sivas ve Trabzon’da eğitim görenler ödeyecek. Bu şehirlerde 800-850 liraya kiralık konut bulmak muhtemel.

ESKİŞEHİR İLK SIRADA

Şehir geneline bakıldığında ise en fazla kira çoğalışı talebe şehri olarak bilinen Eskişehir’de oldu. Şehirde son 1 senede kiralar vasati yüzde 37.95 arkasıydı. Eskşişehir’i yüzde 29.09 ile Ankara, yüzde 27.61 ile Antalya, yüzde 27.21 ile Muğla, yüzde 22.22 ile Kahramanmaraş, yüzde 22.07 ile Mersin, yüzde 21.74 ile Hatay, yüzde 21.18 ile Adana, yüzde 20.89 ile İstanbul, yüzde 16.62 ile Aydın, yüzde 14.72 ile İzmir takip etti.

İŞTE ŞEHİR ŞEHİR KİRALAR

Öğrenciye barınma rehberi İşte il il kira fiyatları
Kaynak: TSKB Gayrimenkul Kıymetleme * Bedeller tanımlanırken, takribî 100 m² alanlı, standart stilde daireler dikkate alınmıştır. Belirtilen bedeller, takribî değerlerdir.

YURTLAR DA CEP YAKIYOR

ÖZEL yurtları seçim eden talebelerin yapacağı tüketme geçen seneye göre arkasıydı. Yurtlarfiyatlar.com kurucusu Tuğrul Arslan geçen seneyle karşılaştırdığımızda yurt maliyetlerinde vasati yüzde 20 oranında çoğalış olduğunu söyledi. Arslan, “Tek şahsiyet odaların fiyatlarında yüzde 25-30’ları bulan bir çoğalış mevzubahisi. 2 ve 3 şahsiyet odalarda vasati yüzde 20’lik bir çoğalış görülmekle beraber 4 ve 6 şahsiyet odalardaki çoğalış yüzde 10-15 etrafında” dedi.
Öğrenciye barınma rehberi İşte il il kira fiyatları
68 BİN TL’YE ÇIKIYOR

En uygun maliyetli yurtların Trabzon ve Konya’da yer aldığını belirten Arslan, azami maliyetli talebe yurtlarının İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunduğunu belirtti ve şu bilgileri verdi: “İstanbul genelinde yurt maliyetleri 9 bin TL ile 68 bin TL arasında değişiyor. İstanbul’un en pahalı yurtları Beşiktaş, Zeytinburnu ve Kadıköy ilçelerinde. Bu ilçelerde talebe yurdu maliyetleri konut kiralarına yanaşıyor. Avcılar, Maltepe ve Beykoz’da ise görece daha uygun maliyetli yurtlar bulmak muhtemel. Talebe yoğunluğunun en fazla olduğu Üsküdar, Beşiktaş, Kadıköy, Fatih gibi ilçelerde ise vasati yurt maliyetleri senelik 18 ile 32 bin TL etrafında. Ankara genelinde özel yurt maliyetleri 8 bin ile 48 bin TL arasında değişiyor. Çankaya, üniversite yerleşkelerinin en yoğun olduğu ilçe olduğu için öteki ilçelere göre daha pahalı, azami maliyetler de bu bölgede. Senelik maliyetler Altındağ’da 9-30 bin lira, Gölbaşı’nda 8-26 bin lira, Yenimahalle’de 13-35 bin lira, Etimesgut’ta 20-28 bin lira, Keçiören’de 13 bin 500-18 bin lira arasında değişiyor. İzmir’de ise şirketlerce Balçova’da 20-30 bin lira, Bornova’da 17 bin 500-44 bin lira, Buca’da 17 bin 500-24 bin lira, Çiğli’de 8-16 bin lira, Karşıyaka’da 19-28 bin lira, Urla’da 15-20 bin lira arz ediliyor.”
Öğrenciye barınma rehberi İşte il il kira fiyatları
PANDEMİ TESİRİ

2020-21 eğitim öğretim yarıyılında talebe yurtlarının yüzde 5-10 doluluk oranları ile hizmet verdiğini belirten Arslan, “Bu süreçte kapanan ya da faaliyet alanını değiştirip otel, apart gibi işyerlerine dönüşen yurtlar oldu. Kapanan yurtlar yerine yeni açılan yurtlar evvelki senelerde oluşan talebi dengeleyecektir ancak 2020 senesinde üniversiteyi kazanan talebeler ilk kere bu sene yurtta kalacakları için banalin 2 katına yakın bir arz oluşmasını bekliyoruz” dedi. Pandemi ile tek şahsiyet odalara arzın çoğaldığını belirten Arslan, “Pandemi dolayısıyla kapasitelerini eksilten talebe yurtları bu sene daha az rakamda talebeye hizmet vereceklerinden giderlerini karşılamak için yurt maliyetlerini de artırdılar” diye konuştu.
Öğrenciye barınma rehberi İşte il il kira fiyatları