OHAL Komisyonu, darbecilerin 'mesleğe iade' başvurularını reddetti

OHAL Komisyonu, darbecilerin 'mesleğe iade' başvurularını reddetti

İnanılmaz Hal OHAL Operasyonları Analiz Komiteyi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün FETÖ 15 Temmuz darbe teşebbüsünün askeri kanadındaki icracıları olarak gösterilen güya yurtta barış konseyinin azası…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan darbe çatı iddia belgesinde 38 şahsiyet güya yurtta barış konseyi azaları arasında gösterilen daha önceki 13 asker, FETÖ ile iletişimlerinin bulunmadığı ve kamu görevinden çıkarılmalarının haksız olduğunu ileri sürerek görevlerine iade istemiyle komiteye müracaat etti.

Müracaat Etenler arasında daha önceki tuğgeneral Ahmet Bican Kırker, darbe teşebbüsünde Akıncı Üssündeki darbeci F-16 kaptanlarını yönlendiren daha önceki Harekat Komutanı Ahmet Özçetin, daha önceki tuğgeneral Erhan Caha, Cumhurbaşkanına suikast timinin başındaki daha önceki tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, daha önceki Akıncı Üs Komutanı tuğgeneral Hakan Evrim, daha önceki korgeneral İlhan Talu, darbe teşebbüsü evvelinde darbe deklarasyonunu okuduğu görüntüleri ortaya çıkan daha önceki tümgeneral Kubilay Selçuk, daha önceki Polatlı 58. Topçu Tugay Komutanı Murat Aygün, daha önceki Polatlı Füze Mektep Komutanı tümgeneral Osman Ünlü, darbe buluşmalarına katılan daha önceki tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, daha önceki tuğgeneral Özkan Aydoğdu, darbe teşebbüsü sırasında Genelkurmay Başkanlığında darbeye karşı çıkan yurttaşlara ateş açan daha önceki tuğamiral Sinan Sürer ve darbeci helikopter kaptanlarının komutanı daha önceki tuğgeneral Ünsal Coşkun da yer aldı.

Komite, yaptığı analiz ve değerlendirme sonucunda verdiği mazeretli kararlarda, müracaat eticilerin 15 Temmuz darbe teşebbüsüne fiilen iştirak ettiğinin tespiti ve elde edilen evraklar kapsamında terör örgütü ile irtibatını ortaya koyarak kamu görevine iade arzlı müracaatını yalanladı.

FETÖ'nün reelleştirdiği darbe girişimine fiilen iştirak eden adlar arasında yer alan Özçetin, Caha, Sönmezateş, Evrim, Selçuk, Harmancık ve Sürer "Tüzüğü ihlal" ve "Cumhurbaşkanına suikast kabahatlerinden birer, 139 şahsa müteveccih "isteyerek öldürme" kabahatinden de 139'ar kere olmak üzere toplam 141'er kere ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırılmıştı.

AKINCI ÜSSÜ EYLEMLERİ KARARDA YER ALDI

Komitenin verdiği kararlarda, duruşma dosyalarında da yer alan darbe teşebbüsü evveli ve esnasında darbenin ehemmiyetli idare merkezlerinden biri olan Akıncı Üssündeki darbeci komutanların, teşkilatın sivil ve askeri idareyicileriyle beraber yapılan buluşmalarda alınan kararlara ve eylemlerine işaret edildi.

Müracaat Eticilerden daha önceki Akıncı Üs Komutanı tuğgeneral Hakan Evrim hakkındaki kararda, güya atama listesinde mevcut görevine devam etmesinin kararlaştırıldığı ve ayrıca Ulusal Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevi de verildiği, darbeye hazırlık için 15 Temmuz evveli gittiği Diyarbakır'da uçaklara hedeflerin bütün vurulabilmesi için Sniper aygıtını taktırdığı, uçaklara cephane yüklenmesi yönergesini verdiği, darbe girişimi faaliyeti sırasında üsten kalkan uçakların sevk ve yönetini bizzat yaptığı ve kaptanlara, "Helikopter Yurtta Barış diye geliyorsa arkadaştır indirin, Ankara üzerinde sürekli uçak olacak, tacize devam, peyder pey kaldırın, kalkan kollara söyleyin pespaye uçsunlar, ses istiyoruz, Genelkurmay, Jandarma, AKP, Meclis tamam, pespaye uçulsun." biçiminde emirler verdiği aktarıldı.

Darbe faaliyetini idarediği belirtilen Evrim'in, komutanı olduğu üsse darbenin sivil idareyicileri olan Adaletli Yetim, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Harun Biniş ve Hakan Çiçek'in alınmasını sağladığı, darbe karşıtı olan komutanların derdest edilerek Akıncı Üssüne getirilmesi ve burada nerede kalacaklarını tasarladığı ifade edildi. Evrim'in böylece komutanı olduğu Akıncı 4. Ana Jet Üssünü darbeye girişim faaliyetine tahsis ettiği belirtildi.

Evrim'in, 15 Temmuz'da derdest edilerek Akıncı'ya getirilmesinden sonra yarıyılın Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı darbe girişiminin başına geçmesi için ikna etmeye çalıştığı, mevcut kamera kayıtlarına göre teşkilatın sivil idareyicisi Nurettin Oruç ile antrede görüldüğü ve darbe teşebbüsünün sivil idareyicilerinden Kemal Batmaz'a asker selamı vermesinin akabinde de görüşmelerinin olduğu tespiti yapılarak müracaatı yalanlandı.

ADALETLİ YETİM'LE DARBE BULUŞMALARINA KATILAN AMİRALE RET

Komitenin müracaatını yalanladığı adlar arasında 15 Temmuz'da tuğamiral rütbesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı olan Ömer Faruk Harmancık da bulunuyor.

Teşkilat tarafından hazırlanan güya atama listesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı görevi verilerek terfi ettirilen Harmancık'a ait Komite kararında, darbe teşebbüsü evvelinde Adaletli Yetim liderliğinde yapılan darbe buluşmalarına aktif olarak katıldığı, Deniz Kuvvetlerinin darbe tasarıyı içindeki organizasyonun, sevk ve yönetini yapan takım içinde bulunduğu, derdest edilerek Akıncı Üssü'ne getirilmesi tasarlanan Genelkurmay Başkanını değişik darbeciler ile beraber darbe teşebbüsünün başına geçmesi için ikna etmeye çalıştığı ve kendisine güya darbe deklarasyonunu televizyon kanallarında okuması için zorladığı ifade edildi.

Ayrıca müracaat etici Harmancık'ın, İstanbul Anadolu Kavağı Beykoz'da bulunan SAT Komutanlığı'nda birim komutanını arayarak, takımıyla beraber Akıncı Üssü'ne gelmesini ve görev almasını istediği, bunun üzerine SAT Komandolarının Akıncı Üssü'ne geldiği belirtildi.

Kabahat tarihinde tümgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Hamlı 2. Ana Jet Üs Komutanı olarak görev yapan Kubilay Selçuk'a ait kararda da darbeciler tarafından yayınlanan sıkıyönetim ileti emrinde Genelkurmay Harekat Başkanlığına ceddildiğine, Akıncı Üssüne gelerek silahlı kuvvetlerin idareye el koyduğuna dair darbe deklarasyonunu okuyarak prova yaptığına, vaka tarihinde Genelkurmay Başkanını Akıncı Hava Üssüne getirdikten sonra darbe girişimi faaliyetinin başına geçmesi için ikna etmeye çalışanlardan biri olduğuna dikkat çekildi.

Ahmet Özçetin'in dosyasındaki bilgi ve dokümanların, FETÖ ile iletişim ve iltisakını ortaya koyduğuna yer verilen kararda, 15 Temmuz 2016'da Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında harekat komutanı olarak görev yaptığı, darbeci F-16'ların hangi noktaları bombalayacağı mevzusunda kaptanlara yönerge verdiği, darbe karşıtı olan komutanların derdest edilerek üsse getirilmesi ve nerede yakalanacağını tanımladığı, ayrıca Cumhurbaşkanının uçağının takibi için 2 adet F-16 uçağını kaldırma emri verdiği aktarılarak, bu nedenle müracaatının yalanlanması gerektiği neticesine varıldığı bildirildi.

: İlginize Sürükleyebilir Büyük göç başlıyor! Bir Hayli bölgede adım atacak yer kalmadı...İzmir mitingine sert tenkit: CHP, HDP'ye dönüşüyor!Aşı olanlara ihtar! Bu bulgulara dikkat

CUMHURBAŞKANINA SUİKAST TEŞEBBÜSÜNÜ TASARLAYAN GENERALE RET

Güya yurtta barış konseyi isimli cunta tarafından hazırlanan ve darbe sonrası görev alacakların adlarının yer aldığı atama listesinde mevcut görevi olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Ortak Hedef Tahlil İdare Başkanlığı görevine devam etmesi kararlaştırılan ve aynı listede MİT Müsteşarlığı görevine getirilen daha önceki tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş hakkında, Cumhurbaşkanına müteveccih hakikatleştirilen suikast teşebbüsünün tasarlayıcılarından olduğu, bu kapsamda Marmaris'e gelen tüm takıma liderlik yapıp, eylemi helikopterden takip ederek yerde suikast timine yönergeler verdiği belirtildi.

Sönmezateş'in teşkilat üyeyi olanlardan darbe girişiminde görev alacak adlara "Silahlı Kuvvetlerin darbe yapacağını ve yarın sıkıyönetim duyuru edilebilir, göreviniz komutanları alıp Akıncı Üssündeki idareye teslim etmek, bağlantılı olacağız, benim emrimdesiniz." ifadelerini kullanarak, 12 şahsiyet bir tim hazırlanmasını istediği bilgisi Komite kararında yer aldı.

MİLLETE ATEŞ AÇAN DARBECİ AMİRAL HAKKINDAKİ KARAR

Daha Önceki tuğamiral Sinan Sürer'in de müracaatını karara bağlayan Komite, Genelkurmay 1. İstihbarat Tahlil Değerlendirme Başkanı olarak görev yaparken 15 Temmuz evveli Adaletli Yetim liderliğinde yapılan ve çok rakamda asker ve sivil teşkilat üyesinin katıldığı darbe girişimi tasarılama buluşmalarına katıldığı, müracaat eticinin senelik izinde olmasına karşın 15 Temmuz'da karargaha gelip burada darbe girişimine iştirak eden maznunlarla görüşmeler yaptığı, darbe girişiminin ardından da "Ateşeler" adlı Whatsapp grubu üzerinden yurt dışında bulunan askeri ateşelere Türk Silahlı Kuvvetlerinin idareye el koyduğunu ve bu gidişatın muhataplara iletilmesi doğrultusunda yönerge verdiği kaydolundu.
Darbecilerin kendilerini yasaklamak için Genelkurmay Karargahına gelen yurttaşlara karşı ateş açtıkları anımsatılan kararda, müracaat etici Sürer'in darbe girişimini yasaklamaya çalışan yerde uyuyan yurttaşa tekme attığı, kendi kullanımında olan GSM hattı ile FETÖ'nün teşkilatsal haberleşme taşıtı ByLock programını kullandığının tespit edildiği bilgisi de verilen ret kararında yer aldı.

Darbe teşebbüsünde Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki işgali idareyen, daha önceki tuğgeneral Erhan Caha'ya ait kararda, darbecilerin güya atama listesinde "Kara Kuvvetleri Harekat Başkanı" olarak görevlendirilmesinin yanı gizeme "Kara Kuvvetleri Komutanlığı karargah mesulü" olarak atama edilen Caha'nın darbe teşebbüsü gecesi Harekat Merkezinde, "Herkes beni dinlesin, idareye el koyduk, buranın emir emri bende, izinsin kimse dışarı çıkmasın." biçiminde emirler ve darbenin zafere erişmesi için darbe karşıtı olduğunu düşündüğü üst düzey komutanların derdest edilmesi için yönerge verdiğine dikkat çekildi.

DARBECİLERİN İSTANBUL VE ANKARA'DAKİ EYLEMLERİ

Darbe teşebbüsünde İstanbul'daki eylemlerden mesul yakalanan Özkan Aydoğdu 87 kere, darbeci helikopter kaptanlarının komutanı Coşkun 29 kere, darbe teşebbüsü sırasında görev yeri olmamasına karşın Etimesgut Zırhlı Birlikler Mektebi'na gelerek tankların başşehir caddelerine çıkmasını sağlamaya çalışan Ahmet Bican Kırker ile Murat Aygün ve Osman Ünlü ise birer kere ağırlaştırılmış müebbet mapusa mahkum edilmişti.

15 Temmuz'da tuğgeneral rütbesiyle 2'nci Zırhlı Tugay Komutanı olarak görev yapan Özkan Aydoğdu'nun müracaatına ait kararda, darbeci takım tarafından hazırlanan sıkıyönetim komutanları listesinde İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Takviyeciliği görevi verilen Aydoğdu'nun, bunun yanı gizeme 52'nci Strateji Zırhlı Tümen Komutanlığına ceddildiğinin anlaşıldığı, ayrıca emrindeki askerlere, Acıbadem Türk Telekom Bölge Müdürlüğünü, Fenerbahçe Orduevini, Üsküdar Çevik Kuvvet kampüsünü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü, 15 Temmuz Şehitler Boğaziçi Köprüsünü, Sabiha Gökçen Havalimanını işgal ve hakimiyet altına almak için yönergeler verdiği vurgulandı.

Emrindeki askerlere, polis veya sivil yurttaşların karşılık vermesi halinde "basıp geçin, size karşı gelen her efor düşmandır, düşman unsurudur" biçiminde telsizden anons geçtiği belirtilen Özkan Aydoğdu'nun, darbe teşebbüsünün İstanbul ayağındaki faaliyetlerin organizasyonunda ve vaka günü icrasında faal rol üstlenen kişilerden olduğu bilgisine yer verildi.
Tuğgeneral rütbesiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kara Havacılık Mektep Komutanı olarak görev yapan Ünsal Coşkun'un ret kararında ise güya atama listesinde Kara Havacılık Komutanı olarak ceddildiği, tüm gece süresince Skorsky ve taarruz helikopter kaptanlarını yönlendirdiği, derdest edilen komutanların Akıncı Hava Üssüne taşınması hususunda yönergeleri verdiği ifade edildi.

Vaka gecesi kullanılan cephaneyi birkaç gün evvelinde kursiyerlerin eğitim atışında kullanacakları mazereti ile temin ettiği belirtilen Coşkun'un, vaka gecesi Genelkurmay Başkanlığı bölgesi, MİT binası, Ankara Şehir Emniyet Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Jandarma Genel Komutanlığı önü, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu binası ve TÜRKSAT'a helikopterlerle ateş etmeleri emri verdiği, Kara Havacılık Komutanlığını güç kullanılarak ele geçirildiği ve değişik buradaki tam eylemleri idarediği bildirildi.
Etimesgut Zırhlı Birlikler Mektep Eğitim ve Tümen Komutanlığını işgal eden ve tankların caddeye çıkması emrini veren daha önceki tuğgeneral Ahmet Bican Kırker hakkında verilen kararda, tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Personel Tasarı ve İdare Daire Başkanı olarak görev yaptığı, darbeciler tarafından hazırlanan listede Etimesgut Zırhlı Birlikler Mektebi ve Eğitim Tümen Komutanlığı mesulü olarak gösterildiği hatırlatıldı.

Vaka günü Zırhlı Birliklere giden Kırker'in tam personelin mesaiye çağrılması emrini verdiği, daha sonra da tam zırhlı taşıtları, tank ve zırhlı personel taşıyıcılarını mühimmatlığa sevk ederek cephane yüklenmesi emrini verdiği, yüklemesi yapılan tanklardan 2'sinin Ankara Bulvarı üzerinden Jandarma Genel Komutanlığına gitmek üzere hareket ettiği kaydolundu.
Murat Aygün'nam ret kararında ise tuğgeneral rütbesiyle Polatlı'da bulunan 58. Topçu Tugay komutanı olarak görev yaptığı, darbe teşebbüsü evvelinde Ankara'da hangi mevkileri ele geçireceğine dair tasarılamalar yaptığı ve Ankara merkezde 10 ayrı kavşak noktasının ele geçirilerek trafiğe kapatılmasını, TÜRKSAT ile Telekomünikasyon İrtibat Başkanlığının ele geçirilmesi için 240 personel ve 45 vasıtalık kafileden oluşan birlikleri sevk ettiği, tugay dışına çıkan birliklere, yasaklanmaları halinde hedef korumaksızın ateş edilmesi doğrultusunda emirler verdiği, emrindeki askerlere İlçe Emniyet Müdürlüğünü ve Kaymakamlığı hakimiyet altına almaları için yönerge verdiği, ilçenin hakimiyetini sağlamak, emniyeti ele geçirmek üzere hazırlattığı, kursiyer uzman çavuşlardan oluşan birliklere ezan ve selaları susturmak üzere Merkez Camii'ne gidilmesi doğrultusunda emir verdiği bilgisi aktarıldı.

TEŞKİLATIN TEPE İDAREYİCİSİYLE BAĞLANTILI GENERAL

Daha Önceki tümgeneral Osman Ünlü'nün, 15 Temmuz 2016 tarihinde Polatlı Topçu ve Füze Mektep Komutanı olarak görev yaptığı, darbe sonrası görev alacakların adlarının yer aldığı atama listesinde Ankara 4. Kolordu Komutanı ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı olarak ceddildiği, bu kapsamda da darbe teşebbüsü sırasında 4. Kolordu'ya gittiği bilgisi yer aldı.

Ünlü'nün yapılan soruşturması kapsamında edinilen bilgilere göre terör örgütü FETÖ/PDY'nin tepe idareyicileri arasında gösterilen Dilaver Azim ile çok rakamda görüşme yaptığının tespiti, Komitenin ret kararında yer aldı.

"Tüzüğü ihlal" kabahatinden müebbet mapus cezasına çarptırılan daha önceki korgeneral İlhan Talu'nun ise vaka tarihinde korgeneral rütbesiyle Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı olarak görev yaptığı, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanları ile MİT Müsteşarının buluşmasında edindiği bilgileri, değişik teşkilat üyeyi darbeci adlara bildirdiği, karargahı ele geçirmek için içeri giren özel kuvvetler üyeleri olan maznunlara yol gösterdiği, müracaat eticinin karargahta en kıdemli komutan olması, darbe girişimini öğrenmesine karşın emri altındaki maznunlara herhangi bir biçimde müdahale etmediği ifade edildi.

Komite tarafından Talu'nun, darbeye girişim eylemlerine fiilen iştirak ettiği hususundaki tespitler kapsamında müracaatı yalanlandı.

Komite tarafından müracaatları yalanlanan bu 13 addan kimileri hakkında ayrıca süreli mapus cezaları da verilmişti.
Mevzubahisi şahıslar hakkındaki muhtelif kabahatler güzergahından suçlama ise devam ediyor.