Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! 'Teksas Katliamı'nın raporu yayınlandı

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! 'Teksas Katliamı'nın raporu yayınlandı

Amerika Birleşik Devletlerinin Texas eyaletindeki bir mektepte, 21 bireyin vefatıyla sonuçlanan atakla alakalı bir soruşturma raporu yayınlandı. Raporda, yetkililerin vakaya müdahalede noksan kaldığı

Amerika Birleşik Devletlerinin Texas eyaletindeki bir mektepte 24 Mayıs'ta asıllaştırılan ve 19 talebe ile 2 hocanın vefatıyla sonuçlanan silahlı hamleye ait bir soruşturma raporu yayımlandı. Amerika Birleşik Devletleri Eyalet Temsilciler Meclisi'nden Texas House Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, mektepteki yetkililer tarafında "sistemik arızalar" olduğu neticesine varıldı. Raporda, hadise yerindeki yetkililerin "genel olarak noksan bir yaklaşımı" olduğu vurgulandı.

Toplamda 21 bireyin vefatıyla sonuçlanan Texas'ın Uvalde kasabasındaki Robb İlköğretim Mektebi'ndaki hamle hakkındaki rapor, evvel kırımda yaşamlarını kaybedenlerin ailelerine iletildikten sonra bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, mektebin silahlı bir saldırgan tehlikesine karşı yeterince hazırlanmadığı ve mektebin güvenlik siyasetlerine ters olarak, "kapıları sarih vazgeçme alışkanlığına" sahip olduğu neticesine vardı. Texas House Komisyonu, takribî 80 sayfadan oluşan raporda, hamle sırasında ve sonrasında yaşananların en beceriksizsiz biçimde ortaya koyulduğunu söyledi.

Raporda, "Robb İlköğretim Mektebi'ndaki bakım ve sistemik galibiyetsizlikler sebebiyle, saldırgan muhtemelen rastgele bir müdahaleci binaya gelmeden evvel kurbanlarının çoğunu öldürdü" denildi. Raporda, "Saldırganın binanın içine attığı takribî 142 kurşundan, 100'ünü binaya rastgele bir memur girmeden evvel süratle attığı neredeyse kesin." ifadelerini yer aldı.

"HADİSE YERİNE ÇOĞUNLUĞU KOLLUK GÜÇLERİNDEN OLMAK ÜZERE 376 ŞAHIS SEVK EDİLDİ"

Yayınlaman raporda, kırımın olduğu gün mektepte muhtelif müesseselerden 376 karakter bir takımın bulunduğu ve bunların çoğunlukla federal ve eyalet kolluk güçlerinden olduğu belirtildi. Kırıma ait raporda, 376 yetkiliden 149'u Amerika Birleşik Devletleri Hudut Devriyesi'nden, 14'ünün İç Güvenlik Bakanlığı'ndan ve 91'i Texas Kamu Güvenliği Bölümü'ndendi. Raporda ayrıca 25 bireyin Uvalde Polis Departmanından, 16'sının San Antonio Polis Departmanından ve 16'sının Uvalde İlçesi Şerif Bürosundan olduğu belirtildi. Rapor ancak yetkililerden hangisinin hadise yerine ne zaman vardıklarının belirtilmediğini söyledi.

KAPI KİLİTLERİ ÇALIŞMIYORDU

Raporda, Robb İlköğretim Mektebi'nun "kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla alakalı tekrarlanan meseleleri" olduğu belirtildi. Texas House Komisyonunun raporuna göre, "Robb İlköğretim Mektebi'nun kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla alakalı tekrarlanan meseleleri vardı. Özellikle, 111 numaralı sınıfın kilitleme mekanizmasının yanılgılı olduğu öğreniliyordu, ancak tamir edilmedi" denildi. Raporda, "Robb İlkokulu, kapıların kilitli yakalanmasını gerektiren güvenlik siyasetlerine uymama alışkanlığına sahipti ve bunun ölümcül olduğu ortaya çıktı" denildi.
Polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiği ortaya çıktı

Texas House Komisyonu, bu haftanın başlarında Texas'taki mektep hamlesinin medyaya dağılan CCTV görüntülerine göre, polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiğini belirtti. Raporda, "Yaralıların dayanak için bir saatten fazla beklemesi ve saldırganın ara gizeme ateş etmeye devam etmesi göz önünde bulundurulduğunda bu can kaybına katkıda bulunabilirdi" denildi.

The Austin American-Statesman isimli yerel gazete tarafından hamleye dair elde edilen görüntülerde, 18 yaşındaki saldırganın 11.33'te mektebe girdiği ve silahlı hamlelerine başladığı, polisin ise 11.36 ortamında mektepte bulunmasına karşın saldırgana 12.50 ortamında müdahale ettiği ortaya çıktı.

"SALDIRGANIN BALANSSIZ BİR YAŞAMI VARDI"

Texas House Komisyonu tarafından hazırlanan rapor ayrıca, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos hakkında bilgiler yayımladı. Rapora göre, tetikçinin, madde bağımlılığı meseleleriyle gayret eden bir anne ve baba figürü de dahil olmak üzere "balanssız bir konut yaşamı" olduğu belirtildi. Tetikçinin ailesinin "sık sık taşındığı" ve "görece fukaralık içinde yaşadığı" belirtildi. Raporda, Ramos'un mektep yaşamı süresince akademik olarak düşük performans gösterdiği ve fazla devamsızlık yaptığı belirtildi. Saldırganın sosyal medya irtibatlarından, "tehditkar tavırlar sergilediği" iletisinin ortaya çıktığı belirtildi.

"MEKTEP POLİS ŞEFİ KOMUTA MESULLÜĞÜNÜ ÜSTLENMEDİ"

Raporda, Robb İlköğretim Mektebi polis şefinin "hadise komuta mesullüğünü" üstlenmediği neticesine varıldı. Raporda, "Polis Şefi Pete Arredondo, kendisine evvelden soyulmuş bir mesullüğü üstlenmedi. Telsizleri yanında olmadığı için öbür kolluk güçleriyle emin irtibattan yoksundu. Gidişatın faal bir biçimde hakimiyetini sağlayamadı. Hadise yerinde kolluk güçlerinin genel olarak noksan bir yaklaşımı vardı. Bir Hayliyi için bunun sebebi, kendilerine yanlış bilgilerin verilmesiydi" ifadeleri yer aldı. Mektep Polis Şefi Arredondo Temmuz başında istifa etmişti.