Okulda korku dolu anlar! Öğretmenden hayat kurtaran müdahale

Okulda korku dolu anlar! Öğretmenden hayat kurtaran müdahale

Kahramanmaraş’ta bir mektepte yediği ceviz soluk borusunun tıkanmasına neden olan talebenin imdadına antredeki hocayı yetişti. Hocanın Heimlich manevrası uyguladığı talebe yine soluk almaya başlarken,

Hadise, geçen hafta Onikişubat ilçesi, Binevler Ortaokulu’nda alana geldi. Adı bilinemeyen ortaokul talebesi mektep antresinde ceviz yerken, bir anda yediği ceviz soluk borusunu tıkadı.

Soluğu kesilen talebe koşarak nöbetçi hocayı Selver Kocaispir’in yanına geldi. Talebenin soluk alamadığını gören hoca, talebenin arda geçerek Heimlich manevrasını uyguladı. Hocanın müdahalesi sonrası talebe yine soluk almaya başladı.

Mektep antresinde yaşanan hadise ise güvenlik kamerasınca görüntülendi. Görüntülerde talebenin boğazını tutarak hocanın yanına geldiği, hocasının omuzuna değdiği görüldü. Talebesinin soluk alamadığını gören hoca Kocaispir’in ise Heimclich manevrası yaptığı görüldü.

Okulda korku dolu anlar Öğretmenden hayat kurtaran müdahale

Hoca Selver Kocaispir yaptığı açıklamada, "Nöbetim esnasında talebe koşarak yanıma geldi. Yanıma geldiğinde gözlerinin kocamanlaştığını fark ettim ve soluk alamıyordu. Eliyle işaretler yapıyordu. Daha evvel bildiğim Heimlich manevrası usuma geldi ve hemen onu uyguladım. Talebemin boğazına takılan şeyin ceviz olduğunu bildim. Soluk almaya başlamasıyla hepimiz rahatladık" ifadesini kullandı.

Okulda korku dolu anlar Öğretmenden hayat kurtaran müdahale

HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?

Öğrenilen en ehemmiyetli ilk dayanak uygulamalarından, soluk borusuna kaçan yemeği ya da yabancı cismi çıkarmak için uygulanan "Heimlich manevrası" nedir, nasıl uygulanır?
- Heimlich manevrasını uygulamak için boğulan şahsın arda geçilir,
- Bir el yumruk haline getirilir, bu elin baş parmak çıkıntısı şahsın göbek çukuru ile göğüs kemiği bölgenin orta noktasına yerleştirilir,
- Öteki el ile yumruk yapılan el anlanıp yukarıya ve içeriye doğru baskı uygulayacak biçimde manevra yapılır,
- Bu harekât 5-6 kere tekerrür edilir.
- Birey şayet şuurunu kaybederse yere yatırılır ve tıbbi dayanak istenir.