Okullar açılıyor ama... Spotçular umduğunu bulamadı! İşte fiyatlarda son durum...

Okullar açılıyor ama... Spotçular umduğunu bulamadı! İşte fiyatlarda son durum...

Üniversitelerde örgün eğitimin başlamasına sayılı günler kaldı. Pandemi yarıyılında konutlarını kapatıp memleketlerine dönen talebelerin yanı gizeme hocalar da mekteplerdeki yerlerini almaya başladı.

Hurriyet.com.tr; milyonlarca talebe ve memurun yaşadığı İstanbul'da ikinci el eşya piyasasını gözlemledi. Muhabirimiz Tuğba Öztürk, Yenibosna Spotçular Çarşısı'nda hem esnafın hem de talebenin ekonomisini yakaladı.

Klasik bir sezonda ikinci el eşya dükkanlarında en yoğun işin yapıldığı aylar ağustos, eylül ve ekim olarak ifade ediliyor.

Esnaf, her ne kadar hafta sonu iş yoğunluklarının çoğaldığını belirtse de çarşıda suskunluk dominant.

Okullar açılıyor ama... Spotçular umduğunu bulamadı İşte fiyatlarda son durum...

"GEÇEN YIL İLE KIYAS YAPMAK MUHTEMEL DEĞİL"

25 yıldır ikinci el alım satımı yapan Gezgin Altıntaş, esnaf tarafından dört gözle beklenen yarıyılın gelmesiyle bir ‘kıpırdanma’ olduğunu ancak umut edilen satışlara da bir cinsli erişemediklerini söyledi.

Altıntaş, geçen yıl salgın sebebiyle şirketinin sık sık kapandığını ve bu nedenle de hiç iş yapamadıklarını belirtti.

Okullar açılıyor ama... Spotçular umduğunu bulamadı İşte fiyatlarda son durum...

"OTURDUK BEKLİYORUZ"

İkinci el eşya satan bir esnaf olarak piyasanın yeni yeni bir araya geldiğini kaydeden Altıntaş, ‘’Salgının gölgesinde geçen yılın tesiriyle bu yılı mukayese etmemiz pek muhtemel değil. Giderlerimiz ağır zati, oturduk satış yapmayı bekliyoruz’’ dedi.

Yenibosna’daki çarşıda dükkanı bulunan esnaflardan birisi de Yalçın Kök.

Bütün 20 yıldır ikinci el eşya işinde olduğunu söyleyen Kök, yeni eğitim senesinden umutlu olduklarını halde bekleneni bulamadıklarını açıklayan esnaflardan bir ötekiyi.

Okullar açılıyor ama... Spotçular umduğunu bulamadı İşte fiyatlarda son durum...

"NE TALEBE NE DE MEMUR VAR"

Satışların uysal olduğunu belirten Kök, ‘’Umudumuz talebe ve memurlardı. Ancak şu an ne talebe ne de memur var’’ dedi.

"SATIŞLARDAKİ KAYIP YÜZDE 70"

Kök, klasik bir yarıyıla göre satış kaybının yüzde 70 olduğunu da açıkladı. Murat Yavaş ise, bu işi 15 yıldır yaptığını söyledi.

"BAKIYORLAR AMA ALMIYORLAR"

Yavaş, "Geçen yıl gibi bu sene de sezona makûs başladık. Ara ara talebeler gelip mahsullerimize bakıyor ancak almıyorlar" dedi.

"Geçen yıla oranla satışlarımız da yüzde 40’lık bir eksiliş yaşadık" diyen Yavaş, beklenen gün sonu satış sayısını bir cinsli gerçekleştiremediklerine sözlerine ilave etti.

Özellikle aileler, üniversiteyi yeni kazanan çocuklarının konutları için sıkı bir piyasa araştırması yapıyor. Sayısız ikinci el eşya dükkanlarını dolaşanlar en uygun maliyetli ve kullanışlı mahsulleri arıyor.

Bu adlardan biri de İstanbul’u kazanan oğlu için İzmir’den gelen Eser Avcı. Avcı, 2 bin 200 lira kirası olan bir konut tutuklarını ve ilk başta emlakçı değeri, depozitoyla beraber yalnızca eve 6 bin 600 lira para ödediklerini söyledi. Sırada ise evin eşyaları var.

Okullar açılıyor ama... Spotçular umduğunu bulamadı İşte fiyatlarda son durum...

Avcı, garanti süresi 12 ay olan bir yerden çamaşır cihazı, buzdolabı ve bulaşık aygıtını 4 bin 400 liraya aldığını açıkladı.

Sıkı bir pazarlık neticeyi iki şahıs için yatak, dolap ve şifonyer aldıklarını ve bunun değerinin de bin 700 lira olduğunu belirten Avcı, "Minik tefek yetersizleri gidermek için buraya geldik. Sanırım buradaki alışverişimiz de bin 500 lira yakalayacak" dedi.

EŞYALAR NE KADARA MÜLK OLDU?

Avcı, "Yalnızca evin eşyaları takribî 11 bin liraya mülk olacak. Bu sayının içerine yol ve yemek paralarını da ilave etmek gerekli natürel ki" açıklamasında bulundu.

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın