Okyanus semalarında görülen 'korsan martı' Zonguldak'ta

Okyanus semalarında görülen 'korsan martı' Zonguldak'ta

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ZBEÜ Öğretim Azası Prof. Dr. Mustafa Sözen, daha çok okyanus semalarında bulunan ve kıyılarda ender görülen, 'korsan martı' olarak öğrenilen 'stercorarius parasiticus'

Talebesiyle beraber hekime tezi için yunus gözlemi yapmak üzere tekneyle Zonguldak'ın Kilimli ilçesinden denize açılan ZBEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Mustafa Sözen, genellikle okyanus semalarında yaşayan 'stercorarius parasiticus' cinsi martıyı fotoğrafladı.

Okyanus semalarında görülen korsan martı Zonguldakta Balık avlamak yerine öbür martıların avladığı balıkları alması sebebiyle kuş bilimciler arasında ' korsan martı ' olarak adlandırılan cinsin, kıyılarda ender olarak görüldüğü öğreniliyor.

Okyanus semalarında görülen korsan martı Zonguldakta

Martının resmini sürükleyen Prof. Dr. Sözen, "'Stercorarius parasiticus' Türkiye'deki 21 martı cinsinden biridir ve oldukça ender görülür. Yunus gözlemi emeliyle denize açıldık. Zonguldak Kilimli sarihlerinde bu sürprizle karşılaştık. Cinsin peşinde olan dostlara duyurulur" dedi.

Okyanus semalarında görülen korsan martı Zonguldakta