Olimpiyatlara 'seyircisiz' Korona çözümü

Olimpiyatlara 'seyircisiz' Korona çözümü

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen ve ne biçimde asıllaştırılacağı hala sual işareti olan Tokyo Olimpiyatlarının Kovid-19 sebebiyle seyircisiz tertip edilmesi…

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komisyonu, temmuzda başlaması beklenen turnuvanın, çoğalan yeni tip koronavirüs Kovid-19 hadiseleri nedeniyle seyircisiz hakikatleştirilebileceğini açıkladı.

Turnuvanın 5 tertip edici tarafı Beynelmilel Olimpiyat Komisyonu IOC, Beynelmilel Paralimpik Komisyonu IPC, Japonya hükümeti, Tokyo Valiliği ile organizasyon komisyon temsilcileri çevrim içi buluşmada buluştu.

Burada konuşan Organizasyon Komisyonu Başkanı Haşimoto Seiko, Kovid-19 olaylarının çoğalış trendine dikkati sürükleyerek, Tokyo Oyunlarını "seyirci olmaksızın" tertip etme olasılığına değindi.

Yarışma noktalarında olası olduğu kadar çok izleyici görmek istediklerini belirten Haşimoto, halihazırdaki salgın gidişatı göz önüne alındığında, bunun "oldukça güç" olduğunu söyledi.Olimpiyatlara seyircisiz Korona çözümüHaşimoto, "Şayet ki salgın gidişatı sıhhat sistemine mesele oluşturacak şekle evrilirse, güvenliğe azami ehemmiyeti vermek ismine, 'hiç seyirci olmadan' yolumuza devam edebiliriz." diye konuştu.

IOC Başkanı Thomas Bach ise Kovid-19 ihtiyatlarını bütün kapasiteli uygulayacaklarını belirterek, "IOC, Tokyo Olimpiyatlarının zaferli ve tehlikesiz biçimde tertip edilmesi için bütün kararlılığa sahiptir." dedi.

Oyunları deniz fazla seyircisiz tertip etme kararını daha evvel açıklayan taraflar, salgının gidişatına göre Japonya içinden seyirci kabul edilmeye müteveccih son kararın haziranda verilmesinde uzlaşma sağladı.

Daha evvel 24 Temmuz-9 Ağustos 2020'de yapılması tasarlanan ve salgın sebebiyle ertelenen Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de tertip edilmesi kararlaştırılmıştı.