Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi! Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖ'den kritik uyarı geldi

Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi! Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖ'den kritik uyarı geldi

Geçen sene yapılması gereken ancak koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyatları daha başlamadan Kovid-19 kriziyle sarsıldı. Oyunlar için Japonya'nın başşehrine gelen sporcu…

Japonya'da Tokyo Olimpiyatları'na akredite olmuş şahıslardan yeni tip koronavirüse Kovid-19 tutulanların rakamı 79'a yükseldi.

Organizasyon Kurulu, Tokyo 2020 kapsamında ülkeye gelen 8 şahısta daha Kovid-19 tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre virüse tutulanlar arasında başşehir sahilindeki olimpiyat mahallesinde barınmayan bir sporcu da yer alıyor.

Koronavirüse tutulanların arasında sporcuların hazırlık kamplarına konut sahipliği yapan ülke genelindeki bazı bölgelerden 4 birey de bulunuyor.

Böylece Tokyo Olimpiyatları'na akredite olmuş şahıslardan virüse tutulanların rakamı 79'a çıktı.

2021 yazına ertelenen Tokyo Olimpiyatları, 23 Temmuz'da başşehirdeki Milli Stadyum'da başlayacak.

 

DSÖ GENEL DİREKTÖRÜ'NDEN "TOKYO'DA SIFIR KOVİD-19 TEHLİKEYİ OLASI DEĞİL" VURGUSU

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Tokyo Olimpiyatlarında yeni tip koronavirüs Kovid-19 tehlikesini sıfıra indirmenin olası olmadığını, turnuvanın zaferinin, hadise seyrinin ele alınma seviyesiyle ölçülmesi gerektiğini söyledi.

Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖden kritik uyarı geldi

23 Temmuz'da başlayacak turnuva evvelinde Tokyo'da tertip edilen Beynelmilel Olimpiyat Kurulu IOC seansında konuşan Ghebreyesus, DSÖ'nün nasihatiyle alınan ve Organizasyon Komisyonunun uygulayacağı anti-virüs temkinlerinin "olimpiyatlarda test edileceğini" belirtti.

Turnuva kapsamında Kovid-19 tehlikesinin "sıfıra indirilmesinin" olası olmadığını kaydolan Ghebreyesus, "Zaferin işareti sıfır tehlike değil. Bazı olayların tespit edildiğinin farkındayım." dedi.

Ghebreyesus, "Zaferin işareti, rastgele bir olayın olası olduğunca seri biçimde tanınması, izole edilmesi, izlenmesi ve rehabilitasyon edilmesidir. Böylece ilerleyecek dağılmanın önü kesilir." ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖden kritik uyarı geldi

Oyunların sonucu ve sporcuların sıhhatine müteveccih "en iyi dileklerini" sunan Ghebreyesus, "Alıştırmanların ve resmi yetkililerin güvenliğinin yanı gizeme hazırlık düzeyinde olası olabilecek doğru tasarılar ve doğru kararların alındığının göstergesi olarak turnuvayı zaferle sonuçlandırmalarını dilerim." diye konuştu.

 

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor