Ölümlü kazaya karışmıştı... İngiltere'den çok konuşulacak karar

Ölümlü kazaya karışmıştı... İngiltere'den çok konuşulacak karar

İngiltere hükümeti, dünyada ilk kere sürücüsüz taşıtların kullanımına izin veren ülke oldu. Araba sektöründe çığır açan yenilik olarak belirlenen adımla otobanlarda 60 kilometre altındaki süratte…

İngiltere Eriştirme Bakanlığı aldığı yeni kararı duyurdu. Karara göre sürücüsüz arabaların otobanlarda yer almasına izin verildi. Bakanlık, vasıtaları şeritte yakalamak için sensörler ve yazılımlar kullanan, kendiliğinden süratlenen ve fren yapan Otomatik Şerit Yakalama Sistemlerinden ALKS başlayarak, ülkenin özerk vasıta sistemlerinin tehlikesiz kullanımına müteveccih karayolları trafik yasayı değiştireceğini duyurdu.

ALKS teknolojisini kullanan arabalar şimdilik saatte 60 kilometre altındaki süratlerde ve şehrin rastgele bir yerinde değil otobanlarında görülecek. Motor Üreticileri ve Tüccarlar Topluluğu CEO'su Mike Hawes mevzuya ait yaptığı açıklamada, "Otomotiv sanayisi, İngiltere'yi yol güvenliği ve otomotiv teknolojisinde lider konuma getirecek bu kararı memnuniyetle karşılıyor" dedi.

ARABA SEKTÖRÜNDE BÜYÜK YENİLİK

İngiltere'nin bu adımı ehemmiyetli kabul edilirken, araba ve teknoloji işletmeleri de durmadan sürücüsüz araba için çalışıyor.  Büyük araba üreticilerinin çoğunluğu ile teknoloji devleri, ciddi bir potansiyele sahip olan özerk vasıta pazarı için yatırımlar yapıyor. Ford ve Google gibi iki ehemmiyetli işletme arasında ortak çalışmalar başlatıldı. Amerikan teknoloji grubu, "Waymo Driver" yazılımını dünyadaki araba üreticilerine pazarlamayı umuyor. Özerk arabanın, insanların taşıtlarla olan ilişkisini tamamen değiştireceği düşünülüyor.

2035'E KADAR YÜZDE 40'I SÜRÜCÜSÜZ OLACAK

Özerk sürüş teknolojisinin yaygınlaştırılmasında ön saflarda yer almak isteyen İngiliz hükümeti, 2035 senesine kadar ülkedeki yeni taşıtların yüzde 40'nın bu teknolojiye sahip olacağını öngörüyor. Ayrıca bu alanda 38 bin nitelikli şahsın çalışabileceği hipotez ediliyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara