Önce dolandırdı sonra dalga geçti

Önce dolandırdı sonra dalga geçti

Bir bilgisayar korsanı, İstanbul’da yaşayan lise talebesi Z.A.’nın Instagram hesabını ele geçirdi. Daha sonra takipçisi olan yaşıtlarına yöneldi. Z.A.’nın dolandırılan dostlarından biri de lise talebesi

İletileştiği bireyin dostu olduğunu düşünen C.A., söylediklerini yerine getirdi. Bilgisayar korsanı aynı harekâtı tekerrür tekerrür yaptırdı. Daha sonra konutta başka faturalı hatlı bir bireyin olup olmadığını sordu. Faturalı hatlı olanların numarasını istedi ve cep telefonlarını açmasını istedi.

GÜLME EMOJİSİ GÖNDERDİ

Konuştuğu bireyin yazışma biçiminden şüphelenen C.A., dostunun kendisiyle alakalı iyi bildiği bir bilgi sordu. Yazıştığı birey bu suale cevap vermek yerine sualle ilgisiz şeyler yazmaya başladı. Dolandırıldığını kavrayan C.A., yazıştığı bireye “Dostumun hesabında ne yapıyorsun?” diye sorduğunda, “Senin gibi enayilerin parasını yiyorum. Daha başkaları var onları dolandırıcam” yazdı. Daha sonra da dalga geçmeye devam ederek C.A.’ya ‘Şimdi faturana bakabilirsin” dedi. C.A., faturasına baktığında Paycell üzerinden PUBG uygulaması alarak 1380 TL borçlandırıldığını gördü. C.A. gözyaşı dökerken, dolandırıcı gülme emojisi yolluyordu. C.A., şikâyetçi olacağını söylediğinde de “Beni bulamazlar” yazdı.

‘BAŞKALARININ CANI YANMASIN’

C.A., daha sonra dostuna erişerek dolandırıldığını, takipteki değişik dostlarını uyarmasını istedi. C.A.’nın ailesi, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek dolandırıcı hakkında kabahat bülteninde bulundu. C.A., “Beni takviyeci olma duygumu kullanarak dolandırdı. Başkalarının canının yanmaması için bir an evvel tutulması gerekiyor” dedi. Savcılık, yapılan müracaat üzerine soruşturma başlattı. Hesabı çalınan Z.A. ve çocukları dolandırılan değişik aileler de savcılıklara şikâyetçi oldu.