Onun yendiği bağımlılığın adı: Oyun

Onun yendiği bağımlılığın adı: Oyun

Sırça Adair... Reyin bağımlılığı 13 yaşındayken başladı... 19 yaşında bir dostunun arayıp sinemaya davet etmesi üzerine hayatı değişti... Yaşadığı farkındalığın sonunda şimdi gençlere takviye…

Tayland’da yaşayan ve aslen Kanadalı olan Sırça Adair, 13 yaşındayken bilgisayar oyunları oynamaya başlamıştı. Mektepte akranları tarafından yaşıt zorbalığına maruz kalması sebebiyle reyin bağımlısı haline gelen Adair, takribî 6 sene süresince günde 16 saat reyin oynuyordu. Gecelerini bilgisayar başında, gündüzlerini ise yatarak geçiriyordu. Bu süreçte doğru düzgün yemek yemiyor, vücutsal ve ruhsal sıhhati alt üst oluyordu. İntihar etmeye karar veren Adair, bu kararından bir telefon ile bırakıp psikolojik takviye alarak hayata tutundu. Adair daha sonra bir platform oluşturarak video oyunları bağımlılarına takviye etmeye karar verdi ve dünyanın dört bir yanında hikâyesini anlatarak gençlere nasihatler verdi.

HAYAT KURTARAN TELEFON

Game Over adında bir dokümansalda yaşadıkları anlatılan Sırça Adair, Yeşilay’ın bu sene 5’incisini tertip ettiği Beynelmilel Teknoloji Bağımlılığı Kurultayı’nde hikâyesini paylaştı. Hayatının dönüm noktası olan geceyi anlatan Adair, “Bir intihar anekdotu yazmıştım ve intihar edecektim. Bir dostum aradı ve sinemaya gitmeyi öneri etti. O gece şayet gitmeseydim hayatıma son vermiş olacaktım. Akşam sinemadan konuta dönünce takviye almam gerektiğine karar verdim. Babamla konuştum ve terapiye başladım” dedi.
Onun yendiği bağımlılığın adı: Oyun
‘AİLELER KENDİSİNİ SUÇLAMASIN’

Çocukların neden reyin oynama lüzumu dinlediğini ve bunu denetlemenin daha ehemmiyetli olduğunu ifade eden Adair, ailelere de nasihat verdi: “Aileler çocuklarının bilgisayar ya da reyin bağımlılığı sebebiyle kendisini yargılamamalı. Zira biz bu kadar yüksek teknolojiye sahip ilk jenerasyonuz. Dolayısıyla bununla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmemek onların kabahati değil.”

Adair’in kurmuş olduğu GameQuitters.com adlı internet sitesinin bilgileri de oldukça sansasyonel. Buna göre;
Her ay 75 bin birey reyin bağımlılığından kurtulmak için bu internet sitesinden takviye arzında bulunuyor.
Arzda bulunanların yüzde 60’ı 18 ila 24 yaş arasında. Bunların da yüzde 90’ı erkek.

Siteden takviye arzında bulunanların yüzde 30’u ise reyin bağımlısı olan bir yakını için siteye girenlerden oluşuyor.
Araştırmalara göre teknoloji bağımlılarının yüzde 22’sini reyin bağımlıları oluşturuyor.

ALIŞKANLIK %24.4 ARKASIYDI

5. Yeşilay Teknoloji Bağımlılığı Kurultayı’nde Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hae Kook Lee “Bağımlılık strese karşı reelinde beynin verdiği bir hayatta kalma yanıtıdır” diyerek COVID-19 yarıyılında reyin bağımlılığına dair yapılan araştırma neticelerini paylaştı.

COVID-19 müddetince; Reyin oynama alışkanlığının çoğaldığını ifade edenlerin oranı yüzde 24.4.

Reyin oynama alışkanlığı en çok 20’li yaşlarındakilerde çoğalış göstermiş gidişatta.

20’li yaşlarındaki katılımcıların yüzde 36.6’sı reyin bağımlılığının COVID-19 müddetince çoğaldığını söyledi.

Prof. Dr. Lee, çevrimiçi reyin oynamanın psikolojik tesirlerine dair araştırma neticelerini de paylaştı. Buna göre kullanıcılarda şunlar kollandı:

Bunalım yüzde 8.7 Anksiyete yüzde 13.1 İnsomnia başka bir deyişle uykusuzluk problemi sürükleyenler ise yüzde 8.3 arkasıydı.

COVID-19 ONLARA YARADI

Avustralyalı Psikiyatri Profesörü Dr. Daniel King ise video reyin sanayisinin 1972 senesinden bugüne çoğalış gösterdiğini belirtti ve COVID-19 müddetince reyin oynama için yapılan tüketmelerin 2019 senesinde 150 milyar dolar iken 2020 senesinde 179.9 milyar dolara çıktığını ifade etti.