Opioid salgınına neden oldu! 4 ilaç devi 26 milyar dolar tazminat ödeyecek

Opioid salgınına neden oldu! 4 ilaç devi 26 milyar dolar tazminat ödeyecek

Amerika Birleşik Devletlerinde 4 büyük ilaç işletmeyi, ülkedeki opioid bağımlılığı krizinde rolleri olduğu yargılaması ile açılan davalar için toplam 26 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Covid aşısı üreten şirketlerden olan Johnson & Johnson, 5 senelik yarıyılda 5 milyar dolar ödemeyi öneri etti. Uyuşma öneriyi, eyaletler tarafından kabul edilirse, federal ve eyalet duruşmalarındaki takribî 4 bin dava, neticeye bağlanmış olacak.

İlaç işletmelerinin, ağrı kesici ilaçların bağımlılık tehlikesini anlatmadan pazarlayarak "opioid salgınına" yol açtığı korunuluyor. Opioid, bedende morfin eşi tesir gösteren kimyevi maddelere sınıyor. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi CDC bilgilerine göre, her gün vasati 130 Amerikalı fazla doz opioidden hayatını yitiriyor.

: İlginize Sürükleyebilir Görüntüler Rize'den... Az evvel kaydolundu! Bayram zehir olduRumlar birbirine düştü... Tarihi hücumun ardından Hürriyet o semtte! Suratlarca birey himaye altında! Monkeypox alarmı

Michael Jackson ve Prince'ın de aralarında olduğu çok rakamda ünlü ad da fazla doz ağrı kesici sebebiyle hayatlarını yitirdi. Davanın önde gelen hukukçularından New York Başsavcısı Letitia James, ilaç işletmelerinin 20 senelik bir müddet içinde opioid bağımlılığı yangınını körüklediğini söyledi. Letitia James açıklamasında, "Şu andan sonra ödenecek rastgele bir tazminat ya da atılacak adım, opioide bağımlı olduğu için yaşamını kaybeden yüzbinlerce şahsı geri getirmeyecek olsa da, gelecekteki imhaları önlemek için lüzumlu tüm tedbirleri almalıyız" dedi.

CDC'nin bilgilerine göre, 2000 senesinden bu yana, opioid irtibatlı vefatlar yüzde 200 arkasıydı. Bu seneler arasında toplam 500 bin şahsın hayatını yitirdiği varsayım ediliyor. Dava edilen ilaç işletmelerinden McKesson, Cardinal Health ve AmerisourceBergen, ağrı kesici teslimatlarının yasa dışı kanallara yönlenmesi karşısında harekete geçmemekle yargılandı. Johnson & Johnson işletmesi ise opioid barındıran ilaçların reklamlarında, bağımlılık tehlikesini ehemmiyetsiz göstermekle yargılandı. Şirket 2020 senesinde bu ilaçları üretmeyi vazgeçti.

YARGILANAN 4 FİRMA DE YARGILAMALARI YALANLADI

Opioidler, bedende morfin tesiri yapan, genelde analjezik olarak kullanılan kimyevi maddeler ve bağımlılık yapabiliyorlar. Morfin ve kodein gibi reçeteli ilaçların yanı gizeme, eroin de bir opioid. 26 milyar dolara erişen tazminatın büyük kısmı, opioid bağımlılığını rehabilitasyon ve ihtiyata programlarında kullanılacak.

Ancak bu fonlardan, opioid krizinde yaşamını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmeyeceği belirtiliyor. Ölçü, davaların açıldığı eyaletlere, popülasyonları, opiode bağlı vefat rakamları ve yazılan opiod reçetesi oranında dağıtılacak. Dava edilen ilaç işletmeleri, yaptıkları ortak açıklamada; "opioid salgınının bireyler, aileler ve topluluklardaki tesiri noktasında derin bir kaygı taşımayı sürdürdüklerini ve çözümün bir parçası olmaya devam edeceklerini" kaydoldular.

Açıklamanın devamında, yargılamaları güçlü bir biçimde yalanlasalar da, uyuşmanın Amerika Birleşik Devletleri genelinde topluluklara anlamlı bir hafifleme sağlayacağını umduklarını belirttiler. Uyuşma önerisinin eyalet savcılıkları tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bunun da aylar alacak bir süreç olduğu belirtiliyor. Washington eyaleti, uyuşmayı kabul etmeyeceğini açıkladı. Opioid kapsayan değişik ilaçlara ait de ilaç devlerine açılmış milyar dolarlık davalar devam ediyor.