Orta Amerika ülkelerinden ABD'ye gitmek için yola çıkan 2 bin göçmenin Meksika'da kayboldu

Orta Amerika ülkelerinden ABD'ye gitmek için yola çıkan 2 bin göçmenin Meksika'da kayboldu

Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan Amerika Birleşik Devletlerine gitmek üzere yola çıkan muhacirlerden 2 bininin ailesi, yakınlarının Meksika'da kaybolduğunu…

Meksika Kamu İnsan Hakları Teşkilatları Federasyonu FMOPDH, hazırladığı raporda, ülkelerindeki şiddet, işsizlik ve fukaralık gibi meselelerden kaçarak daha iyi bir yaşam için yola çıkan muhacirlerin gidişatına ait bilgileri paylaştı.

Raporda, El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan Amerika Birleşik Devletlerine gitmek üzere yola çıkan muhacirlerden 2 bininin ailesinin, yakınlarının Meksika'da kaybolduğunu bildirdiği belirtilerek muhacirlere karşı şiddet uygulandığı hatırlatıldı.

FMOPDH raporunda, muhacirlerin korunmasına müteveccih beynelmilel ve bölgesel iş birliğinin kuvvetlendirilmesi gerektiği ihtarında bulunuldu.

Meksika'nın göçü durdurmak için 8 binden fazla güvenlik gücünü, ülkenin kuzey ve güney hudutlarına konuşlandırmasının risk yaratacağına işaret edilen raporda, "Muhacirler, değişik rotaları kullanmak zorunda kalıyor, organize kabahat teşkilatlarının şiddetine maruz kalıyor." ifadesi kullanıldı.

Raporda, uyuşturucu kartellerinin, Amerika Birleşik Devletlerine erişebilmek için haftalarca yürümek zorunda kalan muhacirlerin naçarlığından yararlanarak ucuz işlerde çalışmaya zorlamasının ciddi insan hakları ihlallerine yol açtığına dikkat çekildi.

Herkesten gizlenen fotoğraflar sızdı... Biden tartışılan mülteci kampına gidiyorHerkesten saklanan resimler sızdı... Biden tartışılan sığınmacı kampına gidiyor!

Guatemala, Honduras ve El Salvador, güney hududunda bulundukları Amerika Birleşik Devletlerine en çok göç veren ülkeler arasında yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hudut ve Gümrük Muhafaza Ünitesinden CBP 2 Nisan'da yapılan açıklamada, martta Amerika Birleşik Devletleri-Meksika hududunu geçmeye çalışırken tutulan muhacir rakamının 171 bini aştığı ve bunun, 2006'dan bu yana görülen azami sayı olduğu kaydolunmuştu.