Orta Asya’da korkutan komşu kavgası

Orta Asya’da korkutan komşu kavgası

Kırgızistan ile Tacikistan arasında mahallî ulusun su paylaşımı mevzusunda taşlı-sopalı başlayan tartışması iki ülke ordusunu karşı karşıya getirdi. Çatışmalarda dört günde 49 şahıs can verdi.

Kırgızistan-Tacikistan-Özbekistan arasında ‘iblis üçgeni’ diye anılan hudut bölgesinde su ve toprak tartışması silahlı çatışmaya dönüştü. Kırgızistan ile Tacikistan arasında 28 Nisan günü başlayan çatışmalarda şu ana kadar 49 şahıs yaşamını kaybederken 250’nin üzerinde bireyin de yaralandığı bildirildi.

TAŞLI-SOPALI BAŞLADI

Gerilim Kırgızistan’ın Batken vilayetinde patlak verdi. Kırgız mahallî idaresinin sulama kanallarına denk ölçüde su vermediğini korunan komşu Tacikler, taş ve sopalarla Kırgızlara saldırdı. Vakaların gelişmesi 29 Nisan’da iki devleti karşı karşıya getirdi. Tacikistan ile Kırgızistan hudut muhafız birlikleri ağır silahlarla hududa sabrederek ateş açtı. Taciklerin ateşi neticeyi Kırgızistan köylerinde çok rakamda konut kalıntıya döndü.
Orta Asya’da korkutan komşu kavgası
Kırgızistan Sağlık Bakanı Eliz Sultanbekova Bişkek’te yaptığı açıklamada güvenlik sebebiyle 27 bin yurttaşın huduttan tahliye edildiğini duyurdu. Bölgedeki çatışmaların savaşa dönüşme tehlikeyi üzerine Rusya devreye girdi. Rusya’nın başını sürüklediği Ortak Güvenlik Uyuşması abone ülkesi olan Kırgızistan ile Tacikistan’a telkinlerde bulunan Moskova, 29 Nisan akşamı tarafları mütarekeye ikna etti. Rusya lideri Vladimir Putin, Lafçısı Dmitriy Peskov aracılığıyla yaptığı açıklamada arabuluculuğa hazır olduğunu da duyuru etti.

ÇATIŞMALAR YENİDEN DE DURMADI

Uyuşmaya karşın hudut bölgesinde çatışmalar aralıklarla devam ederken dün Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman arasında ilk telefon görüşmesi asıllaştı. Liderlerin mütareke uyuşmasının yaşama geçirilmesi için ortak komite oluşturma kararı aldıkları belirtildi. Tarafların huduttaki ağır silahları geri sürükleme emri verecekleri de belirtildi.

SUALİN SEBEBİ PAYLAŞILAMAYAN SOVYET MİRASI

Kırgızistan ile Tacikistan arasında 980 kmlik kara hududu bulunuyor. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra çabucak duyuru edilen bağımsızlıklar ülke hudutlarını bilinmeyen vazgeçti.

Günümüzde iki ülke arasındaki hududun yüzde 30’luk kısmı çözüm bekliyor. Kimi bölgede Kırgızistan içinde Tacik bölgeleri oluşurken, başka kesimlerde Tacikistan içlerinde Kırgız meskenler varlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Eş gidişat Özbekistan ile de yaşanıyor.