Ortadoğu’yu bırakmayız

Ortadoğu’yu bırakmayız

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ortadoğu turunun son ayağında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Arap liderlere hitap etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Ortadoğu’dan sürükleyip gitmeyeceğini

İsrail’den sonra evvelki gün Suudi Arabistan’a geçen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden dün Cidde’de Körfez İşbirliği Konseyi KİK ile Mısır, Ürdün ve Irak liderleriyle toplandı.

‘BOŞLUK BIRAKMAYACAĞIZ’

Ziyaret evvelinde Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle yargılandığı halde Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile de görüşeceği için tenkit etilen Biden, bu ülkeye varışta Prens ile tokalaşmak yerine yumruk selamı yapmayı seçim etti. Biden dün de KİK buluşmasında misafir liderlere hitap etti. İdaresinin bölgede faal bir Amerikan liderliği öngördüğünü söyleyen Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeden çekilmeyeceğini belirterek “Çin, Rusya ya da İran’ın dolduracağı bir boşluk vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Bidendan Rusya ve Çine mesaj: Ortadoğu’yu bırakmayız
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden evvelki gün Suudi Prens Muhammed ile el sıkışmak yerine yumruk tokuşturarak selamlaşmıştı.

‘TENKİDE AÇIK OLUN’

Konuşmasında Amerika Birleşik Devletleri eforlarının bölgede terör örgütlerine müteveccih faaliyetleri devam etse de geniş çaplı katılımının olduğu bir savaşın yaşanmamasından onur dinlediğini belirten Biden, liderlere “cezalandırma fobisi yaşamadan insanlara kendilerini denetleme ve tenkit etme hakkı tanımalarını” çağrısında bulundu.

 

PETROL İÇİN GÖZLER AĞUSTOSTA

Joe Biden’ın ziyareti bütün de Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih işgali suratından petrol maliyetlerinin çoğaldığı bir yarıyıla geldi. Biden idaresinin özellikle Suudi Arabistan’dan petrol maliyetlerini düşürmek için imal çoğalışı beklediği iddia ediliyordu. Ancak Ortadoğu ziyaretinden iç siyasetteki en ehemmiyetli meselelerinden biri olan artan petrol maliyetlerine çözüm olabilecek bir taahhüt alamadan dönen Amerika Birleşik Devletleri idaresinin gözü, ağustosta yapılacak OPEC buluşmasına çevrildi.

1 MİLYAR DOLAR DESTEK

Irak, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri  liderleriyle ikili görüşmeler yapan Biden, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da besin güvenliği için 1 milyar dolarlık destek lafı verdi. Biden, Körfez bölgesi liderlerinin küresel altyapı projelerine 3 milyar dolar yatırım vaat ettiğini de açıkladı.

BIDEN: KAŞIKÇI’YI PRENS CAN VERDİRTTİ

SUUDİ Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile evvelki günkü görüşmesinin ardından tertip edilen basın buluşmasında konuşan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini de gündeme getirdiğini söyledi. Biden, Prens’in ‘vefattan şahsi olarak mesullüğü’ olmadığını söylediğini belirterek “Ben mesul olduğunu düşündüğümü belirttim” dedi.

‘NE ABLAVUTÇA SUAL’

Biden bir basın üyesinin “Cemal Kaşıkçı gibi başka bir cinayetin yaşanmayacağından nasıl emin olabilirsiniz” sualine ise tepki gösterdi. Biden, “Ne ablavutça bir sual. Bunlardan rastgele birinden nasıl emin olabilirim? Bir daha böyle bir şey olursa, çok daha fazla cevap alacaklarını sarihçe belirttim. Vazgeçin burayı, dünyanın rastgele bir yerinde ne olacağını nasıl varsayım edebilirim” cevabını verdi.

EBU GUREYB’İ HATIRLATTI

Al Arabiya kanalına açıklama yapan bir Suudi yetkili ise Kaşıkçı sorununun kısaca gündeme geldiğini belirtti. Buna göre Prens Muhammed, “Olanlar üzücü, bunun bir daha olmaması için tüm zorunlu temkinleri aldık” cevabını verdi. Prens’in ayrıca bu cins vakaların dünyanın her yerinde olduğunu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ebu Gureyb dahil ‘bir dizi yanılgısını’ gündeme getirdiğini belirtti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak işgali sırasında Ebu Gureyb cezaevinde tutuklulara fiziksel, cinsel taciz ve tecavüzlerin yaşandığı ortaya çıkmıştı.