Ortalığı karıştıran yalan beyan! Djokovic Avustralya Açık'ta oynayabilecek mi? 10 SORU 10 YANIT

Ortalığı karıştıran yalan beyan! Djokovic Avustralya Açık'ta oynayabilecek mi? 10 SORU 10 YANIT

Djokovic'in Avustralya Sarih'ta çaba edip etmeyeceği belirsizliğine gözetiyor. Pazartesi günü duruşmanın vize iptali kararını iptal etmesinin ardından Avustralya'ya giren ve Avustralya Sarih kampüsünde

Teniste erkekler dünya 1 numarası olan Novak Djokovic, geride kalan haftada tarihin en büyük tenisçilerinden olmasından çok, aşı karşıtlığı ve Avustralya hükümeti ile girdiği meşru çabayla gündemde kalmaya devam ediyor. 

Peki vakaların başından bu yana neler yaşandı? Djokovic turnuvaya katılabilecek mi? Avustralya hükümeti 'gizlediği' kozunu kullanacak mı? Djokovic resmi makamlara sahte evrak verdi mi? Sırp raket mapus cezası veya ülkeye uzun süre giriş yasağı alabilir mi? Öbür tenisçiler Djokovic'in gidişatı hakkında ne diyor?

Tam bu suallere gelin beraber cevap arayalım...

AVUSTRALYA SARİH'IN FARKI NE? 

Avustralya Sarih'ın tertip edildiği Melbourne kendinin bulunduğu Victoria Eyaleti, 1 Ekim'de eyalete aşısız insanların alınmayacağı güzergahında bir karar aldı. Bu karar, Avustralya hükümetinin aldığı kararla da geçimliydi. Ülkeye aşısız insan girişi, menedilmişti. Avustralya'nın en kalabalık eyaletinin aldığı bu karar sonrası gözler Avustralya Sarih'a ve başından beri aşı karşıtı olan ve bunu saklamayan Novak Djokovic'e çevrildi.

Avustralya Sarih, 19 Kasım'da son kararını verdi ve aşısız sporcuların turnuvaya katılamayacağını duyurdu. Bu kararla beraber Avustralya Sarih, aşıyı gerekli kılan ilk grand slam turnuvası oldu.

DJOKOVIC AŞI KARŞITI MI? 

Novak Djokovic, dünyada aşılamanın oldukça yaygınlaştığı yarıyılda, Haziran 2021'de New York Times'e verdiği bir beyanatta aşı karşıtı olmasıyla alakalı; "Benim problemim aşı yoluyla bedenime bir şey verilmesini gerekli hale getirmek. Bunu kabul etmiyorum" ifadelerini kullanmıştı. Sırp raket ayrıca 2020 yazında dünyada aşı çalışmaları devam ederken de sosyal medyadaki bir canlı yayında aşıya karşı olduğunu söylemiş ve dünyada büyük ses getirmişti.

Tarihler 29 Kasım'ı gösterdiğinde Djokovic'in babası Srjdan Djokovic, Serb TV'ye yaptığı açıklamada; "Bu şantaj civarı altında oğlumun Avustralya Sarih'a katılacağını düşünmüyorum" dedi.

AŞISIZLARIN KATILAMADIĞI TURNUVAYA NASIL GELDİ?  

Babasının açıklamalarının ardından bir süre suskun kalan Djokovic, 4 Ocak günü yaptığı paylaşımda tıbbi muafiyet aldığını ve Avustralya Sarih'a katılmak üzere Melbourne'e doğru yola çıkacağını duyurdu. Tıbbi muafiyet Sırp rakete 16 Aralık'ta Covid geçirdiği için verilmişti. 

Ortalığı karıştıran yalan beyan Djokovic Avustralya Açıkta oynayabilecek mi 10 SORU 10 YANIT

AVUSTRALYA'NIN TEPKİSİ NE OLDU? 

Djokovic'in açıklamasının ardından Avustralya hükümetinden arkası arda tepkiler yükselmeye başladı. Evvel İçişleri Bakanı Karen Andrews, ardından da Başbakan Scott Morrison, 'Aşılanmamış şahısların ülkeye giremeyeceğini, bu mevzuda kimseye istisna yapılmayacağını' belirten açıklamalar yaptılar.

Uçağı indikten sonra 8 saat sorguda bekletildi ve vizesi iptal edildi

Melbourne'de havalimanında pasaport ve vize harekâtları için klasik sırada bekleyen Djokovic, dokümanlarında yanılgı tespit edilmesinin ardından sorguya alındı. Takribî 8 saat bekletildikten sonra Avustralya Hudut Güçleri tarafından vizesi iptal edildi. Bunu, Başbakan Scott Morrison da açıkladı.

Vizesi iptal edilen Djokovic, hudut dışı edilmek üzere sığınmacıların ve ülkeye girişte karantinaya alınması gereken insanların barındırıldığı bir otele yerleştirildi. Dünyanın en çok kazanan sporcularından biri, yanında sadece telefonuyla otelde 4 gün geçirmek zorunda kaldı.

DURUŞMANIN KARARI NE OLDU?

Pazartesi günü Türkiye saatiyle 02:30 sularında görülen duruşmada hükümet ve Djokovic'in avukatları, yargıç Anthony Kelly, manalı bir mazeret bulunmaması ve vize iptal kararı vermesi halinde 3 sene ülkeye giriş yasağının beşeri olmayacağı mazeretiyle vize iptali kararını bozdu.

"Duruşmanın kararı mutluluk verici. Avustralya Sarih'ta oynamak istiyorum"

Duruşma kararı sonrasında sosyal medyadan Avustralya Sarih'ın merkez kortu Rod Laver Arena'dan bir resmini paylaşan Djokovic; "Duruşmanın hakkımda yapılan vize iptali kararını geri çevirmesinden dolayı mutlu ve minnettarım. Yaşanan tüm vakalara karşın burada kalıp Avustralya Sarih'ta rekabet etmek istiyorum. Tüm odağım, bunun üzerine heyeti" ifadelerini kullandı.

DJOKOVIC AVUSTRALYA SARİH'A KATILABİLECEK Mİ?

Avustralya Sarih, sabah aktüellediği katılımcı listesine Novak Djokovic'i dahil etti. Tek erkeklerde 1 numaralı seri başı olarak listede yer alan Novak Djokovic, turnuvaya katılacakmış gibi hazırlıklarını sürdürüyor.

Ortalığı karıştıran yalan beyan Djokovic Avustralya Açıkta oynayabilecek mi 10 SORU 10 YANIT

HÜKÜMET DJOKOVIC'İN VİZESİNİ TEKERRÜR İPTAL EDEBİLİR Mİ?

Evet. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, İçişleri Bakanı Karen Andrews ve Muhacirlik Bakanı Alex Hawke, Djokovic'i hudut dışı edebilecek meşru efora sahip. Avustralya medyasında yer alan bilgilerde hükümet, bu kararı düşünüyor.

Djokovic için 3 senelik yasak riski

Avustralya hükümetinin vize iptali kararı vermesi halinde Novak Djokovic'e 3 sene ülkeye giriş yasağı da gelecek. Bu da, 34 yaşındaki sporcunun daha evvel 9 kere kazandığı Avustralya Sarih'a önümüzdeki 3 sezon katılamayacağı anlamına geliyor.

DJOKOVIC PALAVRA BEYANDA BULUNDU MU?

Avustralya Hudut Güçleri'nin Djokovic'in vizesini iptal etme nedenleri arasında iki mevzu öne çıkıyor. Bunların birincisi, aşısız olan Djokovic'in 'tıbbi muafiyet' arz ederken 16 Aralık'ta pozitif çıkan koronavirüs test neticesini sunması, ikincisi ise vize müracaatında 'Avustralya'ya gelmeden evvelki 14 günlük süre zarfında başka bir ülkede bulundunuz mu?' sualinde 'Hayır' yanıtının işaretlenmesi.

Djokovic, bugün yaptığı açıklamada bu iki mevzuya da değindi.

Bu iki mevzuyu ayrıntılarıyla ele alacak olursak;

1- Pozitif test muamması

16 Aralık'a pozitif test veren Djokovic, 17 ve 18 Aralık'ta muhtelif faalliklere katılıyor

Duruşma itiraz dokümanlarında Djokovic'in 16 Aralık'ta yaptırdığı PCR testinin pozitif çıktığı bilgisi yer alıyor. Sırp raket, koronavirüs geçirdiği ve antikor ürettiği için tıbbi muafiyetle ülkeye girebiliyor.

Ancak; 16 Aralık'a yaptırdığıPCR testi pozitif çıkan Djokovic'in 17 Aralık'ta Sırbistan Posta Teşkilatı'nda kendisi ismine yapılan posta pulunun tanıtım faalliğine katıldığı, ardından da Djokovic Tennis Center'da genç tenisçilerle müddet geçirdiği sosyal medya paylaşımlarından ortaya çıkıyor. Dünya 1 numarası, bu faalliklerin tamamında maskesiz ve kalabalık içerisinde.

Djokovic'in 18 Aralık'a ise ünlü Fransız spor yayın kuruluşu L'Equipe'e ziyaret verdiği ve aynı takımla resim çekimine katıldığı da ortaya çıkıyor.

Veritabanında pozitif test tarihi 26 Aralık gözüküyor

Djokovic'in 16 Aralık'ta yaptırdığı ve 17 Aralık akşamı pozitif netice aldığını ifade ettiği PCR testi tarihinin dijital civardaki sertifikasında 26 Aralık olarak görüldüğü ifade ediliyor.

Djokovic'in bu mevzuyla alakalı açıklaması şu biçimde:

"14 Aralık’ta Belgrad’da bir basketbol maçına katıldım ve ardından birkaç şahsın Covid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi. Hiçbir Covid semptomum olmamasına karşın, 16 Aralık’ta süratli bir antijen testi yaptırdım bu da olumsuzdu ve dikkatli olmak ismine aynı gün resmi ve onaylı bir PCR testi de yaptırdım. Ertesi gün Belgrad’da çocuklara ödül vermek için bir tenis faalliğine katıldım ve aktifliğe gitmeden evvel süratli bir antijen testi yaptırdım ve netice olumsuzdu. Asemptomatiktim ve iyi seziyordum ve faallik sonrasına kadar pozitif bir PCR testi neticeyi bildirimi almadım.

Ertesi gün, 18 Aralık’ta, uzun zamandır devam eden L’Equipe ziyareti ve resim çekimi lafımı yerine getirmek için Belgrad’daki tenis merkezimdeydim. L’Equipe ziyareti hariç öbür tüm aktiflikleri iptal ettim. Gazeteciyi hayal kırıklığına uğratmak istemediğim için devam edip ziyareti yapmak zorunda hissettim. Ancak resmimin çekildiği süre dışında sosyal mesafeyi gözettiğimden ve maske taktığımdan emin oldum. Görüşmeden sonra kendimi izole etmek için konuta gittim. Bunu bir idrak yanılgısı olarak görüyorum. O mülakatın tarihini yine tasarılamam gerekirdi."

2- 14 gün içinde başka ülkeye seyahat

Duruşmada yer alan dokümanlarda Novak Djokovic'in Avustralya'ya vize almak için doldurduğu formda yer alan "14 gün evveline kadar başka bir ülkeye seyahat ettiniz mi?" sualine 'Hayır' yanıtı verdiği görülüyor. Ancak yeniden sosyal medya paylaşımlarında ortaya çıkıyor ki 25 Aralık'ta ünlü hentbolcu Petar Djordjic ile beraber olan Djokovic, 2 Ocak'ta İspanya'nın Marbella kentinde idman yaparken görülüyor. Djokovic, Avustralya'ya ise 5 Ocak'ta iniş yapıyor.

34 yaşındaki dünya 1 numarası, açıklamasında bu mevzuya ait şu ifadeleri kullanıyor: Seyahat beyannamesinde bir beşeri yanılgı yaşandı. Maksatlı yapılan bir şey değil. O evrakı takımımdan bir şahıs doldurdu. Bu yanılgı için özür dilerim. Bu mevzuya ait Avustralya gükümetine ek bilgiler sağladık. Mevzu hakkında daha fazla yorum yapmayacağım.

Ortalığı karıştıran yalan beyan Djokovic Avustralya Açıkta oynayabilecek mi 10 SORU 10 YANIT

*Grafik: Harun Elibol

Sırbistan Başbakanı: Kuralları ihlal etmiş

Djokovic'in koronavirüs taşıdığı günde faalliklere katılmasıyla alakalı konuşan Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic; "Görüldüğü üzere burada ciddi bir kural ihlali var" dedi.

DJOKOVIC İÇİN MAPUS CEZASI TEHLİKEYİ VAR MI?

Djokovic'in 'beşeri yanılgı' olarak nitelendirdiği seyahat beyannamesi mevzusu ve koronavirüs test neticesini yanlış bildirmek, Sırp raketin başına sanılandan çok büyük bir çorap örebilir. Avustralya medyasının iddialarına göre ülkenin kanunlarında palavra beyanın cezası 5 sene mapus. Hükümetin lüzumlu adımları atması halinde Djokovic'in böyle bir cezayla karşılaşabileceği belirtiliyor.

ÖBÜR TENİSÇİLER, DJOKOVIC'İN GİDİŞATI İÇİN NELER DEDİ?

Avustralya Sarih'ın başlamasına günler kala, tam gözler Novak Djokovic'e çevrilmişken öbür tenisçiler de hazırlık turnuvalarında veya Avustralya Sarih kampüsünde dev turnuvanın hazırlıklarına devam ediyor.

Bazı tenisçiler, Djokovic'in içinde bulunduğu vaziyetle alakalı şu ifadeleri kullandı:

Andy Murray: Bence herkes olanları afallamışlıkla izledi. Bununla alakalı 2 şey söyleyeceğim. Öncelikle umarım Novak iyidir. Onu iyi tanıyorum ve onunla her zaman iyi bir ilişkim oldu. İkincisi, tenis için gerçekten hiç iyi bir vaziyet değil, alakalı hiç kimse için iyi olduğunu düşünmüyorum.

Rafael Nadal: Bu mevzuda konuşması gereken adalettir. Bazı konularda Djokovic ile hemfikir olmayabilirim ama adalet lafını söyledi. Ticari açıdan en iyi oyuncuların kortta rekabet etmesi tenis ismine daha iyi.

Marton Fucsovics: Djokovic sporumuzun en iyisi, Melbourne'de 9 kere kazandı, burada olmayı hak eder. Ama insan sıhhati her şeyden ehemmiyetli, aylar evvel herkesin aşı olması gerektiğine dair kurallar konuldu ve Djokovic bunu yapmadı. Bu açıdan, burada olmaya hakkı olduğunu düşünmüyorum.

Joao Sousa: İnandığı şey için savaşmasına saygı dinliyorum ve Avustralya'da yaşadıklarına kavrayışla bakabiliyorum, ancak aşısız tek oyuncu olarak buraya gelmesi azıcık egoistçe. Biz oyuncuların bunu kabul etmesi güç. Aşı olmak istemeyen oyuncular vardı ama kural buydu.

Ortalığı karıştıran yalan beyan Djokovic Avustralya Açıkta oynayabilecek mi 10 SORU 10 YANIT